Ana Sayfa İnceleme Dünyanın En Küçük Teknik Kamerası; Phase One XT

Dünyanın En Küçük Teknik Kamerası; Phase One XT

269
0

Orta format fotoğraf sistemlerinin önde gelen üreticilerinden Phase One, geçtiğimiz günlerde dünyanın en küçük teknik kamerası XT sistemlerini tanıttı.


Teknik kameralardan biraz bahsetmek gerekirse, özellikle mimari ve manzara fotoğrafçılığında en iyi görüntü kalitesine ulaşmak için tasarlanan bu gövdeler ve lensler, geniş açının neden olduğu perspektif bozulmalarını en aza indiren bir takım özellikleri barındırıyorlar. Aynı zamanda “tilt-shift” denilen yöntemle fotoğrafın açısını ve konumunu değiştirmeden, eksen kaydırma ve eğme hareketleri ile çekilecek objenin herhangi bir perspektif bozulması olmaksızın daha geniş ve alan derinliğinin daha yüksek olduğu fotoğraflar çekebilme imkanı sağlıyor. Tabi bu çekim teknikleri, çekimde ve sonrasında belirli müdahaleler ile meydana geliyor.

Phase One’nın ürettiği XT kamera şu anda dünyadaki en küçük teknik kameralardan biri. Eksen kaydırma özelliği olan teknik kameralar bu imkanları sağlamak için oldukça büyük tasarlanmak zorundaydı. En son teknik imkanlar ile üretilen Phase One XT gövde ve X-Shutter lensleri daha önceki kameralara göre çok daha hafif ve çalışması çok daha hızlı bir hale getirildi.

XT kamera sistemleri 3 kısımdan oluşuyor; orta format sensörün bulunduğu dijital back (Yüksek çözünürlüklü dijital sensörün bulunduğu kısım), kamera gövdesi ve lens bölümü. XT kamera şu an 3 çeşit lens ile tamamen uyumlu çalışıyor.

Bunlar dünyanın en önde gelen Alman lens üreticisi Rodenstock’un işbirliği ile yapılan Rodenstock HR Digaron-S 23mm f/5.6 süper geniş, 32mm f/4 geniş açı ve 70mm f/5.6 normal; XShutter ve elektronik iletişim özelliğine sahip lenslerdir. Ayrıca Cambo WRS mount olan lensler ile de manual olarak çalışabilmekteler. Daha önceden bu tarz lenslerde bütün kontroller manual olarak yapılmaktaydı. Yeni geliştirilen X-Shutter ile diyafram ve enstantane fonksiyonları dijital back aracılığı ile yapılabiliyor. XT kamera sadece Phase One’nın IQ4 dijital back’leri ile uyumlu çalışıyor. Rodenstock ve XT kamera sistemleri ile çekilen fotoğraflardaki görüntü kalitesi ve içinde sakladığı detaylar örneklerde göreceğiniz gibi inanılmaz boyutlarda…

Phase One IQ4 150 Megapiksellik dijital back şu an için bu tür teknik kameralar ile en üst performansta çalışan sensöre ve sisteme sahip. Bunun yanında bir de Rodenstock lensleri ile birlikte inanılmaz bir görüntü kalitesi sunuyor. XT gövde ile bütün bu sistem uyumlu ve kolay kurulabilir bir hale getirilerek fotoğrafçıyı pek çok teknik külfetinden kurtarıyor.

Geçtiğimiz birkaç sene içinde pek çok teknik kamera kullanma fırsatım oldu. Genelde en ufağı bile pek
çok parçadan oluştuğu için taşıması, çekime hazırlanması ve fotoğraf çekmesi gerçekten sabır isteyen
bir süreçten oluşuyordu. XT kameranın tasarımı tamamen bu dertleri en aza indirgemek için düşünülmüş. Minimal tasarımı ile kolayca bir çantaya sığıyor ve teknik kamerayı ilk defa kullanacak bir fotoğrafçı için bile oldukça kolay bir kullanım sunuyor. X ve Y eksenini kaydırma yaparak fotoğraf çekmek ise oldukça basit.

IQ4 ile uyumu sayesinde yaptınız kaydırmaların hepsinin bilgilerini RAW dosyasında ve ön izlemede rakamsal olarak görebiliyorsunuz. Bu sayede retouch işlemlerinde çekimden sonra fotoğrafın hangi değerlerde olduğunu bilerek kolayca birleştirme işlemlerini yapabilirsiniz. Teknik kamera kullanma fırsatı olmuş fotoğrafçılar bu özelliği çok seveceklerdir. Bu özellikler sayesinde zaman ve hata yapma olasılığını da çok aza indiriyor.

XT gövde, sağ-sol ve aşağı-yukarı hareketlerinde 12mm kaydırma yapabilme özelliğine sahip. Bunu daha basitçe anlatmak için şu şekilde örnek verebilirim; 32mm lens ile yaptınız bir kadrajı kaydırma hareketleri ile yaklaşık 23mm’ye kadar geniş bir çekim yapma imkanı sağlayabilir ve en önemli kısmı ise bu kadar geniş açı çekmenize rağmen alıştığımız lens bozulmalarını en aza indirebilmektedir. Capture One Pro fotoğraf işleme programı, lenslerin yaptığı minimum hataları da düzelterek çok kısa bir sürede fotoğrafın en iyi haline ulaşmasını sağlıyor. Bütün bu imkanlar özellikle teknik kamera ile çekim yapmak isteyen fotoğrafçılar için çok önemli gelişmelerdir.

Phase One’nın özel tasarladığı X-Shutter’ın bu özellikleri yanında dayanıklılığı da ilginç bir boyutta. 500.000 kere çekim yapılmış bir lens hala çalışmaya devam edebiliyor. Bu tür lensler genelde bu kadar yoğun çalışmaya alışık değillerdir ancak geliştirilen yeni sistem ile ömürleri çok daha uzamış durumda. X Shutter lensler flaş ile senkron olarak çalışabiliyor ve aynı zamanda flaş ile 1/1000s hızında çekim yapma imkanı sağlıyor. Geniş kaydırma yapabilme yetenekleri ile x-y düzlemlerinde geniş bir image circle’a sahip olan lensler (image circle: lensin kaydırma sınırlılığı) ile Capture One Pro’da bulunan lens hatalarını giderme uygulaması da oldukça iyi sonuç veriyor. Uygulamanın içinde her lens için bir profil oluşturulmuş ve bu profiller ile lenslerin geniş açıdan oluşan eğilmeleri mükemmel bir şekilde iyileştirilmiştir.

Bütün bu teknik imkanların yanında Phase One IQ4 150 megapiksel dijital arkalığın sağladığı güç ile fotoğraf kalitesini en son noktaya çıkartıyor.

Gördüğünüz fotoğrafların detayları bütün bu konuştuklarımızın ne demek olduğunu en iyi şekilde göstermektedir. Fotoğrafların %100 yakınlaştırılmış hallerindeki görüntü inanılmaz detaylara sahip.

%100 kroplanmış hali

Phase One firmasının fotoğrafçılıkta en çok odaklandığı nokta en iyi fotoğraf kalitesine ulaşacak sistemler üretmek. Phase One XF sistemleri ile SLR olarak en yüksek kalitede fotoğraf üreten makinelerden sonra ürettikleri bu yeni teknik kamera ile fotoğrafın görüntü kalitesinin sınırlarını yine bir adım öteye taşımış oldular.

%100 kroplanmış haliCEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz