Ana Sayfa İnceleme Ciddi Düşünülmesi Gereken Geniş Açı; Olympus 7-14mm f/2.8

Ciddi Düşünülmesi Gereken Geniş Açı; Olympus 7-14mm f/2.8

364
0

Özellikle mimari çekimler, iç mekanlar, şehrin geometrik formu ve sokak fotoğrafı için çekimlerde hepimizin tercihi hep geniş açılı lenslerdir. Fakat bu durumda da geniş açı deformasyonları lensin yapısı, diyafram açıklığı, ağırlığı gibi çoğu etken kullanıcıyı düşündürür.

İşte şimdi geniş açılara karşı mesafeli olan Olympus kullanıcılarına geniş açılı fotoğrafları sevdirecek bir lensten bahsedeceğim. Olympus pro serisinin bence en güzel parçası Pro lens.

Öncelikle genel tasarımsal özelliklerinden bahsedelim kendileri 105,8mm uzunluğa ve 78,9mm de çapa sahip.  Genel Olympus lenslere alışanlar için biraz ağır gelebilir zira 594 gr. civarında. Fakat bunun nedeni geniş açının verdiği çap genişliği ve içinde bulunan 14 lens segmenti.

Bu lens 14 lens segmentinden 10 adeti asferikal lensler, bu sayede bozulma ciddi ölçüde azalmış durumda. Lensi ilk kez deneyenlerin 7mm çekim yapıp acaba en genişte çekmedim mi diye şüphede kalmasının nedeni bu.  7-14mm odak uzaklığı size 75-110 derecelik bir görüş açısı sağlıyor, 35mm FF standardı için 14-28mm olarak bunu düşünebilirsiniz.  Yakınlaşma halkası 7,8,9,10,12,14 mm olarak derecelendirilmiş ve çeyrek turda minimumdan maksimuma (7-14mm) çıkabiliyor.

EM 10 Mark II F2.8 t: 1/250 ISO: 1600

Objektifin yakın af netleme mesafesi yaklaşık 20cm. Diğer pro lenslerde olduğu gibi üzerinde bir netlik halkası bulunmakta ve onu geriye çekerek manuel netliğe çekebilmektesiniz.  Halkayı geri çekince netlik için gerekli mesafe birimlerini görebiliyorsunuz. 20cm’den sonsuza manuel netleme yapmak isterken çeyrek turdan biraz fazla çevirmeniz gerekiyor.

Pro lens olduğu için su, toz ve şok korumasına sahip fakat lensin bombeli olarak öne çıkması (ki çoğu geniş açıda olduğu üzere) güçlü yağmur altında çekim yaparken lenste damlaların kaymasına neden oluyor. Aslında bu şikayetimiz biraz Olympus kullanım şımarıklığı, sağanak yağmur altında koruma olmadan çekim yapabilmek ve daha fazlasını istemekten kaynaklanıyor.

Objektifin üzerinde bir L-Fn düğmesi bulunmakta bu tuşa gövdenizden fonksiyon ataması da yapabiliyorsunuz. Parasoley çoğu geniş açıda olduğu gibi objektifin üzerine sabitlenmiş durumda.   Tüm Olympus 7-14mm lensler tamamıyla siyah üretilmekte.

EM 1 Mark II F8 t: 1/640 ISO: 200

Genel kullanım şekline gelirsek klasik önyargı olarak netlik ve zoom halkası birbirine yakınmış gibi geliyor fakat çok kolay ayırt ediliyor ve bir sorun olmuyor kesinlikle. Diğer bir konu, zoom halkasının sertliği tam anlamıyla çok iyi. Elinizle çevirirken çok yumuşak kayıyor fakat lensi aşağıya sarkıttığınızda sarkma yapmıyor. Olympus’un Em5 ve Em1 gibi serileri için gayet güzel kullanım sağlarken Em10 gibi serilerde biraz iri kalmakta.

Şimdi görüntüler üzerine konuşmak gerekirse genelde geniş açılı objektifler düşük kontrastlı çekimlerde af yaparken sıkıntı yaratabiliyor. Hem serinin alt segmenti olan Olympus Em10 Mark II ve yine üst seğmen bir makine olan Olympus Em1 Mark II ile denedim. Bu sorunla hiç karşılaşmadım.  Dahası 7mm f2,8 de yapılan geniş açı çekimde 80cm önünüzden sonsuza kadar her şeyi kadraj içinde rahatlıkla görebilirsiniz. Fakat garantici biriyseniz benim gibi ana konunuzu objenizi sizden 1,5m kadar önde konumlandığınızda hiperfokal alanı göz önüne alarak sonsuza kadar net geniş açılar görebiliyorsunuz, bu çok keyifli.

EM 1 Mark II F2.8 t: 1/20 ISO: 1600

Şimdi bölüm sonu canavarı olan geniş açı bozulması ve merkezi netlik olaylarından bahsedelim.  Merkezi netlik bağlamında ilk denediğimde şaşırdım hatta bir meslektaşımdan da ben mi duygusal davranıyorum diye fikir aldım. Olympus pro serisinde 12-40 12-100 gibi zoom lensler olsa da Oympus Pro serisinin en iyi merkezi netliğine sahip lensi kesinlikle 7-14 mm geniş açı lensi. 7mm ve 10mm’de gerçekten çok iyi olan merkezi alan netliği 14mm’de zoom lensten beklenecek performanstan çok daha iyi ve bunu da f/4 gibi açık bir diyaframla sağlıyor.

Geniş açıların kabusu olan kenar bozulmalarına gelirsek lensin kenarlara doğru 7mm’de yatmalara neden olması yatay düzlemde bizi yanıltıyor.  15m mesafenin altındaki geniş açı çekimlerde ve 14 mm odak uzaklığında kontrol ettiğinizde sorun olmadığını fark ediyorsunuz.

EM 10 Mark II F8 t: 1/250 ISO: 400

Özellikle geniş açılarda kullandığım bir şahsi reçetem var, bu tür durumlarda sorunsuz netlik yakalamak için genelde f8 kullanıp netliği biraz daha bana yakın alırdım. Bu yöntemle objektifte diyafram tarayarak açık aradım. Bozulmalar netlik kayıplarının nedenleri diyafram odaklıydı, f5,6 ve yukarı çıkınca onlarda kabul edilebilir sınırının çok üzerinde bir hal aldı. Bu bozulma konusunda Olympus fotoğraf makinelerinin yazılımsal olarak uyguladığı düzeltme ve kenar kararması kaldırma özellikleri de çok büyük etken. Objektif ve makineler ile tam uyumlu çalışıyor. Tabi diğer bir konuda 4/3 sensör oranının 2/3 bir sensöre karşı daire projeksiyondan dörtgen projeksiyona olan avantajı.

Kısaca toparlarsak geniş açı seven kişiler Olympus 7-14mm Pro objektif ile ciddi düşünebilirler.  Özellikle netlik performansı ile Zoom Olympus Pro lenslerinin kesinlikle yıldız oyuncusu.

Daha fazla bilgi veya ürünü satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz