Ana Sayfa Makaleler Balon Patlatma Sanatı

Balon Patlatma Sanatı

491
0

Su dolu balonların patlatılması sonucu oluşan harika görüntüler yakalayabilmek için flaşınızı ve anlık zamanlamayı kullanın.

Yüksek-hızlı fotoğrafçılık muhteşem görseller elde etmek için kullanılabilir ancak bu teknik için fazlasıyla hazırlık, hassaslık ve sabır gerekiyor. Üstesinden gelmeniz gereken birkaç teknik zorluk var ancak bunlar kolaylıkla aşılabilir, özellikle zamanlama konusu tamamıyla deneme ve yanılma yöntemiyle aşılabilir. Her şey bir yana, bu gerçekten çok eğlenceli bir teknik! Bu yazıda sizlere içi su dolu bir balonun patlatılması esnasında yüksek-hızlı fotoğraflarını çekebilmek için kamera kurulumunun nasıl olması gerektiğini göstereceğiz. Balonun patlama anındaki o çok kısa anlık hareketi yakalayabilmek için kameraya takılı bir tepe flaşı ve uzaktan kumanda kullanacağız. Pozlama ve zamanlama konularını hallettikten sonra çekiminizde değişik etkiler elde edebilmek için farklı arka planlar ve suyun içerisinde gıda boyası kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Dikkatli olun! Yüksek-hızlı fotoğrafçılık bağımlılık yapabilir!

İhtiyaç listesi

Tripod, tepe flaşı, uzaktan kumanda, renkli arka plan, balonlar, ip, gıda boyası, iğne ya da keskin herhangi bir obje ve Photoshop.

Yardımcıya ihtiyacınız var

Bu tekniği tam olarak kavrayabilmek için çok sayıda deneme ve yanılma yapmanız ve ayrıca çokça da sabır gerekecek. Bir elinizde kumanda ile kameranızın deklanşörünü tetiklerken diğer elinizle de balonu patlatmaya çalışın. Eğer bu şekilde zorlanıyorsanız siz deklanşöre bastığınız anda balonu patlatması için bir yardımcı bulun

1- Mekân ve kurulum

Bu çekim için çok sayıda aksesuara ve hatta mümkünse bir yardımcıya ihtiyacınız olacak. Bahçe ya da banyo gibi uygun bir mekân bulun, çünkü önemli miktarda su ile muhatap olacaksınız. Balonun arka tarafına bir arka plan asmanız gerekiyor, bunun için ipe ihtiyacınız var. Biz bahçede yaptığımız çekimimizde çamaşır ipi kullandık.

2- Aksesuarları hazırlayın

Arka planınızı düzgün biçimde astıktan sonra bir balon alın, içerisine birkaç damla gıda boyası damlatın ve gerisini su ile doldurup ağzını iyice bağlayın. Bağladığınız bu kısma bir ip bağlayın ve arka planın önüne asın. Uzun bir çubuğun ucuna iğne bantlayın, böylelikle balonu patlatmak için ona çok yaklaşmanıza gerek kalmaz. Fotoğrafı işlerken çubuğu fotoğraftan silmek, kolunuzu silmekten daha kolay olacaktır, ayrıca ıslanmanızı da engelleyecektir.

3- Kamera ayarları

Kameranızı tripoda yerleştirin ve manuel moda ayarlayın. Geniş alan-derinliği elde etmek için f/11 gibi kısık bir diyafram açıklığı ayarlayın, böylece aksiyonu net bir biçimde yakalayabilirsiniz. Enstantane hızınızı 1/200sn değerine ayarlayarak tepe flaşınızla senkronize edin. Maksimum görsel kalite için ISO değerini 100’de tutun.

4- Flaş kurulumu

Tepe flaşını kameranızın flaş yuvasına bağlayın (tepe flaşınız yoksa kameranızın yerleşik flaşını da kullanabilirsiniz). Flaşı TTL moduna ayarlayın ve +1 stop flaş pozlama telafisi yapın. Işık durumuna göre gücü de ayarlamanız gerekebilir. Balonu patlatmadan önce birkaç test karesi çekerek çıkan sonuçları inceleyin.

5- Netleme

Lensinizi otomatik netlemeye ayarlayın ve balonun üzerine netleyin, daha sonra netliği kilitlemek için manuel netlemeye ayarlayın, aksi takdirde deklanşörü tetiklediğiniz anda otofokus yüzünden bir gecikme yaşanabilir. Biliyorsunuz, burada zamanlama çok kritik. Alternatif olarak LiveView modunu kullanarak LCD ekrandan sahneye zum yapın ve balon keskin görünene dek odak halkasını döndürün.

6- Test karesi çekin

Eğer varsa, kumanda kullanarak deklanşörü tetikleyin çünkü kameranın deklanşörüne bastığınızda kamerayı sarsıp, netliği bozabilir veya hareket bulanıklığına sebep olabilirsiniz. Deklanşöre basma ve balonu patlatma işlemini aynı anda yapmaya çalışın. Bunu yapmakta zorlanıyorsunuz balonu patlatması için bir yakınınızdan yardım isteyin.

Otomatik tetikleyiciler

Patlama anındaki hareketi yakalayabilmenin bir başka yolu ise ses ile aktif hale gelen tetikleyiciler kullanmaktır. Bu tetikleyiciler balonun patlama anındaki sesi algılayarak deklanşörü tetikleyebiliyorlar. TriggerTrap Mobile ürünü, fotoğraf makinenizi akıllı telefonunuza bağlayabileceğiniz bir kablodan ve mobil uygulamadan oluşuyor, böylelikle kameranızı telefonunuzdan yönetebiliyorsunuz. Uygulama ücretsiz ancak bağlantı kablosunu satın almanız gerekiyor (www.triggertrap.com). Ayrıca satılan Triggertrap Flash Adapter ürünü ile deklanşörü tetiklemek yerine balonun patlaması anında flaşı tetikleyebiliyorsunuz.

7- Raw düzenlemeleri

Başlangıç dosyasını ACR ile açın. Fotoğrafta patlak aydınlık alanları kurtarmak için Basic panelinde şu ayarları girin: Exposure -0.20, Highlights -57, Whites -68. Gölge alanları aydınlatmak için Shadows +63 ve Blacks +40 yapın, ayrıca Contrast değerini de +19 verin. Görseli Elements ile açmak için Open’a tıklayın.

8- Çubuğu yok edin

Clone Stamp aracını seçin ve fırçanın boyutunu (Size) 400px, Opacity değerini ise %100 olarak ayarlayın. Arka planın çubuğa yakın bölümüne Alt tuşunu basılı tutup tıklayarak örnek alın ve buradaki pikselleri elinizin ve çubuğun üzerine taşıyın. Çubuğun balona değdiği bölgeyi düzgün biçimde klonlamak için o bölgeye iyice yaklaşıp fırçanın boyutunu ufaltarak dikkatli bir biçimde çalışın. Arka planı toparlayın.

9- Arka planı toparlayın

Brightness/Contrast adjustment katmanı ekleyin ve Brightness değerini 51, Contrast’ı ise 58 yapın. Ardından Brush aracını seçip boyutunu (Size) 800px, opasitesini ise %25 yapın. Alt tuşuyla birlikte görseldeki sarı tonlara tıklayın ve arka planı boyayın. Burada hedefimiz, koyu ve açık alanları eşitlemek.

10- Son dokunuşlar

Bir Levels adjustment katmanı ekleyin görseli aydınlatıp kontrastını arttırmak için şu değerleri girin: Shadows 43, Midtones 1.41 ve Highlights 236. Ctrl+Alt+Shift+E tuş kombinasyonunu kullanarak birleştirilmiş bir katman oluşturun. Crop aracını seçin Crop Preset seçeneklerinden Use Photo Ratio seçeneğine tıklayın. Balonu çerçevede ön plana çıkartmak için balonu baz alarak kırpın ve Enter ile onaylayın.

Unsharp Mask

Bu tekniğin doğası nedeniyle netlemeniz her zaman mükemmel olmayacaktır ve çekimlerinizdeki detayların bazıları biraz yumuşak görünecektir. Böyle durumlarda Elements ile keskinleştirme uygulayabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu Unsharp Mask filtresi uygulamaktır. Bizim görselimizde Amount kaydırma çubuğunu 150 civarına, Radius’u ise 1.5 piksele ayarladık. Threshold‘u 0 olarak bıraktık.

Pop Art Denemeleri

Zamanlama ve pozlama konularına alıştıktan sonra balonu farklı mekanlarda patlatarak değişik sonuçlar almayı hedefleyin, farklı renkte arka planlar kullanın ve daha eğlenceli sonuçlar için suyun içerisine gıda boyası katın. Eğer gıda boyası bulamazsanız siyah bir arka plan ve temiz su da iyi sonuçlar verecektir. Biz ayrıca farklı sonuçlar veren farklı şekillerdeki balonlarla da denemeler gerçekleştirdik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz