Ana Sayfa Drone Drone ile uzun pozlama nasıl yapılır?

Drone ile uzun pozlama nasıl yapılır?

419
0

Fotoğraf makineleri ile yaptığımız gibi olmasa da drone ile uzun pozlama yapmak mümkündür. Fakat kullandığımız ekipman drone olunca maalesef bizi sınırlayan bazı değişkenler vardır. Öncelikle bu değişkenler neler onlara bakalım daha sonra nasıl yapıldığı kısmını açıklamaya çalışalım.

Drone ile uzun pozlamada rüzgar etkisi

Uzun pozlamada esas olan, perdenin açık kalma süresinin uzunluğu olduğundan cihaz havada mutlaka stabil olarak kalmalıdır. O yüzden drone ile uzun pozlama yapabilmeniz için en önemli etkenlerin başında rüzgar gelir. Havanın sakin, rüzgarsız ve drone’un en az perdenin açık kaldığı 1-2 saniye içinde kıpırdamadan durabilmesi şarttır. Aksi durumda ortaya bulanık bir fotoğraf çıkar.

Sensör büyüklüğü

Drone ile uzun pozlama yaparken fotoğrafın kalitesine etki eden en büyük etmenlerden birisi de sensörün büyüklüğü ve kalitesidir. Kamerada objektiften gelen ışık sensöre düşer ve bu sensör görüntüyü oluşturur. Sensör boyutuna göre de megapiksel denilen kavram ortaya çıkar. Rakamsal olarak örnek vermek gerekirse, Mavic 2 Pro’da 1 inch CMOS (20 MP) sensor kullanılırken, Mavic Pro’da 1/2.3 inch (12.35 MP) büyüklüğünde bir sensör kullanılmış, yani neredeyse yarı yarıya bir büyüklük farkı var. Aşağıda ki görsellerde de sensör büyüklüğünün fotoğrafa etkisini açıkça görebilirsiniz.

Uydu sayısı ve kalitesi

Drone’un havada sabit bir şekilde kalabilmesi için üçüncü şart, yeterli sayıda uyduya bağlanabilmiş olmasıdır, asgari şartlar yerine getirilmediği sürece mutlaka ufak bir ihtimal bile olsa drone hareket edecektir ki bu bizim asla istemediğimiz bir durumdur.

Sıra geldi drone ile uzun pozlama nasıl yapılır kısmına:

Drone’umuzu havalandırdık, çekmek istediğimiz kadrajımızı belirledik, bundan sonra neler yapmamız gerekli bütün ayarları adım adım anlatmaya çalışacağım. Fakat söylemeliyim ki bahsedeceğim tüm ayarlar anlık koşullara ve kullanılan drone modeline göre değişiklik gösterebilir.

1-Fotoğraf ayarları menüsünden  Long Exposure Auto Preview seçeneğini aktif hale getirin. Size yaptığınız ayarların fotoğrafa etkisini anlık olarak görme fırsatı verir. Bu menü içerisindeyken yapılması gereken diğer bir ayar da Lock Gimbal While Shooting seçeneğini açmaktır. Böylece pozlama sırasında gimbal kilitlenecek ve hareket etmeyecektir.

2-Fotoğraf ayarlarını M (Manuel) seçeneğine getirin. Aksi takdirde yaptığınız şey uzun pozlama değil normal bir fotoğraf çekimi olacaktır.

3ISO değerini çekmek istediğiniz ortamın durumuna göre manuel olarak ayarlayın. Burada vereceğiniz değer şudur demek gibi bir şansım maalesef yok çünkü tamamen ortamdaki ışık durumuna göre ayarlamanız gerekli. Sadece tavsiye olarak 400’den daha yukarı olmamasına özen gösterin diyebilirim çünkü diğer türlü çok fazla gren (kumlanma) görmeye başlarsınız. Tabii bu durum yukarıda da belirttiğim gibi aslında biraz da sensörün büyüklüğü ile alakalıdır. Mavic 2 Pro da 400 ISO ile rahatlıkla çekebileceğiniz bir fotoğrafı Mavic Pro’da belki de 800 ISO ile çekmeniz gerekebilir.

4Shutter ayarı, yani pozlamanın ne kadar süreceğini ayarladığımız kısım. Bu ayar için de 1 saniye iyidir, 2 saniye iyidir gibi bir tavsiyede bulunmak imkansız. Bilinmesi gereken şey bu değerin ISO değeri ile ters orantılı olduğudur, yani siz ISO değerini ne kadar yükseltirseniz pozlama süresini o kadar kısaltırsınız. Amaç drone ile uzun pozlama yapmak olduğuna göre doğrusu ISO’yu mümkün olduğu kadar düşük,  shutter değerini mümkün olduğu kadar yüksek tutmaktır. Çünkü “uzun pozlamanın” uzun kısmı burada verdiğiniz süreden kaynaklanır. Görselde 40 değerini gördüğünüz tekerleği sola doğru çevirdiğiniz de üzerinde yani saniye işareti olan rakamlar görürüsünüz. 1″ olarak seçerseniz pozlama süreniz 1 saniye olacak demektir, 2″ seçerseniz 2 saniye olacak demektir.

5-Eğer iyi bir sensöre sahip değilse otomatik netlik yapmak  gece çekimlerinde makine için daha zordur. Netliği manuel olarak yani eliniz ile ayarlamak daha iyi sonuç verir. Netlik ayarını otomatik yerine manuel kullanabilmek için görseldeki ikona bir kez dokunmanız yeterli, sonrasında yeşil olan AFC’nin MF’ye döndüğünü ve ekranda netlik tekerleğinin belirdiğini görürsünüz. Burada aklınızda bulunması gereken şey, tekerlek üzerindeki küçük çiçek ikonu daha yakın objeleri netlemeye, alt taraftaki sonsuz işaretinin ise uzak objeleri netlemeye yaradığıdır.

Fotoğraf çekmek için tüm ayarların tamam olduğunu düşündüğünüzde son olarak yapmanız gereken iki şey kadrajınızı kontrol etmek ve kumandanız ya da mobil uygulama üzerinden uçuş modunuzu eğer varsa tripod moda almaktır.

Tavsiye olarak ekleyebileceğim son ayar, AEB (Auto Exposure Bracketing) kullanımıdır. Bu özellik açık olduğunda makine hızlıca seçili ayara bağlı olarak 3 ya da 5 fotoğrafı arka arkaya çeker. Çekilen 3-5 fotoğraf da farklı pozlama değerlerine sahiptir. Yani tek tek ayar yaparak çekeceğiniz 3-5 fotoğrafı makine tek seferde kendisi çeker. 


– Rüzgar varsa drone ile uzun pozlama yapmaya uğraşmayın. Unutmayın ki sizin bulunduğunuz yerde rüzgar yoksa bile yükseğe çıkıldıkça mutlaka esinti vardır.

– Drone nerede diye havalara bakmak yerine tamamen kadraja ve ayarlara odaklanın.
– Sonradan fotoğrafı düzenleyeceğinizi de göz önünde bulundurarak mutlaka JPEG+RAW formatında çekim yapın.
– Kadrajınızı ayarlayın, fotoğrafı çekmeden önce 30-40 saniye kadar drone’a kumanda üzerinden hareket komutu vermeyin yani sticklere dokunmayın.
RAW formatında çektiğinizi düşünerek WB (beyaz dengesi) ayarına değinmedim, zaten işin o kısmını fotoğraf düzenleme programları ile çözebilirsiniz.

Bütün ayarlar doğru ise artık drone ile uzun pozlama yapabilirsiniz.

Drone ile merak ettiğiniz konular hakkında diğer yazılarımı www.cemsaner.com adresindeki blogumda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz