Ana Sayfa Makaleler Cep Telefonunuzla Etkili Fotoğraflar Çekmek için 6 İpucu

Cep Telefonunuzla Etkili Fotoğraflar Çekmek için 6 İpucu

177
0

Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Her gün yanımızda olan ve her anı kaydedebildiğimiz akıllı cep telefonlarıyla daha etkili ve akılda kalıcı fotoğraflar çekmek mümkün. Cep telefonlarımızın kamera özellikleri günden güne gelişmeye devam ederken kullanıcılar olarak bizlerin de bu gelişime ayak uydurması gerekiyor. Akıllı cep telefonu kameralarına eklenen her yeni özellik ya da yüksek çözünürlük değerleri esasında daha iyi fotoğraflar çekmemizi sağlamıyor. Mobil fotoğrafçılık konusunda kendimizi geliştirmek için daha fazla bilgi edinmemiz, bazı temel fotoğrafçılık kurallarını öğrenmemiz ve çekimlerde bunları uygulamamız gerekiyor.

Bu yazımızda sizlere cep telefonunuzla etkili fotoğraflar çekmek için 6 önemli ipucu vereceğiz. Bu kolay uygulanabilir ipuçlarını değerlendirerek çektiğiniz fotoğrafların daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Nasıl bir fotoğraf çekmek istiyorsunuz?

Gördüğünüz bir olay, manzara, tarihi bir mekan ya da sadece hatıra fotoğrafı bile çekiyor olsanız deklanşöre basmadan önce kafanızda nasıl bir fotoğraf karesi istediğinize karar verin. Konunuz durağan bir nesne ise, örneğin tarihi bir çeşme fotoğrafı çekiyorsanız, o çeşmeyi nasıl göstermek istediğinizi düşünün. Tarihi çeşmenin detaylarıyla mı ilgileniyorsunuz, yoksa tamamını tek bir kare içerisinde göstermek mi istiyorsunuz?

Farklı açılardan bakmaya çalışın.

Çektiğimiz çoğu fotoğrafı ortalama bir insanın göz hizasından çekeriz. Daha çarpıcı kareler elde etmek için ise farklı açılardan bakmayı deneyin. Konunuza daha aşağıdan ya da daha yukarıdan bakarak örnek çekimler yapın. Farklı açıları deneyerek yaptığınız çekimler size farklı bakış açısı kazandırır. Bu da yaratıcı yanınızı ortaya çıkarmanızı kolaylaştırır.

Odaklama ve netliğe önem verin

Çoğu fotoğraf karesi sadece net olmadığı için sosyal medyada bile kullanıma uygun olmayabilir. Yürürken ya da koşarken asla fotoğraf çekmeyin. Çünkü hareketli şekilde fotoğraf çektiğinizde sonuç çoğunlukla net çıkmayacaktır. Hatta hızlı hareket ettikten sonra fotoğraf çekeceğiniz zaman bir süre dinlenin, sonra fotoğraf çekmeye çalışın.

Akıllı cep telefonlarının bir optik vizörü olmadığı için gözümüze dayayıp, analog fotoğraf makineleri gibi çekim yapmıyoruz. Peki, ne yapıyoruz? Kolumuzu ileri doğru uzatıp fotoğraf çekmeye çalışıyoruz. Elinizi cep telefonu ile hava tuttuğunuz süre ne kadar uzarsa kollarınızda titreme olma olasılığı da artar. Konuyu belirledikten sonra cep telefonunuzu kaldırıp kısa bir sürede fotoğraf çekmeye çalışın.

Çektiğiniz konuya göre netlik, yani odak noktasına özen gösterin. Eğer bir portre çekiyorsanız, konunun göz bölgesine netlik yapmaya çalışın. Sizin için ön planda net olmasını istediğiniz yer neresi ise parmağınızla telefon ekranında o bölgeye dokunarak netliği oraya alın.

Mobil fotoğrafçılık aksesuarlarından yararlanın

Günümüzde akıllı cep telefonları için onlarca faydalı aksesuar bulmak mümkün. Bu kısmı ayrı bir yazı konusu olarak daha sonra detaylı olarak ele alacağız. Ancak faydalı iki aksesuardan bu yazımızda da bahsetmek istiyorum. Basit bir mini tripod kullanarak çektiğiniz fotoğrafların kalitesini tahmin ettiğinizden çok daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Manfrotto’nun Pixi ürün grubunda bulunan mini tripodlar işinizi rahatlıkla görecektir. Her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz bu tarz mini bir tripod hem kadrajınızı daha hassas yapmanıza hem de daha net fotoğraflar çekmenize imkan verir.

İlk etapta önereceğim bir diğer yardımcı aksesuarımız ise gimbal, yani sabitleyici… Bu konuda oldukça iddialı ürünler tasarlayan Zhiyun firmasının en yeni akıllı telefon sabitleyicisi Smooth-Q2 ürününü önerebilirim. Bu sabitleyici ile video çekimlerinizde müthiş bir akıcılık ve profesyonel etki sunabilirsiniz.

Fazla fotoğraf çekin

Artık kullandığımız çoğu cep telefonunun hafızası eskiye göre çok daha yüksek. Özellikle Android işletim sistemine sahip bir model kullanıyorsanız, microSD hafıza kartları ile fotoğraf ve video çekimlerinizin kapasitesini dert etmenize de gerek kalmıyor. Bir fotoğraf çekerken farklı açılardan mutlaka birden fazla fotoğraf çekmeye çalışın. Eğer konunuz hareketli ise fazla çekim yapmanız çok daha önemli! Hatta durağan bir konunun fotoğrafını çekerken bile abartmadan yine çokça fotoğrafını çekip, daha sonra seçim yapın.

Çektiğiniz fotoğraf sayısı çok fazla olduysa, elemek ve silmek için acele etmeyin. Bazen olayın heyecanı ile cep telefonu ekranında hoş detayları görmeden silebilirsiniz. Seçim için kendinize biraz zaman tanıyın. Eğer fotoğrafları hemen paylaşmayacaksanız, seçimi bir süre sonra yapmaya çalışın.

Işığın önemi…

Hangi konunun fotoğrafını çekerseniz çekin, ışık kötüyse çektiğiniz fotoğrafların müthiş çıkmasını beklemeyin. İyi bir fotoğraf karesinde ışığın rolü her zaman en üsttedir. Öyle ki, bazen sıradan bir konu çekimi bile farklı bir ışık görünümünde çarpıcı sonuçlar verebilir. Işığın yönlerini ve fotoğrafımız için önemini öğrenmeye çalışın. Bu konuda pek çok kaynak bulabilirsiniz. Çektiğimiz fotoğraflar ve videolarda doğal ve yapay ışık kaynaklarını kullanabiliriz. Benim tercihim, akıllı cep telefonu ile yapılan fotoğraf çekimlerde doğal ışık kaynağı kullanmak yönünde… Ancak bazı kurgu ve detay çekimlerinde yapay ışık kaynakları (LED ışıklar gibi) kullanmamız da gerekebilir. Hangi ışık kaynağı ile çalışırsak çalışalım, konuya etkisinin nasıl olacağını bilmemiz gerekir. Bunun için bolca fotoğraf çekmek ve çektiğimiz fotoğrafları daha büyük bir ekranda analiz edip, incelememizde fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz