Gün batımından sonra büyüleyici çekimler yapmanızı kolaylaştıracak ipuçları…

Gün batımı ve gün doğumu, fotoğraf çekimleri için altın saatler olarak bilinir. Manzara ışıltılıdır ve gölgeler görüntüye farklı bir hava katar. Bu zaman dilimlerinde manzara renklerle boyanır. Bu bölümde manzaradaki göz alıcı renkleri en iyi şekilde nasıl yakalayabileceğinizi anlatıyoruz.

Gün batımı ve gün doğumunda, fotoğraf makinenizin sensörüne ulaşan ışık miktarı az olacağı içi uzun enstantane hızıyla çalışmanız gerekecek. Bu nedenle tripod, olmazsa olmaz aksesuarlarınız arasında. Kameranızda titreşim önleme modu bulunuyorsa sarsıntıları önlemek için şimdi tam zamanı. Düşük ışık koşullarında dış mekânda çekim yapılacağı zaman hava koşulları büyük önem taşır. Hava durumunu önceden takip edin ve çekime hazırlıklı çıkın. Yanınızda şemsiye, lens bezi ve sıcak tutacak kıyafetler bulundurmayı unutmayın.

Düşük ışık ile çekim konusunu ele alırken gün batımında manzara çekimi örneğini tercih ettik ama siz çok farklı alanlarda da bu tekniği deneyebilirsiniz. Örneğin kalabalık caddeler, uzun enstantane hızı kullanılarak çekildiğinde etkileyici görüntüler oluşturur. Ayrıca çekim için sadece dış mekânları tercih etmek zorunda değilsiniz.

·        Tripod

Dış mekân çekimleri için en ideal tripodlar sağlam ve hafif olanlardır. Ayakları mandal sistemiyle kilitlenebilen tripodların kurulumu daha hızlı olur.

·        Su terazisi

Su terazisi bulunan tripodlar ufuk çizgisini düz tutmanıza yardımcı olurlar.

 

1. Konumunuzu belirleyin

Gün doğumu ve gün batımı zamanlarını araştırın ve çekim mekânına yarım saat erken
giderek en güzel görüntüyü yakalamak için kameranızın ve tripodunuzun konumunu belirleyin.
Mekâna erken gittiğinizde, karşılaşabileceğiniz sorunları önceden çözmek için vaktiniz olur.

2. Manuel mod

Kameranızı manuel moda getirin, böylece temel ayarlar üzerinde tüm kontrol sizin elinizde
olur. F/11 gibi bir diyafram değeri kullanarak alanın büyük bölümünde netlik sağlayabilirsiniz. Ayrıca 400 ve üzeri bir ISO değeri seçin.

3.Kamera ayarları

Uzun pozlama için 1/30sn gibi bir enstantane hızı seçin ve manuel netleme yaparak manzara
üzerinde daha fazla hakimiyet kazanın.

4. Kompozisyon

Kompozisyonu oluştururken üçte bir kuralını kullanmaya özen gösterin. Yönlendirici
çizgilerden faydalanmak ve çerçeveye yönlendirici çizgileri dâhil etmek kompozisyonunuzun gücünü arttıracaktır. Zemin düzgün değilse, tripod yerine su terazisini kullanarak ufku hizalayabilirsiniz.

5. Renk tonları

Düşük ışıklı manzaralarda orta seviyedeki renkler güzel sonuçlar verir, beyaz dengesini buna göre ayarlayın. Otomatik beyaz dengesi sıcak renklerin hâkim olduğu gün batımına çok fazla mavi renk katacaktır. Macenta renklerini arttırmak için Beyaz Dengesi ayarlarından Shade hazır ayarını seçin.

6. Greni azaltın

Photoshop’ta fotoğrafınızı açın ve Filter >Noise >Reduce Noise yolunu izleyin.
Karşınıza renkli greni azaltabileceğiniz ve keskinliği arttırabileceğiniz kaydırma çubukları çıkacak. Değişiklikleri ön izleme modunda yapın.

Genel bir giriş yaptıktan sonra şimdi gelelim düşük ışıklı çekimlerde dikkat etmeniz gereken püf noktalarına:

Gece manzarası panoramaları

Perspektifi genişletmek için kameranızı dikey olarak tripoda yerleştirin, alan derinliğini ayarlayın ve bir dizi çekim yapın. Çektiğiniz karelerde görüntüleri post-prodüksiyon sürecinde birleştirmek için %20’lik bir pay bırakın. 

Suyu dâhil edin

Su, gece manzaralarına farklı bir hava katar. Yansımaları üzerinde toplar ve fotoğrafta ön plan ilgisi oluşturur. Şehir ışıklarını yansıtmak için ya da gün batımının aydınlattığı manzaralarda, çerçeveye suyu dâhil ederek mükemmel kareler yakalayabilirsiniz.

Gece kulüpleri

Hareketli, eğlenceli ve renkli gece kulüpleri çekim için keyifli mekânlardan biridir. Çekimden önce ilk olarak sahibinden izin istemeyi unutmayın. Kameranızı bir masaya dayayın (eğer izin veriliyorsa tripod tercih edebilirsiniz) ve yaklaşık 1/3sn+ pozlama ile kalabalığın hareketini kaydedin. 

Kameranızı tanıyın

ISO değerindeki değişiklikler sensörlerin ışığa duyarlılığını etkiler. ISO değerini arttırarak daha yüksek enstantane hızıyla çekim yapabilirsiniz ama görüntüde kumlanmalar oluşur. ISO değerini mümkün olduğunca düşük tutun (100-400) ve tripod kullanın. Eğer koşullar bunun için uygun değilse hangi ISO değerinde kameranızın ideal fotoğraflar çekebildiğini öğrenin.

Siluetler

Gün batımı siluet görüntüler için göz alıcı bir arka plan oluşturur. Çerçeveyi ayarlayın ve öznenizin arkasında kalan gökyüzünden ölçüm alın. Kameranız, ön plandaki her şeyin karanlıkta kaldığı, gökyüzünde ise detayların korunduğu bir pozlama sağlayacaktır.

Yıldız yağmurları

Sokak ışıklarını ya da diğer ışık kaynaklarını parıltılı ‘yıldız yağmurlarına dönüştürmek istiyorsanız kısık diyafram (f/22 gibi) tercih edin.

Trafik izleri

Tripod kullanın. Işık izlerini yakalamak için gereken pozlama süresi ortam ışığı miktarına bağlıdır. Başlangıçta diyaframı küçük tutun ve 2sn’lik bir pozlama tercih edin. İhtiyaca göre bunu arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Doğru zaman

Gün doğumundan önce ya da gün batımından sonra, gökyüzünde hala biraz ışık varken çekim yapın. Böylece gecenin düz siyah rengindense, alacakaranlık mavisini yakalayabilirsiniz.

Havai fişekler

Tripod kullanarak havai fişeklerle aynı mesafedeki bir nesneye odak ayarı yapın ve pozlama modunu Bulb olarak ayarlayın. Havai fişekler patlamaya başlayınca örtücüyü açın ve bittiği zaman örtücüyü kapatın.

Harici flaş

Stüdyo aydınlatmasını taklit eden 3 boyutlu bir etki için ana konunun önüne ya da yan tarafına bir veya iki flaş yerleştirerek çekim yapın. Enstantane hızını 1/250sn ayarlayın ve koyu bir arka plan istiyorsanız kısık diyafram kullanın. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz