Ana Sayfa İnceleme EM1 X İnceleme

EM1 X İnceleme

271
0

Olympus’ un yeni aynasız makinesi EM1 X’ in Türkiye’ deki ilk kullanıcılarından birisi olarak bu yeni ürünü hakkındaki düşüncelerimi ve özelliklerini sizlerle paylaşmak istiyorum. EM1 X fotoğraf dünyasına en iyi Micro 4/3 ödülü ve okuyucu kullanıcı yorumları ile en iyi fotoğraf makinesi ödüllerini alarak katıldı. EM1 X Olympus’ un diğer modellerine göre daha büyük bir gövdeye ve doğal olarak daha fazla ağırlığa sahip. Yüksekliği 146.8 mm genişliği 144.4 mm, eni 75.4 mm, ağırlığı ise 997 gr.

EM1 X’ in yeni gövdesi yatay ve dikey çekimler için oldukça ergonomik bir yapıya ve tutuşa sahip. Otomatik mod kaldırılarak tamamen profesyonel kullanıcılara yönelik mod düğmeleri oluşturulmuş. Bulp pozlar perde sürelerinden alınarak mod düğmesine eklenmiş ve özel ayarlar dörde yükseltilmiş. Gövdenin üst sol tarafına yerleştirilen kısa yol tuşları ile aynı anda iki işlevselliği ile kullanılabiliyor. Gövdedeki kısa yol tuşları sayesinde neredeyse ihtiyaç duyulan tüm ayarları yapmak çok kolay. Ayrıca menü içinden kadranların yönü ya da tuşların görevleri kullanıcının önceliklerine göre değiştirilebiliyor.

EM1 X profesyonel kullanıcılar için zorlu koşullarda çalışacak, hızlı bir makine olarak tasarlanmış.  Olympus’un daha önceki tüm modellerinde var olan teknolojilerine   yenilerini ekleyerek harika bir tasarım ortaya çıkarılmış.  Micro 4/3 sistemini daha da üst seviyeye çıkaran EM1 X’in spor, doğa ve zor şartlar altında çalışan fotoğrafçılar için üstün performans sergilemek üzere yaratıldığı ortada.

Menü içinde kullanıcının alışkanlıklarına göre sürme modlarını, görüntü modlarını ve birçok özelliği ihtiyaca göre ekleyip kaldırmak mümkün. Sessiz çekim ile sessiz çalışılması gereken yerlerde rahatsızlık vermeden çalışabilirken, anti şok çekim ile de çekim esnasında daha az titreşim ile çekim yapılabiliyor. EM1 X’te EM1 MARK II’deki işlemcinin aynısından (True Pic VIII) iki adet var. Bu sebeple EM1 X birçok konuda çok daha hızlı bir çalışma ortamı sağlıyor. Bu sayede seri çekim süresi, otomatik odaklama yapay zekayla bütünleşik otomatik odaklama, daha iyi JPEG algoritması gibi konular yapılabiliyor.

121 nokta ve tamamı çapraz odaklama yeni yazılım ile odaklama sistemine gömülü yapay zeka algoritmaları ile geliştirilmiş.  F 1.2 lens ile – 6 EV’de odaklama yapmayı mümkün hale getiriyor. Micro 4/3 sensörler ile zaten çok düşük ışık koşullarında odaklama yapmak önemli bir ayrıcalıktı.  Olympus EM1 X ile bu daha da üst seviyeye taşınmış durumda.  Tamamı çapraz 121 odak noktası aynasız modeller içinde sadece Olympus’ta var. Bu da odaklama konusunda çok hızlı ve doğru sonuçlar ortaya koyuyor. 

Odaklama sisteminde 6 çeşit gruplama var. Bunlara ek olarak, odak gruplamasını tanımlayabilme özelliği mevcut.  Odak noktalarını düşey ve yatay olarak belirleyip seçebiliyoruz. Yeni odaklama sistemiyle gelen önemli bir özellik daha var: Yapay zekâ yardımıyla otomatik odaklama. Yapay zeka yardımıyla EM1 X araba, tren ve uçakları tanıyor. Odak noktasını sürücünün kaskına, uçağın kokpitine ya da trenin makinist bölümüne netlemeyi gerçekleştiriyor.

EM1 X içinde “derin öğrenme” verilerinin saklandığı yaklaşık 1GB’lık bir depo var. Zaman içinde bu tanımlanan özelliklerin güncellemeler ile artması mümkün.  EM1 X sürekli odaklamada sadece o sahneyi analiz etmiyor, ayrıca çektiğiniz fotoğraflara da bakıyor ve bu sayede sonraki fotoğrafta nereye odaklaması gerektiğini hesaplıyor. EM1 X’te EM 1 MARK II’de olduğu gibi göze ve yüze odaklama yanında, yakın göze, sağ ya da sol göze odaklama da mevcut. EM1 X’te bakaç 4 K video çekerken 2.36 milyon piksel ile 60, 120 hz izlemeye olanak sağlıyor. Ayrıca Progressive tarama ile titreşim ve gecikmeye sebep vermiyor. Olympus değiştirilebilen pro lensleri ile zor şartlara dayanıklılık garantisi veriyor. Yağmur, toz, kar ve zor şartlarda yan ekipmanlar ile dahi bu garantiyi vererek olumsuz hava koşullarında çalışan fotoğrafçılar için büyük bir ayrıcalık ortaya koyuyor. EM1 X’ e bir “ısı borusu” yerleştirilmiş. Bu sayede   algılayıcıda biriken ısı dışarı atılıyor ve kilitlenme ya da donma gibi sorun yaşatmıyor.

Titreşim azaltma Olympus’ un lider olduğu ve patentli konularından birisi. EM1 X, EM1 MARK II’ ye göre bunu bir stop daha yukarı taşımış durumda.  12/100 mm F 4 lens ile bu rakam 7.5 stopa kadar   yükseliyor. Bu muhteşem özellik düşük perde hızlarında elinizde net fotoğraf çekme imkanı için olağanüstü bir özellik. EM1 X 1’ in gövdesinde iki adet pil ile yaklaşık 1700 çekim, tasarruflu mod ile de 2500 çekime kadar kullanım şansı tanıyor.  Piller çekim esnasında otomatik olarak geçiş yaparak herhangi bir kesinti yaşatmaz iken göstergelerden pillerin durumunu takip etmek mümkün.  EM1 X’i USB’den şarj etmek de mümkün.

EM 1 MARK II modelinde “Yüksek Çözünürlüklü” çekim 50 milyon piksel tripod üstünde verirken, EM1 X’ de bu rakam elde çekim ile mümkün hale geldi. Tripod ile bu rakam 80 milyon piksel değerine ulaşıyor. RAW dosyası olarak verilen bu veri ile yüksek iso da bile daha az kumlanma, dinamik aralığın artması ve moire sorunları da kalmıyor.  EM1 X menüsünde Canlı ND modu mevcut. Böylelikle ND filtre olmadan istediğiniz zamanda tül etkisi yaratan fotoğraflar çekmek çok kolay. Ön izleme modu ile de   yarım denklanşör yaptığınızda çıkacak fotoğrafı da ekranda görebiliyorsunuz.

EM1 MARK II’ de de olan “Odak Yığınlama”  özelliği EM1 X’te var. 3-15 arasında, farklı noktalara odaklı çekim yapıp, hepsini birleştirip tek bir raw dosyası alabiliyorsunuz. Bu sayede makro çekimlerde ve doğa fotoğraflarında çok daha geniş bir net alan derinliği elde ediyorsunuz. Özellikle mimari fotoğraflarda sorun olan geometrik bozuklukları makinede çekim yapmadan önce düzeltebiliyoruz. Bunun için menüde bulunan “Yamukluk Telafisi” menüsünü kullanmak yeterli. EM1 X’te GPS’in yanı sıra barometre, sıcaklık ölçer ve pusula da var. Çektiğiniz dosyalara yükseklik, koordinat, sıcaklık, yön ve basınç gibi bilgiler eklenebiliyor.

Makineyi USB’den şarj edebiliyorsunuz, “anti-flicker” özelliği sayesinde titreşen ışıklar yüzünden fotoğraflarınız karanlık çıkmıyor. Bluetooth bağlantısının yanı sıra bu bağlantıyla RAW dosyalarını transfer etmek mümkün, perde ömrü 400.000, algılayıcının titreşimi arttırılmış ve bu sayede üzerinde toz birikmesi neredeyse imkânsız. Şunu rahatlıkla söylemem gerekir ki micro 4/3 sensörlerde gerçekten toz neredeyse hiç olmuyor.  Özellikle tozlu ortamlarda çalışanlar için en büyük dertlerden birisi toz temizletmektir.  Bir yıldır kullandığım EM1 MARK II’ de henüz hiç toz temizliği yaptırmadım. EM1 X’ de de bu durumun devam etmesi beni en çok sevindiren konuların başında geliyor. EM1 X’de çok kolay kullanabileceğiniz “joystick” hem yatay hem dikey kullanım da çok kolay bir şekilde hizmet veriyor. Odak noktasını daha kolay değiştirmek mümkün.

Timelapse çekim ile 999 kareye kadar çekim yapıp video oluşturmak EM1 X’ de de geçerli. Üst üste pozlama özelliği ile birden fazla kare çekerek birleştirebiliyoruz. Olympus modellerindeki en önemli özelliklerden olan Live Bulp ve composit çekim gerçekten gece fotoğrafçıları için harika bir kolaylık. Özellikle çekim anını canlı izlemek değişimleri görmek çekimi istediğin zaman bitirmek fotoğrafçıya büyük kolaylıklar sağlıyor. Composit çekim ile mevcut ışıkları önceden belirleyerek ön çekim yapmanın ardından başlayan çekim sürecinde, sonradan dahil olan ışıkları algılayan sensör sayesinde çok yaratıcı yeni çekimlerin oluşacağı kesin. Sadece gece değil, ışığın az olduğu yerlerde de bu teknik ile çok farklı çekimler yapılabilir.

Bu özellikleri ile Olympus EM1 X fiyat olarak da rakiplerine göre oldukça avantajlı.  Makineyi elime aldığım günden beri büyük bir keyifle inceliyorum. Ergonomisi, magnezyum kasası, tuşlar ile kadranın yerleşimi, işlevsel özellikleri ve daha birçok yeniliği ile EM1 X adından çok söz ettirecek bir fotoğraf makinesi. Tabi ki her şeyden önce yüreğiniz fotoğraf çekmek için istekli olsun. Düşünün, tasarlayın, görün ve teknoloji sizin hayallerinize yardımcı olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz