Ana Sayfa Makaleler Çarpıcı X-ray Fotoğraflar Elde Edin

Çarpıcı X-ray Fotoğraflar Elde Edin

339
0

Günlük objelerin fotoğraflarını çekip renklerine tersine çevirdikten sonra ince ayar ayar yaparak çarpıcı X-ray fotoğraflar elde edin.

X-ray fotoğrafçılık ile üretilen görseller ışık saçan parlak dokuları, sökülüp alınmış renkleri ve vurgulanan sert şekilleriyle oldukça ilginç bir görünüm sunuyorlar. Elbette X-ışınlarının amacı çok başka ancak verdiği etki, görsel anlamda oldukça etkileyici ve hoş görünümlü.

X-ray efekti günlük objeleri çarpıcı sanat eserlerine dönüştürebilecek nitelikte bir etkiye sahiptir. Bu iş için özel üretilmiş ekipmanla X-ray fine-art fotoğrafçılık yapanlar dahi var. Ancak siz özel ekipmana gerek duymadan bu etkiyi Photoshop Elements ile kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Bu projede sizlere birkaç basit düzenleme ve filtre ile X-ray görüntüsünü nasıl elde edeibleceğinizi göstereceğiz. Öncelikle renkleri tersine çevirerek işe başlayacağız, ardından görselimize mavi bir ton ekleyeceğiz ve son dokunuşlar yaparken de X-ray görüntünün olmazsa olmazı olan parıltılar ekleyeceğiz. Biz bu çekim için bir su tabancasını kullanmayı uygun gördük ancak siz istediğiniz herhangi bir nesneyi tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gerek tek nokta, bu nesnenin belirgin bir şeklinin ve belirgin kenarlarının olması gerekiyor. Eğer bu proje için kendi nesnenizi çekmeyi planlıyorsanız beyaz bir arka planın önünde çekin. Bu sayede renkleri tersine çevirdiğinizde arkaplan siyaha dönüşecek ve gerçek bir X-ray görüntüsü ortaya çıkacak.

Ne yapacağız?

Bir fotoğrafın renklerini tersine çevirme, Hue/Saturation komutunu kullanarak fotoğrafa renk tonu ekleme ve Diffuse Glow filtresini kullanarak fotoğraf parlama katma

İhtiyaç listesi

Photoshop Elements 6 veya üstü

Adımlar

Görseli çok keskinleştirin

Photoshop Elements ile xray_start.jpg dosyasını açın. Ctrl+J tuşları ile Background katmanının kopyasını alın. Daha sonra katman paletinde bu katmanın ismine çift tıklayarak ismini ‘keskinleştirme’ olarak değiştirin. Enhance> Unsharp Mask’a gidin ve Amount 95, Radius 3.5 yapın.

Renkleri tersine çevirin

Katman paletinde New adjustment layer ikonuna tıklayın listeden Invert seçeneğini seçin. Bu işlem, renkleri tam tersi değere dönüştürür, ayrıca tonları da dönüştürür ve aydınlık gölgeler karanlık olur, karanlık gölgeler ise aydınlık. İşte bu yüzden nesnenizi mutlaka beyaz zeminin önünde fotoğraflamalısınız.

Maviye geçiş

New adjustment layer ikonuna tekrar tıklayın ve bu sefer Hue/Saturation adjustment katmanı ekleyin. Adjustment panelinde Colorize kutusunu işaretleyin ve görsele mavi ton eklemek için Hue çubuğunu 220’ye getirin. Renkleri yoğun hale getirmek için Saturation‘ı 45 yapın.

Birleştirilmiş kopya oluşturun

Katman paletinde Create new layer ikonuna tıklayın ve yeni katmanın ismini ‘birleştirilmiş’ olarak değiştirin. Ctrl+Alt+Shift+E tuşlarına basarak görünür olan tüm katmanları bu yeni katmanda birleştirin (ayrı katmanlar aynı şekilde kalacaktır). Tools panelinin renklerini sıfırlamak için D tuşuna basarak varsayılan siyah ve beyaz renkleri getirin.

Parlama ekleyin

‘Birleştirilmiş’ katman seçili iken Filter> Distort>Diffuse Glow yoluna gidin. Parlak alanlara parlama vermek için diyalog penceresinde şu değerleri girin: Graininess 3, Glow Amount 2, Clear Amount 15. OK’e basın. Gerek duyarsanız katmanın opasitesini düşürerek efektin yoğunluğunu azaltabilirsiniz.

Son dokunuşlar

Tools panelinden Burn aracını seçin ve Options çubuğundan Range kısmını Midtones yapın ve Exposure değerini %10’a getirin. Kontrastı arttırmak için köşeleri boyayarak karanlık hale getirin. Son olarak bir Brightness/Contrast adjustment katmanı ekleyin ve Brightness 20, Contrast 15 yapın.

İpucu

Adjustment Katmanları

Adjustment katmanları çalışmanızdaki renkler ve tonlar üzerinde ince ayar yapmanızı sağlarlar ve üstelik bunu orijinal piksellerini bozmadan yaparlar. Biz bu konu içerisinde renkleri tersine çevirmek için bir Invert katmanı ve mavi tonlar eklemek için de bir Hue/Saturation katmanı kullandık. Adjustment katmanlarının en güzel yanı, daha sonra isterseniz katman paletinde istediğiniz katmanın simgesine çift tıklayarak ayarlarda değişiklik yapabiliyorsunuz. Ayrıca bir efektin etkisini azaltmak için katmanının opasitesini de düşürebilirsiniz. Ayarlarla uğraşmaktansa çoğu durumda bu daha hızlı bir çözümdür.

Difüze Portreler

X-ray görselimize grenli bir parlama etkisi vermek için Diffuse Glow filtresini kullandık, ayrıca bu filtrenin başka iyi yanları da var. Parlama efekti cilt ve saçlar üzerinde de çok işe yarıyor, bu yüzden portrelerde de denemenizi öneririz. Bu filtreyi Hue/Saturation adjustment katmanıyla birlikte kullanın ve Saturation değerini -40 civarında tercih edin. Bu, özellikle kadın portrelerinde işe yarayan hayalsi bir yumuşak-odak etkisi verecektir. Parlama etkisini abartırsanız fotoğrafta patlamalara neden olursunuz.

Diğer uygun nesneler

X-Ray efektini istediğiniz her nesneye uygulayabilirsiniz. İlginç detayları olan keskin hatlı nesnelerde bu efekt daha iyi iş görecektir (buradaki Polaroid kamera gibi). İsterseniz iki farklı nesneyi bir arada kombinleyerek iç içe izlenimi de verebilirsiniz –örneğin bir çantanın içindeki bir nesne gibi. Bunun için sadece efekti görselleri uygulayın ve görsellerden birini diğerine yeni katman olarak ekleyin, üstteki katmanın Blend modunu Lighten yapın, bir maske ekleyin ve üst katmanın gizlemek istediğiniz yerlerini siyah fırça ile boyayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz