Ana Sayfa Fotoğraf Teknikleri Büyüleyici İç Mekan Çekimleri İçin 10 İpucu

Büyüleyici İç Mekan Çekimleri İçin 10 İpucu

764
0

Bizi çeken muhteşem mimariye sahip bir binanın dışı değildir her zaman. Öyle ki dışına baktığımızda bizde bir şeyler uyandırmayan mekanlar içine girdiğimizde pekala şaşırtabilir de. İç mekanın sınırlılığı, kendine haslığı ve sıcaklığı fotoğrafa bir başka yansır. İçinde yaşayan insanlar, gelip geçenler mekana hayat katarken, terk edilmiş binalar içimizde bambaşka şeyler uyandırır. İşte böyle fotoğraflar yakalamanıza yardımcı olabilecek 10 ipucu.

Üst açı kullanın

Geniş, açık alanlarda yukarıdan bir açıyla çekim yapmayı deneyin. Çerçeveye dâhil ettiğiniz insanlar ölçü hissi oluşturur ve üstelik fotoğrafınıza derinlik de katabilirsiniz. Manzara ve portre formatlarında çekim yaparak hangisinin daha iyi sonuç verdiğine bakın. Bu tarz çekimlerde tripod kullanmak faydalı olacaktır. ISO değerini arttırarak elde çekim yapmak zorlayıcı olabilir!


İç mekânda ışık

Bazı iç mekânların en önemli özellikleri aydınlatma sistemleridir. Çekiminizde bu aydınlatmalardan faydalanın. Tripod kullanarak iki farklı çekim yapın. Birinde mekân aydınlatmalarını, diğerinde ortam ışığını pozlayın. Ortam ışığının pozlandığı fotoğrafı ana görüntü olarak seçin ve Photoshop’ta Layer Mask uygulayarak mekân aydınlatmalarının olduğu görüntüyle birleştirin.


Merdiven boşluğu

Spiral şeklinde dönen merdivenler aşağıdan veya yukarıdan bir çekimle klasik ve etkileyici bir kompozisyon oluştururlar. Merdivenin boyutu uzadıkça ortaya çıkan sonuç daha etkileyici olur. Odak noktasını üçte birlik alana yerleştirin. Spiral merdivenler etkiyi en iyi şekilde yansıtabilmenizi sağlasa da diğer merdivenlerle de dinamik bir kompozisyon oluşturabilirsiniz.


Dar alanlar

Dar alanları ya da küçük odaları daha geniş göstermek için geniş açılı lens kullanın. Kamerayı ve tripodu en köşeye yerleştirin ve kameranın gerisinde LCD ekrandan alanı görebilmenize yetecek kadar boşluk bırakın (LiveView harika bir özelliktir). Tripod seviyesini ayarlayın, kompozisyonu oluşturun ve çekimi gerçekleştirin.


Işıltılı dekorasyonlar

Işıltılı dekorasyonlara sahip mekânlarda doğru pozlama yapmakta güçlük çekebilirsiniz çünkü kameranızın ölçüm sistemi şaşırır ve beyaz duvarları orta tonlarda algılayabilir. Manuel modda çekim yapın, görüntüyü 2/3 stop daha yüksek pozlayın ve histogramı kontrol ederek grafikteki çubukların sağda daha yoğun olduğundan emin olun.

Çerçeveyi ayarlayın

Mimari yapının içinden, dışarıdaki manzarayı da dâhil edebileceğiniz kareler çekebilirsiniz. Bunun için en iyi açıyı belirleyin. Çerçeveye dâhil ettiğiniz iç mekan ve dış mekan için iki farklı pozlama yapın ve Layer Mask kullanarak bu iki pozlamayı birleştirin.

Hareket katın

Görüntüye insanları dâhil etmek fotoğrafınıza hareket ve enerji katacaktır. Durağan bir manzaraya göre daha etkileyici kareler yakalayabilirsiniz. Tripod kullanın ve 1/2-1 saniye enstantane hızı tercih edin. Ön plandaki insanlar uzak mesafede kalanlara göre daha flu bir görünüm kazanacaktır.

Alan-derinliği

İç mekân çekimlerinin tümünde tamamen net bir görüntü yakalamak zorunda değilsiniz. Görüntünün belirli bir noktasına dikkatleri çekmek istiyorsanız sığ alan derinliğinden faydalanabilirsiniz. Diyaframı açın ve konuya yaklaşın. Ön plan ile arka plan arasındaki mesafe arttıkça daha güçlü bir etki ortaya çıkar.

Odadan odaya

Eğer mekânın şartları uygunsa bir odanın içinden diğer bir odayı çekin, böylece izleyen kendini o mekânın içinde hissedecektir. Uzun odak uzaklığı kullanarak perspektifi sıkıştırabilir ve görüntüde ölçü hissi oluşturabilirsiniz.   

Yansımalara dikkat edin

Yansıtıcı yüzeyler iç mekânlarda muhteşem çekimler yakalamanızı sağlar fakat kendi yansımanızın görüntüye dâhil olmamasına dikkat etmelisiniz. Bazen bu durum kaçınılmazdır. Kameranızı ve tripodunuzu bir arka plana karşı konumlandırarak çekim yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz