Ana Sayfa Gimbal Zhiyun Crane 3S’i İnceledik

Zhiyun Crane 3S’i İnceledik

401
0

Zhiyun, 2020’ye muhteşem bir gimballa giriş yaptı. Nihayet sinema tarafına da el attı ve Crane 3S’i piyasaya sundu. Hazırsanız, Zhiyun Crane 3S’i detaylıca inceleyelim.

Teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse:

  Min Standart Maks
Çalışma Voltajı 9.8V 11.1V 825.2V
Şarj Voltajı   5V  
Tilt Motor Açısı 360° Limitsiz
Roll Motor Açısı 330°
Pan Motor Açısı 360° Limitsiz
Çalışma Sıcaklığı -10℃ 25℃ 45℃
Pil Kapasitesi   3x 2600mAh  
Çalışma Süresi 12 s 18s PowerPlus İle
Şarj Süresi 4 s  
Taşıma Kapasitesi 600 g   6500 g
Ağırlık 2450 g
Bluetooth Bluetooth 5

Öncelikle taşıma kapasitesinden bahsedeyim. Maksimum taşıma kapasitesi 6.5 kilo yani 6500 gram. Ortalama bir kamera ve lensin yaklaşık 1.5 kilo olduğunu, Canon C200 24-105L lensli bir setin yaklaşık 2.5 kilo olduğunu düşünürsek, 6.5 kilonun nasıl bir ağırlık olacağını aklınızda canlandırmışsınızdır diye tahmin ediyorum. Crane 3S’in amacı, sinema sektöründe yer alan kameralara destek verebilmek. Hatta birkaç örnek vereyim; Sony FX9, Sony FS5, Sony FS7, Canon C300, Canon C500, Canon 1DXM3, Red, Arri, Blackmagic Ursa Mini gibi pek çok ürünü, rahatlıkla üzerinde dengeleyebiliyor. Burada “dengeleme” anahtar kelime. Şu an denenmiş ve onaylanmış cihazların listesine buradan (https://www.zhiyun-tech.com/turkey/uyumluluk.html) ulaşabilirsiniz.

Minimum taşıma kapasitesi ise 600 gram. Şimdi burada bir konuyu daha konuşmak lazım. Crane 3S’in kendi ağırlığı yaklaşık 2.5 kilo. Yani üzerinde hiçbir şey yokken 2.5 kilo. Şimdi böyle bir ağırlığın üzerine, ufacık bir makineyi takıp kullanmak çok mantıksız. Yani, Sony a6500 bir kameranız varsa ve üzerinde iyi bir objektif varsa, taş çatlasa 1 kilodan bahsetmiş oluyoruz. 1 kiloyu zapt etmek için neden 2.5 kilo taşıyasınız? Bu yüzden, mantıklı seçimler yaparak gimbal almak lazım. Küçük kameralar için küçük gimbal, büyük kameralar için büyük gimbal. Tabi ki aşırı büyük setuplar için, aynı cihazı kullanmak çok zor. Çünkü dengeleme kısmı, küçük makineler için yapılmış gimballarda sorun yaracaktır. Bu nedenle, Crane 3S, size modifiye etme seçeneği sunuyor. Roll koluna monte edilen bir parça ile roll kolu uzuyor ve normalde dengeleyemeyeceğiniz büyük setupları dengelemenizi sağlıyor. Bunun takıp çıkartılabilir olması, küçük kamera büyük kamera ayrımı yapmak için, gereksiz ağırlık kullanmamanızı sağlıyor. Takıp çıkartılabilen tek kısım roll kolu değil. Yepyeni bir tutma kulpu ile Zhiyun bizi şaşırtmaya devam ediyor.

Crane 3 LAB’ten alışık olduğumuz tutma kulpu, Crane 3S’te de var. Ancak bu sefer takıp çıkartabiliyorsunuz. Hatta sadece çıkartmak değil tabi ki amaç, 3S-E ve Pro paketleri içinde yer alan Easy Sling Handle’ı bu arka kısma monte etmek. Yani, isteyen üzerinde ekran ve tuşların olduğu kulpu kullansın, isteyen düz kulpu kullansın diye yapılmış bir sistem.

3S-E satış paketi Türkiye’ye gelemeyecek ama, 3S-E’nin temel amacı, daha maliyeti düşük bir paket ile diğer kullanıcıların da bu ürünü satın alması için, paket içine ekranlı ve tuşların olduğu kulpu koymamak. Pro pakette bu kulpun yer almasına gerek var mıydı tartışılır. Crane 3 LAB’te, hemen hemen her tuş ekranın etrafında olsa da Crane 3S’te, düz kulpu takanlar da temel işlevleri yapabilsinler diye tuşlar gövde çevresine de yerleştirilmiş. Böylece hem elektronik kulptan hem de gövde üzerinden pek çok kontrolü gerçekleştirebiliyorsunuz.

Diğer özellikleri ile devam edelim. Roll motoru eğik olarak tasarlanan gimbalların hepsi, 45 derece yatış açısına sahip. Bu da ekranı daha rahat görmenizi sağlıyor. Crane 3S, bu işi bir adım daha ileri götürüyor ve 55 derecelik bakış açısıyla geliyor. Bu size sadece yeni bir görüş açısı değil, aynı zamanda, uzun lensli kameraları, ters bir şekilde monte edip dengeleyebilme olanağı da sağlıyor. Ayrıca baş aşağı kullanarak, örneğin bir Jimmy jip üzerine de Crane 3S’i monte edebileceğinizi unutmayın.

Bir başka yenilik, açı kilit sistemleri. Zhiyun, açı kilitlerini ilk çıkartan marka. Daha sonra diğer markalar da bunu kullanışlı bulmuş olacak ki, yeni modellerine hemen uyguladılar. Zhiyun, Crane 3S’te bu işi bir adım daha ileriye götürdü. Normalde serbest ve kilitli olarak iki seçenek mevcuttu. Şimdi serbest, yarı kilitli ve tamamen kilitli seçenekleri sundu. Peki ne değişti? Önceki gimballarda kilitli konuma aldığınızda, açılar sabit duruyor ancak biraz sallanıyordu. Özellikle, gimbalı çalıştırmak istemeden aşırı sabit çekimler yapmak yani gimbalı tripod gibi kullanmak isteyenler için bu titreşim rahatsız edici oluyordu. Taşıma sırasında herhangi bir sorun yoktu elbette. Bu yeni kilit sistemi sayesinde, kilidi tamamen kapattığınızda, oynayan kısımlar, sanki kaynaklanmışçasına birbirine kenetleniyor ve sanki kamera bir tripodun üzerine konmuş gibi sabit kalıyor. Bunu da diğer markaların kopyalayacağı aşikar. Bu arada belirtmekte fayda var, taşıma sırasında tam kilit modunda olmamasına özen göstermek gerekiyor.

Bir başka yenilik ise güç girişi. Normal bir kamera kullandığınızda, yaklaşık olarak 12 saat aktif kullanım süresi sunuyor. Tabi ki üzerine taktığınız kameraya ve seçtiğiniz motor gücüne göre bu değişiyor. Ancak ola ki üzerine kocaman bir kamera ve lens yerleştirdiniz ve motor gücünü de ultra olarak seçtiniz, o zaman pil hızlıca tükenmeye başlıyor. İşte bu hızlıca tükenmeden kurtulmak için, harici bir batarya kutusu geliştirilmiş. Bu kutu, sadece Pro paketin içinde yer alıyor. Aslında temelde kutunun içinde 6 tane Crane 3S pili var. Ancak tak çıkar tak çıkar yapmakla uğraşmayın diye, bu kutudan çıkan kabloyu, Crane 3S gövdesinin sol tarafında yer alan DC-IN girişine takabiliyorsunuz. Böylece dışarıdan güç beslemesi yapmış oluyorsunuz. Normalde 12 saat kullanım süresi olan Crane 3S, böylece 18 saate kadar kullanım süresi sunmuş oluyor.

Bir başka yenilik ise, motor gücü ve kullanılan algoritma. Artık motorlarda yeni 9. nesil algoritma kullanılıyor. Böylece çok daha stabil görüntüler elde edebiliyorsunuz. Bugüne kadar ki tüm Zhiyun gimballarında, sadece 3 motor gücü seçeneği vardı. Crane 3S tosuncukluğunu burada da gösteriyor. Crane 3S’te tam 6 farklı motor gücü ayarı var. Üzerinde 6D Mark II, 24-105 f4 L lens, SmallRig kafes ve Rode VideoMic NTG takılı iken kullandığım motor gücü low. Artık siz hesap edin 6. motor gücünde nasıl bir setup kullanmanız gerektiğini. Tıpkı Crane 3 LAB’te olduğu gibi, aynı anda hem Zoom hem de Focus motorlarını kumanda edebiliyorsunuz. Ancak bunun için hem motorları satın almanız hem de elektronik kulpa ihtiyacınız olması gerektiğini unutmayın.

Bu arada bir de iyi haber vermek isterim. Crane 3 LAB’e, aksesuar bağlayabilmeniz için gövde üzerinde 3 tane ¼”lik vida girişi varken, Crane 3S’te 5 tane vida girişi var. Böylece mikrofon, ışık, monitör vs aklınıza gelen hemen hemen her şeyi kolayca monte edebiliyorsunuz. Tabi monte ettikçe taşımak da zorlaşacaktır.

Weebill S ile hayatımıza giren, “Görüntü Aktarım Sistemi”, S serileri için tasarlandığından Crane 3S ile de uyumlu. Bir alıcı aldığınızda, görüntüyü 2 telefona aktarabiliyor, biriyle izleme diğeri ile kontrol yapabiliyorsunuz. Bir alıcı bir verici aldığınızda, görüntü iki telefon artı bir monitöre gönderilebiliyor. Alıcı, verici ve bir de kumanda alırsanız, görüntüyü monitörde gören kişi, kameraya ve gimbala da müdahale edebiliyor. Tüm bunları 100 metre mesafeye kadar gerçekleştirebiliyor. Görüntüyü ise 1080p 30 fps olarak aktarabiliyor.

Son olarak satış paketlerinden de bahsedeyim. Öncelikle Crane 3S’in sert köpükten bir taşıma çantası ile geldiğini söylemekte fayda var. Çoğu aksesuarı da içine alabilecek şekilde, sert köpükten ve son derece sağlam bir taşıma çantası, işlerinizi çok kolaylaştırıyor. Üç farklı satış paketi var. Ancak başlangıç paketi olan Crane 3S-E, Türkiye’ye gelemeyecek. Crane 3S ve Crane 3S Pro paketleri satışa sunulacak. Crane 3S satış paketinde, çekime başlamanız için gereken hemen hemen her şey yer alırken, pro pakette, görüntü aktarımı için verici, zoom ve focus motoru, telefon tutucu, HDMI kablo paketi, pil paketi ve düz tutma kulpu yer alacak. Bu arada hatırlatmakta fayda var, görüntü alıcısı ve kumanda, ayrı olarak satılmaktadır. Zhiyun, bizi bir kez daha şaşırtarak, gimbalların geleceği hakkında bize yenilikler göstermeye devam ediyor. Artık sinema sektörüne de tamamen el attığını söylersek yanlış olmaz. Bir sonraki Zhiyun modeli heyecanla bekliyor olacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz