Ana Sayfa Makaleler 15K Yüksek Çözünürlük ile Time-Lapse Çekimi: Syrp Genie ve Phase One IQ4...

15K Yüksek Çözünürlük ile Time-Lapse Çekimi: Syrp Genie ve Phase One IQ4 150MP

272
0

Öncellikle herkese sağlıklı günler dilerim. Bu yazımda İstanbul’da güzel ve salgınsız bir günde yaptığımız Time-Lapse çekimimizden bahsedeceğim. Uzun zamandır Phase One ile yüksek çözünürlüklü bir Time-Lapse denemesi yapmak istiyorduk. Ancak ekipmanın ağırlığı yüzünden hep ertelemek zorunda kalmıştık. Manfrotto firması Syrp markasını satın aldıktan sonra elimize ulaşan ürünleri ile çekim yapma fırsatını bulduk. Syrp markasının ürettiği Genie motion ekipmanın temel özelliklerine baktığımızda tamamen profesyonel fotoğrafçı ve videocular için yapıldığını görüyoruz. Bizim çekimimiz için en önemli unsurlardan biri ağır ekipman taşıyabilmesiydi ve Syrp Genie tam 15kg taşıma kapasitesine sahip. Phase One’nın sağladığı yüksek çözünürlük ve Syrp Genie’nin özellikleri ile bütün her şey mükemmel bir şekilde bir araya geldi. Bu çekim ile birlikte Time-Lapse yaparken nelere dikkat etmek lazım, teknik olarak nasıl ayarlamalar yapılmalı bu konulara da kısaca değineceğiz.


Time-Lapse nedir? Bu sorunun en kısa cevabı, peş peşe belirlenen zaman aralıkları ile çekilmiş pek çok fotoğrafın bir araya gelmesiyle oluşan akan görüntüdür. Video çekimlerinde en sık kullanılan hız bir saniye içinde 24 kare çekim yapan kameralardır. Günümüz teknolojisi ile saniyede çekim yapma süreleri telefonlarda bile 60 ya da 120 kareye kadar çıkabiliyor. Ancak izlemeye en çok alıştığımız hız saniyede 24 kare ile oluşturulan görüntülerdir. Time-Lapse ile yapılan görüntüler ise çok daha yavaş olarak çekilmektedir. Konu olarak neyi çekeceğinize bağlı çekim süreleri değişkenlik gösterebilir. Yıldız çekimlerinde daha uzun aralıklar ile fotoğraf çekerken, şehir gibi hızlı akan görüntülerde çok daha kısa aralıklar ile fotoğraf çekmek gerekir. Örneğin şehir çekimlerinde 1 ya da 2 saniyede bir, yıldız çekimlerinde ise 5 ya da 7 saniye ara ile çekim yapmak daha iyi bir akan görüntü oluşturacaktır. Konuya ve vermek istediğiniz içeriğe göre de farklı sürelerde çekim yapabilirsiniz. Bütün bu çekimlerin sonucunda ortaya çıkan fotoğrafların kurgu ya da time-lapse programları ile bir araya gelmesiyle de akan bir görüntü oluşturursunuz. Eğer hızla ilgili bir farklı tercihiniz olursa bu programlar ile fotoğrafların hızlarını değiştirebilirsiniz.

Video: Pexels

Bu denememizde fotoğrafları seçerken ve pozlamalarını yaparken Capture One Pro 20 fotoğraf işleme programını, kurgu kısmında ise Final Cut Pro’yu kullandık. Bunun haricinde başka kurgu program alternatifleri de var ancak fotoğrafların renklerini ve pozlamalarını işlerken en iyi sonuçlara ulaşmak için Capture One Pro olmazsa olmaz programlardan. Fotoğraf işleme yönünden çok güçlü bir program haline gelen Capture One fotoğrafçılık endüstrisinde standart şekilde kullanılan bir program. Time-Lapse çekimleri ile ilgili bu süreçleri anlatacağımız detaylı eğitim videolarımızı da ilerleyen zamanlarda sizinle paylaşacağız.

Neden video yerine Time-Lapse çekmek? Bu tercihin en önemli sebebi görüntü kalitesi ve RAW fotoğrafın sağladı imkanlar. Bildiğiniz gibi pek çok normal kamera 1080p video çekimi yapabiliyor. Ama fotoğraf çektiğinizde çözünürlükler bunun neredeyse 4-5 katını bulabiliyor. Bu da size daha yüksek çözünürlüklü Time-Lapse videolar çekme imkanı sağlıyor. Biz bu örnek için şu an dünyanın en yüksek çözünürlüklü fotoğraf makinesini kullandık. Phase One IQ4 150 megapiksel fotoğraf makinesi ile 15K (14204 x 10652 px) Time-Lapse çekimi yaptık. Ancak Youtube böyle bir çözünürlüğü henüz desteklemediği için Zoomtv YouTube kanalımızda 5K video kalitesiyle izleyebilirsiniz. Çalışma örneğimizi görmek için en aşağıdaki link’e tıklayabilirsiniz.

Time-Lapse çekmenin ikinci avantajı Ham fotoğraf, RAW fotoğraf çekebilen fotoğraf makineleri size daha geniş bir dinamik pozlama aralığı sağlaması. Geniş dinamik aralığı ile birlikte fotoğrafların gölge ya da aydınlık yerlerini istediğiniz gibi pozlayabilir, renklerin dolgunluğu ya da tonlarını değiştirerek kişisel bir renk stili oluşturabilirsiniz. Bunun gibi pek çok özelliği video görüntülerinde yapmak için profesyonel bir sinema kamerası kullanmanız gerekiyor. Ama RAW çeken bir makine ileTime-Lapse yaptınızda bir sinema kamerası gibi post ve renk düzenlemeleri yapabilirsiniz. Biz bu çekimde Phase One IQ4 fotoğraf makinesinin çok geniş olan dinamik aralığını kullandık. Phase One IQ4 dijital back 15 dinamik aralığına sahip ve 16bit renk derinliği ile de color ve pozlama seçeneklerinde olağan üstü bir kontrol imkanı sağlıyor.

Time-Lapse çekimlere başladığınızda başka bir önemli konu da “sabırlı” olmak. Gerçekten çok zahmetli bir çekim tekniği. Yapması oldukça basit ama çekim esnasında dikkatli ve sabırlı olmak gerekiyor çünkü birkaç dakikalık görüntü için saatlerce çekim yapmanız gerekiyor. Bu çekimi yapmamız toplamda 4 saat sürdü ve 2000’den fazla fotoğraf çekimi yaptık. Sonuç olarak hataları ve aksaklıkları çıkartarak toplamda 1-2 dakikalık akan görüntümüz oldu. Bu süreçte en önemli unsur sabır ve fotoğraf çekmeyi seven bir dost. Çekim esnasında bütün detaylara da dikkat etmeniz gerekiyor eğer ufak bir hata olursa her şeyi baştan yapmanız gerekebilir. Bu süreci çekim öncesi basit pratikler yaparak en iyi hale getirebilirsiniz.

İstanbul malum normal şartlarda çok kalabalık ve hızlı akan bir şehir. Bu çalışmamızı daha Cov-19 isminin duyulmadığı zamanlarda yaptık. İlk önce çekim öncesi alanları belirledik. Temel fikrimiz eski İstanbul’u farklı tepelerden göstermekti. Lakin İstanbul’da her geçen gün fotoğraf çekmek daha zor hale geliyor ve pek çok yerden izin almak daha meşakkatli. Meraklı kalabalık da bazı yerlerde peşimizi bırakmadı. Ama Syrp ekipmanların kolay kurulup tekrar toplanması bu durumlarda oldukça faydalı oldu. Seçtiğimiz noktalar; Karaköy köprüsü, Eminönü ve Galata Kulesi civarıydı. Zaman dilimi olarak da güneşin daha yatık olduğu bir saat dilimini yani akşam üstü 4 ile 8 aralığını seçtik. Çünkü Güneşin yatay bir açıdan gelmesi doğru noktadan baktığınızda mimari dokuyu çok daha belirgin bir duruma getirecektir. Doğu ve batının açılarını da sağ ve solunuza aldığınız zaman gölgeler fotoğrafınıza derinlik katarak etkili bir kompozisyon oluşturur. İlk denemenizde, Güneşin batışını çekmek için güzel bir nokta seçerek başlayabilirsiniz.

Time-Lapse çekiminde kullandığımız ekipmanlara gelirsek, özellikle Phase One gibi ağır bir makineyi taşıyabilen nadir cihazlardan Syrp Genie’yi kullandık. Oldukça kullanıcı dostu bir arayüzü var. Hem cihazın üstünden hem de telefon uygulamasından istediğiniz tercihlerde ayarlama yapabiliyorsunuz ve oldukça basit. Phase One dijital arkalık, gövde ve lens tercihen bağlı olarak bazen 4kg’ye ulaşabiliyor. Dikey çekimlerde bu stres Tripod başlığı gibi ekipmanlar ile birkaç kilo daha artıyor. Syrp Genie modeli 15kg ekipman taşıma kapasitesine sahip. İşte bu sayede Phase One ya da diğer ağır sinema kameraları ve fotoğraf makineleri ile çok rahat şekilde çekimler yapabiliyorsunuz.

Sype Genie’nin genel özellikleri,
• Pan takibi ya da uygun bir slider ile kaydırma yapabilme özelliği
• Uyumlu fotoğraf makineleri ile gövde bağlantısı ve time-lapse kontrolleri yapabilme
• Kolay kurulum ve kullanım tercihlerine hızlıca ulaşabilmenizi sağlayan butonlar ve ekran
• Uzun süreli pil ömrü ile 48 saat time-lapse ya da 6 saat video çekebilme imkanı
• 15kg taşıma kapasitesi ile pek çok profesyonel kamera kullanım imkanı
• 1.6kg ağırlığında
• Boyut olarak taşıması kolay ve basit kurulum kitleri


Syrp’ın en son yaptığı Genie II Pan Tilt modeli ile de ilk fırsatta bir çekim daha yapacağız. Hem pan hem tilt yani hem yatay akış hem de dikey akış ile size iki farklı yöne aynı anda hareket imkanı sağlıyor bu da video ve time-lapse çekimlerinde oldukça güzel işler çıkartıyor. Birden fazla eksen hareketi ile çok daha farklı duygularda video çekimleri yapılabilir.

Time-lapse çekimlerinize başlamadan önce alan seçiminde dikkatli olmalısınız. Bizim ilk çekim noktamız Galata Köprüsü oldu. Ancak sonradan köprünün oldukça titrediğini fark ettik. Titreşimi almak için kurgu programlarında bazı yöntemler denedik ama en iyi yol titreşim olmayan bir noktaya konumlanmak. Buna ek olarak ekipman ve lensiniz büyükse rüzgarın şiddetine de dikkat etmeniz gerekiyor. Rüzgar da titreşime neden olan bir etken. Engellemek için sağına ve soluna bedensel engeller oluşturduk. Bu gibi durumlarda fotoğraf çekmeye meraklı ve sabırlı bir dost önemli bir destekçi oluyor.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da çekim süreleri ve zaman aralığı; şehir akışlarında 2 saniyede bir kare çekim yapması yeterli oluyor. Eğer çok geniş bir açı alacaksanız bunu 3 ya da 4 saniye de yapabilirsiniz. Bu ayarların hepsini Syrp Genie ve makineniz arasında uyumlu kabloyu kullanarak gerekli komutları girebilir ve senkron çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf seçme kısmında ise Phase One ile time-lapse modunda çekim yaptığınızda her seriye ayrı bir ID numarası kodu oluşturuyor. Böylece Capture One fotoğraf işleme programında kolayca çekim serilerini seçip retouch işlerini yapabiliyorsunuz.

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra da kurgulamak istediğiniz uygulama ile en iyi zamanlama aralığında fotoğraflarınızı sıralayabilirsiniz. Özellikle uygun müzik kullanımı bu çalışmanızı daha da güçlendirecektir. Ben bu çalışmada Final Cut Pro kullandım. Çekim noktalarıma göre fotoğraf akış sürelerinin hızlarını ayrı ayrı seçtim. Bunun yanında Adobe Premiere, LRTimelapse gibi programlar da kullanabilirsiniz. Bütün bu süreci anlattığımız online workshop videomuzu da en yakın zamanda sizinle paylaşacağız.

Son olarak Syrp Genie ve diğer ürünleri özellikler tek başına ve küçük bir ekiple çalışan videographer ve time-lapse fotoğrafçılar için son derece uygun bir ürün. Kurması ve kullanması çok basit, size de oldukça zaman kazandıran bir tasarımı var. Eğer basit bir ekip ve ekipman ile profesyonel işler yapmak istiyorsanız işinizin kalitesini oldukça yükseltecek bir ekipman. Video çekimlerinde de ikinci bir kameramana ihtiyaç durmadan kolayca bir slider bağlantısı yaparak gerekli komutlarda siz diğer kamera ve sesle ilgilenirken Syrp Genie saatlerce ayarladığınız açılarda çekim yapmaya devam edebilir. Öğrenmek istediğiniz farklı konular için Zoom İthalat’ı arayabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Phase One IQ4 ve Syrp Genie ile çektiğimiz time-lapse videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=VWzRImSpwXU


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz