Ana Sayfa Haberler Çocukların Sesi Yarışması Katılımcılarını Bekliyor

Çocukların Sesi Yarışması Katılımcılarını Bekliyor

608
0

Zoom Akademi “Çocukların Sesi” yarışması ile çocukların sevinçlerini, hüzünlerini, heyecanlarını yani çocuklara ve çocukluğa dair ne varsa en iyi anlatan fotoğrafı arıyor.

Birçoğumuz için çocukluk yaşamlarımızın en güzel bölümlerinden biridir. Yetişkinliğin getirdiği yükün nadiren hissedildiği bu zamanlar, bambaşka bir zaman diliminde yaşanır. Yarışmanın amacı da işte bu başka hiçbir zaman dilimine benzemeyen bu evreyi en iyi anlatan fotoğrafı bulmak.

Toplamda 12 bin TL para ödüllü yarışmada birinci olan yarışmacı 5000 TL’nin sahibi olacak. Yarışma adayı fotoğraflar, Cenk Gençdiş, Gılcan Mete Delibay, Ömer Serkan Bakır ve Mehmet Çeliksan’ın gibi tecrübeli ve alanında uzman fotoğrafçıların yer aldığı jüri tarafından değerlendirilecek. Yarışmaya katılım tamamen ücretsizken, son katılım tarihi 28 Şubat 2020. Kazanan fotoğraflar ise 16 Mart 2020 tarihinde açıklanacak.

Yarışmaya katılmak için yapmanız gereken tek şey İnstagram’dan @zoomakademiofficial adresini takip etmek ve gönderdiğiniz fotoğrafları #cocuklarinsesi hastag’i ile hastaglemek!

Yarışma hakkında daha fazla bilgi ve kurallar için lütfen aşağıdaki şartnameyi dikkatlice okuyunuz.

“ÇOCUKLARIN SESİ” Ulusal Fotoğraf Yarışması Şartnamesi

GENEL KATILIM KOŞULLARI VE YARIŞMA ŞARTNAMESİ

1-Yarışmaya katılım ücretsizdir.

2– Yarışmanın konusu “Çocukların Sesi”dir. Çocukların mutlulukları, hüzünleri heyecanları vb. konularda kompozisyonunuzu oluşturabilirsiniz.

3. Katılımcılar yukarıda belirtilen konu çerçevesi içerisinde siyah/beyaz, renkli, kurmaca ve belgesel anlatım biçiminde özgürdür.

4. Yarışma; jüri ve düzenleme kurulu üyeleri, Zoom Akademi ve birinci dereceden yakınları dışında amatör veya profesyonel, fotoğrafa meraklı 18 yaş üstü herkese açıktır.

5. Yarışmaya her fotoğrafçı en fazla 4 (dört) adet sayısal renkli ve/veya siyah-beyaz eserle katılabilir.

6. Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, fotoğraf makinelerinin üzerinde mevcut olan sanat modları gibi kabul edilebilir oranda fotografik müdahaleler kabul edilir. Fotoğrafın belge yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır.  

7. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar yarışmaya kabul edilmez.

8. Cep telefonu ile çekilen fotoğraflar, HDR (High Dynamic Range) ve insanlı veya drone vb. insansız hava araçlarıyla çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir.

9. Şartnamede belirtilen ödüller, hak sahiplerinin yazılı olarak bildirecekleri kişisel banka hesap/IBAN numaralarına Düzenleme Kurulu tarafından gönderilecektir. Hak sahibinin kişisel banka hesap/IBAN numarasını ve düzenleme Kurulu’nun istediği belge ve bilgileri göndermemesi durumunda ödül bedeli, Sonuç Bildirim Tarihi’nden itibaren 1 (bir) yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz. Katılımcı, instagram üzerinden yarışma için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.

10. Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir. Bu durumda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

11. Yarışmaya gönderilen fotoğraflardaki insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

12. Fotoğrafın içeriğinde markalar, şirketler ve şahıslar rencide edilecek şekilde kompozisyon yapılamaz.

13. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan kişi hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

14. Kural ihlali yapan kişilerin ödül ve/veya sergilemesi iptal edilir; ödül ve/veya sergileme yeri boş bırakılır; ödül, sergileme unvan ve kazanımları geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül ve/veya sergileme almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir

15. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik iş birliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile Düzenleme Kurulu tarafından yasaklanır ve adı her şekilde teşhir edilir. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların EXIF verilerinin muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir.

16. Düzenleme Kurulu ödül ve sergileme kazanan ve satın alma uygulanan fotoğrafların üzerinde işlem yapılmamış asıl/ham dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.

17. Düzenleme Kurulu, uygun gördüğü koşullarda yarışmanın tamamının veya bir kısmının iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir. Düzenleme Kurulu, iptal ya da erteleme durumlarında uygulanacak yöntemleri ve kuralları belirleme hakkına sahiptir. Düzenleme Kurulu, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli görülen durumlarda şartnamenin kuralları, program değişikliği, değerlendirme, ödüllendirme dahil her türlü değişikliği yapmaya, Son Katılım Tarihi’nden en geç bir hafta öncesine kadar yetkilidir.

21. Yarışma sonuçları zoomakademi.com adresinde ve sosyal medya (facebook, İnstagram ve benzeri) hesaplarında ilan edilecektir; ayrıca tüm ödül ve sergileme kazanan katılımcılara telefon ve/veya e-posta yoluyla bildirilecektir.

TELİF (KULLANIM) HAKLARI:

1. Yarışma sonunda ödül ve sergileme alan eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali hakları eser sahibi ile birlikte süresiz olarak Zoom İth. ait olacaktır.

2. Zoom İth. bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak, Türkiye içinde veya dışında, Türkçe veya diğer tüm dünya dillerinde, her türlü ortam ve her türlü materyal içeriğinde eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecek ve kullandırabilecektir (fotoğraf ile kolaj ve benzeri grafik düzenlemeler yapılması durumunda ise, eser sahibinin ismi kullanılamamaktadır); Zoom İth. tarafından kitap olarak basılabilir.

3. Ödül, sergileme ve satın almaya değer görülen eser sahipleri, iş bu şartnamede belirtilen ödül tutarlarının aynı zamanda telif (kullanım) ücreti yerine geçtiğini; ödül ve sergileme alan eserler için verilen para ödüllerinden başka eserin kullanım ya da devrine ilişkin olarak her ne nam altında olursa olsun Zoom İth.’dan herhangi bir talepte bulunmayacağını kabul eder. Ayrıca Zoom İth; ödül ve sergileme alan eserler dışında kullanmak istediği eserleri de aynı şartlarda satın alabilir. Katılımcı bu şartlarla ilgili olarak kurumumuz ve sponsor firmalardan ayrıca hiçbir hak ve alacak talebinin olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını kabul etmektedir.

4. Zoom İth. fotoğrafların başka amaçlar için kullanılmasına, hiçbir koşul altında, izin vermez.

5. Eser Sahibi, eserin kendi özgün eseri olduğunu, üçüncü şahısların bu eser üzerinde herhangi bir hakları bulunmadığını, eseri üzerindeki hakları daha önceden devretmediğini, üçüncü şahıslarca aksi bir talepte bulunulması halinde eser sahibinin kendisinin hukuken sorumlu olduğunu beyan, kabul ve garanti etmektedir.

6. Şartnamede belirtilmeyen konularda ya da olası uyuşmazlıklarda Düzenleme Kurulu, kararları geçerlidir.

ESERLERİN İSİMLENDİRİLMESİ VE GÖNDERİLMESİ

1– Yarışmaya katılabilmek için İnstagram’dan @zoomakademiofficial adresi takip edilmesi zorunludur ve gönderilecek fotoğraflar #cocuklarinsesi hastag’i ile hastaglanmelidir.

2– Bunun dışında ayrıca bir mail ya da CD vs. fotoğrafları göndermeye gerek yoktur.

JÜ

Cenk Gençdiş

Gılcan Mete Delibay

Ömer Serkan Bakır

Mehmet Çeliksan

Ödüller

1.lik Ödülü: 5000 TL

2.lik Ödülü: 3000 TL

3.lik Ödülü: 2000 TL

5 adet 250 TL değerinde alışveriş çeki (shop.olympus.com.tr adresinde geçerli)

Olympus Özel Ödülü: 1000 TL değerinde alışveriş çeki (shop.olympus.com.tr adresinde geçerli)

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışma başlangıç tarihi: 15/11/2019

Yarışma bitiş tarihi: 28/02/2020

Sonuç Bildirim Tarihi: 16/03/2020

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz