Ana Sayfa Düğün Düğün Fotoğrafında İfade Yaklaşımları

Düğün Fotoğrafında İfade Yaklaşımları

232
0

Bu yazımda yaşamın özü olarak sayabileceğimiz ifade konusu üzerinden düğün fotoğrafçılığına bir yaklaşımda bulunalım istiyorum.

Her ne kadar çiftler fotoğraf çekiminde düğün günü hikayelerini  anlatacak tarzı kendi bakış açılarından fotoğrafçının görmesini talep etse de, bu durumun kısmen gerçekleştiğini de kabul etmek durumundadırlar. Bu durumun en yakın gerekçesi ise fotoğrafçının kendine ait bir tarzının olmasıdır.

Düğün fotoğrafçısı, çiftin beklentilerini ve tarzını dinler ve uygulama formülleri üretir. Çiftin zihninde oluşan hayal imgelerini fotoğraf gerçekliğine dönüştürmek için yapılan bu yolculuk aynı zamanda soyut zihinsel alemin kendine has karmaşık dinamiklerinden fotoğrafın somut düzlemindeki realiteye inişini simgeler.

Serhan Serter

Düğünler, yaşam kültürlerinin en belirleyici unsurlarından biri olarak varlıklarını sürdürmektedirler. Coğrafi koşullar, toplumsal etik değerler, gelenekler gibi birçok farklı unsurun oluşumu sonucunda ortaya çıkan genel yaşam biçimi kendini düğünde açıkça ortaya koyar.  Ülkeden ülkeye değişmesi bir kenara; aynı ülkede bölgeden bölgeye derin değişiklikler göstermesi bu yüzdendir. Bu yaklaşımı yaşadığımız ülkemizin kültürel çeşitliliğine indirgediğimizde gözünüzde canlanan panoramayı tahmin edebiliyorum.

Serhan Serter

Düğünlerde bölgelere göre değişiklik gösterebilecek adetlerin bilinmesi, düğün günü akışına hakim olunması düğün fotoğrafçısının o gün içinde hizmet kalitesini yükseltecektir.

Kültürel çeşitliliği bir tarafta tutacak olursak, düğünlerin küreselleşme sonucu aynılaşması, düğün akışlarının yerel özünü muhafaza çabası ile trendlerin ve popüler kültürün rüzgarına kapılması arasındaki çatalda çabaladığını da gözlemliyoruz. 

Bu değerler ışığında çiftin beklentileri ve fotoğrafçının bu beklentileri fotoğrafa çevirmesi sürecinde çelişkiye düşülebilecek bir çok yol ayrımından geçişi göz önüne almak gerekmektedir. Yine bu durum, çekim sonrası hayal kırıklıklarının sebeplerinden birini oluşturmakta.

Değinilen kavramsal yaklaşımları kenarda tutup düğün fotoğrafçılığının pratikte uygulanmasına baktığımızda çiftlerinin beklentilerinin netliğinin bu durumda belirleyici unsur olduğunu görürüz. Zira, düğün akışında hikayelerini yıllar sonra nasıl hatırlamak istediğinin bilincinde olan çiftin doğru fotoğrafçıyı seçme olasılığı yüksek olacaktır.

Serhan Serter

Düğün fotoğrafçılarına bu durumda düşen göreve baktığımızda başka bir etik çelişkinin göründüğünü fark etmekteyiz. Çiftin beklentilerini karşılayamayacak bir tarza sahip olduğunu fark eden fotoğrafçı, bu durumu çift fark etmese dahi açıklamak durumundadır. Fotoğrafçı için kısa vadeli kazancın uzun vadeli soruna değişim çelişkisini geçebilmesi etik değerlere tutunması ile mümkün olabilecektir.

Bunların haricinde herhangi bir tarzı netleşmemiş ve fotoğrafçısından destek alma ihtiyacı olan çiftler bulunmaktadır.  Düğün fotoğrafçısının yapacağı rehberlik hizmeti, alternatifleri sunarken kendi tarz ve yetkinlik sınırları içinde bir yolculuğu kapsamalıdır.

Netice olarak baktığımızda, klişe bir yaklaşımla ömür boyu kalacak  görüntüleri üretme sorumluluğunda bulunan düğün fotoğrafçısının öncelikle kendi ifade biçimine hakim olması ardından çalışacağı çiftin ifade talebini karşılayacak durumda olması beklenmektedir.

Serhan Serter

Başarılı ve keyifli bir neticeye bağlanacak olan düğün fotoğraflarının yolunun “ifade” durağından da geçtiği unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz