Ana Sayfa Gimbal Crane 3S Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Crane 3S Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

355
0

Bu yazımda, piyasaya yeni çıkan ve her güncelleme ile kendine daha fazla özellik katan Zhiyun Crane 3S’i nasıl güncelleyebileceğinizi anlatacağım.

Crane 3S’i ilk aldığınızda veya yeni bir sürüm çıktığında güncelleme yapmak son derece önemlidir. Böylece, eski sürümlerinde yaşayabilme ihtimaliniz olan tüm sorunlar, yeni sürümlerde kaldırılmış olacaktır.

Öncelikle mevcut sürümü kontrol edelim. Gimbalın üzerinde bir kamera takılı ve tüm denge ayarları yapılmış bir şekilde gimbalı açın. Güncellemeye başlamadan önce, gimbalın pil düzeyinin en az üç diş yani %75 ve üzeri olduğundan emin olun. Ardından menü tuşuna basın ve joysticki kullanarak en altta yer alan “about” menüse gelin. “About”un üzerindeyken sağa tuşa basarak seçim yapın. Burada, gimbalın yazılım sürümünü görebilirsiniz. Yazılım sürümünü aklınızda tutun.

Peki son sürümün ne olduğunu nereden bileceğiz? www.zhiyun-tech.com adresine girin. Üst kısımdaki “Product” bölümü üzerine gelin ve buradan Crane 3S’i seçin. Crane 3S sayfasında sağ tarafta yer alan “Download”a basın ve sayfayı aşağı indirin. Bu kısımda “Firmware” bölümünü göreceksiniz.

Donanım sürümü olarak en son versiyon 1.78 yazdığını görebilirsiniz. Eğer gimbalınızın versiyonu, burada yer alan versiyondan düşükse, demek ki yeni bir versiyon vardır. Güncellemenin iki yöntemi var. Birincisi, telefon üzerinden ZY Play aracılığı ile yapılan. İlk önce bunu anlatalım. Telefonunuzun internete bağlı olduğundan emin olun. Zy Play’i açın. Arka planda mutlaka Crane 3S’in resmi olmalı. Yoksa sağ sol yaparak “For Pro Cameras” kısmına gelerek menüden Crane 3S’i seçin. İyi bir internet bağlantınız varsa, Crane 3S üzerindeyken üst kısımda yeni bir yazılım olduğunu gösteren bir bant göreceksiniz.

“Upgrade Now” a basın. Açılan Firmware Upgrade penceresinde, yeni yazılım sürümünün neler getirdiğini görebilirsiniz. Hem telefonununuz hem de gimbalınız tam şarja sahipse, alt kısımda yer alan “Download Now”a basın. Kurulum dosyası telefonunuza indiğinde açılan pencereden Confirm’a basın. Yazılımı indirdik. Alt tarafta yer alan kırmızı bandın üzerinde de artık “Upgrade Now” yazdığını görebilirsiniz. Şimdi bu yazılımı gimbala göndereceğiz ve kurulumu başlatacağız.

Dosyayı göndermek için alt kısımdaki “Upgrade Now”a bastığınızda bağlantının olmadığını gösteren bir uyarı göreceksiniz. Gayet normal çünkü daha gimbal ile bağlantı yapmadık. Upgrade Now penceresinden çıkmak için çarpıya basın ve ana menüye geri gelin. Ardından, alt kısımda yer alan “Connect Now” butonuna basın. Program, çevredeki Crane 3S’leri arayacak ve bulduklarını listeleyecek. Crane 3S’in yan tarafında yer alan “Connect”e basın. Şu an ZY Play ile gimbal arasında bağlantı kuruldu. “Enter Now” basarsanız, uygulama arayüzüne geçiş yaparsınız. Ancak uygulama arayüzüne geçmeyeceğiz. Çarpıya basarak ana menüye geri döneceğiz.

Üst kısımda yer alan bant üzerinde artık “Upgrade Now” yazdığını göreceksiniz. Artık banda basabilirsiniz. Bağlantı olduğu için ZY Play, kurulum dosyasını gimbala göndermeye başlayacaktır. Bu aşamada henüz güncelleme başlamadı. Gönderme işlemi tamamlandığında telefon ekranında işlemin tamamlandığını göreceksiniz. Bu aşamada hiçbir şeye dokunmayın. Bir süre sonra Crane 3S ekranında yazılım güncellemesinin başladığına dair ibareyi göreceksiniz. Yine hiçbir tuşa basmadan bekleyin. Kurulum tamamlandığında, Crane 3S kendiliğinden kapanacaktır. Güncelleme tamamlandı.

Bir diğer güncelleme yöntemi bilgisayar üzerinden olanı. Bunun için daha önce giriş yaptığımız sayfadan sol kısımda yer alan “Calibration Upgrade Tool” yazılımını, bilgisayarınız için uyumlu olan versiyonunu bilgisayarınıza indirin ama henüz açmayın.

Son donanım sürümünü yani “Firmware”i, yan kısmında yer alan “Download”a basarak bilgisayarınıza indirin ve zip içindeki belgeyi bir klasöre çıkartın. Gimbal açıkken, paket içinden çıkan Tip C kablosunun Tip C ucunu gimbalın ön kısmındaki Tip C girişine, diğer ucunu ise bilgisayarınıza takın.

Driver bulunma işlemi bittikten sonra “Calibration Upgrade Tool” ya da diğer ismi ile “Zhiyun Update Tool” u başlatın.

Programda sol üst kısımda yer alan mavi “Open” tuşuna basarak portu aktif hale getirin. Bağlantı kurulduğunda alt kısımda mavi “Upgrade” yazısını görebilirsiniz.

“Browse” tuşuna bastıktan sonra, zip dosyası içinden çıkarttığınız güncelleme dosyasını açılan pencereden seçin ve Aç’a basın. Kurulum dosyası seçildi. Son olarak alt kısımda yer alan “Upgrade” tuşuna basın ve dosyanın gimbalınıza gönderilmesini bekleyin.

Gönderme işlemi tamamlandığında, gimbal ekranında “Upgrade” yazısı çıkacaktır. Bu işlem yaklaşık 30-40 saniye kadar sürecektir. Güncelleme tamamlandığında gimbal kendi kendine kapanacaktır. Kendi kendine kapanmasını beklemez ve elle müdahale ederseniz, gimbal geri dönüşü olmayan bir şekilde bozulabilir. Bilgisayarla olan bağlantıyı koparmak, aynı şekilde gimbalı geri dönüşü olmayan bir şekilde bozabilir. Gimbal kapandıktan sonra açıp normal bir şekilde kullanıma başlayabilirsiniz. Artık Crane 3S’iniz güncel.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz