Ana Sayfa İnceleme En İlginç 2:1 Makro Lens: Laowa 24mm f / 14 Probe

En İlginç 2:1 Makro Lens: Laowa 24mm f / 14 Probe

352
0

Bir Kickstarter projesi daha doğrusu rüyasının tüm zamanların en yoğun desteklerinden birini bulmasıyla gerçeğe dönüşen Laowa 24mm f /14 probe lensi eşi benzeri olmayacak bir şekilde tasarlanmış. Gördüğünüz, deneyimlediğiniz ilk andan itibaren bunu hissedebiliyorsunuz. Fotoğraf ve video için objektifin özelliklerini ön plana çıkararak, yaratıcı kullanım alanlarını ele alacağımız bu yazımızda öncelikle ürünün teknik özelliklerine bir bakalım.

Teknik Özellikler

Odak Uzaklığı 24mm
Max. Diyafram Açıklığı f/14
Min. Diyafram Açıklığı f/40
Bayonet Uyumluluğu Arri PL, Canon EF, Nikon F, Sony FE, Pentax K
Sensor Uyumluluğu Full-Frame (Tam Kare)
Görüş Açısı 85°
Min. Netleme Mesafesi 47 cm
Büyütme Oranı 2x
Makro Reprodüksiyon Oranı 2:1
Optical Design 19 Grupta 27 Lens Elemanı
Diyafram Bıçak Sayısı 7
Netleme Türü Manuel Netleme
Titreşim Engelleme Yok
Filtre Uyumluluğu Yok
Ebatlar 38 x 408 mm
Ağırlık 474 g

Fotoğraf: Jie Ge

İsterseniz bu özellikleri birlikte yorumlayalım.

Odak uzaklığı ve diyafram değerlerinin avantaj ve dezavantajlarını yazının ilerleyen bölümlerinde bulacaksınız. En büyük soru işaretlerinden biri olduğu için bu konuyu detaylıca açıklamak isterim. Sensör uyumluluğu Full Frame olarak belirtilmiş. APS-C ve M43 sensörlerde de kullanabileceğimizi hatırlatmakta fayda var. 1.5x, 1.6x, 2x vb. çarpan faktörlü bir sensör üzerinde kullanıldığında; odak uzaklığı ve büyütme-reprodüksiyon oranının artacağını, ışık alımının ise bir miktar azalacağını rahatça söyleyebiliriz.

Bayonet uyumluluğuna gözü takılan Fuji ve Olympus, Panasonic kullanıcılarına firmanın EF bayonetten dönüşüm kiti (Adaptör) çözümleri sunduğunu hatırlatalım. Şu an için Nikon Z, Canon RF ve Sony/Minolta A Bayonet harici hemen hemen tüm bayonetlerde objektifi bulabilmek mümkün. İlerde eksik olan bu bayonetlere de destek verebilirler fakat şu an mevcut durum bu şekilde.

Bayonet çeşitliliği haricinde objektifin yapısal olarak 2 farklı versiyonunun bulunduğunu da belirtmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Fotoğraf için optimize edilmiş standart versiyonu ile video uygulamaları için optimize edilmiş Cine versiyonu arasındaki farkları kısaca; diyafram halkasının durak değerleri arasında kesintiye uğrayıp uğramaması, Cine versiyonunun netleme halkasının tur açısının standart versiyona oranla biraz daha fazla olduğu ve Cine versiyonu fokus takip sistemlerine optimize iken standart versiyonunda bu optimizasyonun bulunmaması şeklinde özetleyebiliriz.

Cine Versiyonunun sadece Canon EF ve Arri PL bayonetlerde bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Görüntü kalitesi tarafında bir farkları yok. Aynı optik dizilime ve kaliteye sahipler. Kullanım olarak fark yaratacak yapısal bir farktan söz etmek mümkün. Minimum netleme mesafesi ile ilgili genel bir bilgi verip sonrasında değerlendirme yapalım isterseniz. Teknik özelliklerde belirtilen minimum netleme mesafeleri tüm markalarda sensörden itibaren baz alınır. Bu nedenle belirtilen 47cm lensin ucu ile netleme noktanız arasındaki minimum netleme mesafesi olarak algılanmamalı.

Fotoğraf: Zhang Qi

Şayet lensin uç noktasından itibaren en yakın çekim yapabileceğiniz mesafeyi hesaplamak isterseniz lensin boyu ile lens-sensör arasındaki mesafeyi toplayıp burada belirtilen değerden düşmeniz gerekiyor. Kabaca bir hesapla örneğin EF lens kullanıyorsanız lensin bayonet kısmı ile sensör arasındaki mesafe 44mm, lensin uzunluğu da 408mm ise burada belirtilen 470mm (47cm) den bu iki değer toplamını düştüğünüzde bulduğunuz 18mm (yaklaşık 2cm) odaklama yapabileceğiniz, objeye en yakın olabileceğimiz uzaklığın değeri olmakta.

Bazen kullanıcılar “Değerleri yanlış yazmışlar. Ben daha da yakından çekebiliyorum.” diyebiliyorlar.Sık karşılaştığımız bir konu. Teknik olarak açıklamasını doğru bir not olarak düşersek yanılgıların önüne geçmiş oluruz. Bu hesapla -kullanıcı tabiriyle- 2cm’den netliyor diyebiliriz o halde. Büyütme oranı Full Frame (Tam kare) Sensörlerde 2:1 yani geleneksel 1:1 makrolara oranla 2 kat daha fazla.

1.5x, 2x Crop faktörü bulunan bir gövde ile kullandığınızda; örneğin Olympus gövdeler ile kullandığınızda büyütme oranı 4:1 oluyor. Normalden 4 kat daha fazla büyütme oranı elde edebiliyorsunuz. Gerçekten çok büyük bir avantaj.

Teknik özelliklerine kısaca değindik. Peki kutuyu açtığımızda karşımıza ne çıkıyor?

Öncelikle sağlam bir hardcase bizi karşılıyor. İçerisinde ekstra bir taşıma çantası ile birlikte, bayonet tarafından uç tarafına doğru incelen bir yapıya sahip, üzerinde bayonet tarafına yakın bir usb güç besleme girişi aynı zamanda ön kısmında dahili ledleri bulunan hafif, sevimli bir objektif, led ışık güç seviyesini ayarlayabileceğiniz micro-usb — usb kablo, ön ve arka kapaklar ile birlikte garanti ve kullanım kılavuzu çıkıyor. Önemli bir not düşelim. Harici batarya kutu içerisinden çıkmıyor. Kullanıcıların kendilerinin temin etmesi gerekiyor.

Laowa’nın daha önce duyurduğu 15mm F/4 Makro’dan sonra çıkarttığı bu ürün, firmanın ikinci geniş açılı makro objektifi ve yine full frame kameralarla tamamen uyumlu. Yazımızın başında bu objektif için etkileyici 2: 1 oranıyla size biraz daha fazla büyütme sağlar demiştik. 24mm görüş açısı manzara fotoğrafçıları arasında oldukça popüler bir odak uzaklık burada bir gariplik yok ancak ultra makro kullanımda bu açıyı sunabilen bir benzeri yoktu. İlgi çekici kısımlarının başında bu geliyor. Laowa, bu odak uzunluğunun konuyu ortamında göstermek için bir ‘Böcek Gözü’ perspektifi sunduğunu belirtmekte.

Geleneksel makro lenslerle erişemediğiniz alanlarda çekim yapmanıza imkan tanıması için tasarımsal olarak tercih edilen uzun, dar yapısı nedeniyle yukarıda da bahsedeceğimizi belirttiğimiz diyafram açıklık başlangıcı (F/14) firmanın yapması gereken bir fedakarlık olmuş. Bunun dezavantaj gibi göründüğünü düşünseniz de aslında amacı itibariyle durum pek öyle değil.

Geleneksel Makro objektiflerde bildiğiniz üzere minimum netleme mesafesine yakın ve en açık diyaframda çekim yaparsanız odak uzaklığına da bağlı olarak net alan derinliğiniz fazlasıyla sığ kalır. Bu da konuyu bulunduğu ortamla birlikte almayı bırakın konunun sadece belirli bir kısmını net bir şekilde elde edebileceğiniz anlamına gelir. Bu objektifin sinema ve reklam amaçlı video prodüksiyonlarında çokça tercih edilmesinin nedeni aslında bu dezavantaj gibi görülen özelliklerinin sağladığı avantaj.

Fotoğraf: Jie Ge

“Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim. 24mm, yani geniş açı bir objektif olmasından kaynaklı net alan derinliği doğal olarak artıyor. Geniş açılı objektiflerin aynı diyafram değerlerinde dar açılı objektiflere nazaran daha fazla net alan derinliği sağladığını biliyoruz. F/14-F/40 aralığı ise özellikle makro uygulamalarında çok çok sığ olan alan derinliğini objelerin tamamını konuya dahil edecek kadar ekstra genişlik sunar. Farklı markalarda piyasada araştırıp bulabileceğiniz en geniş açılı full frame lenslerin 50mm olduğunu göreceksiniz. Bu da Laowa’nın markasal olarak neden eşi benzeri olmayan ürünler yaptığının ve hangi ihtiyaçları karşıladığının açık bir göstergesi.

Toparlarsak; sadece fotoğrafta değil video uygulamalarında da rahatça kullanabileceğiniz bir objektiften bahsedebiliyor oluyoruz bu benzersiz özellikleri sayesinde.

Yapı Kalitesi

Objektif tamamen metal bir yapıya sahip. Buna rağmen sadece 474gr ağırlığında.Uzun süreli taşımanız gerektiğinde yanınızda olduğunu bile unutabilirsiniz. Oldukça hafif gerçekten. Odak halkası, sonsuzluktan minimum odaklama mesafesine kabaca 180 derecelik pürüzsüz bir tur açısı sunuyor. Oldukça uzun bir tur açısına sahip olması özellikle video uygulamalarında işinizi kolaylaştırıyor. Yine objektif üzerinde bulunan diyafram halkası gözümüze çarpıyor. Kullanım esnasında kolaylıkla diyaframa bu bölümden müdahale edebiliyorsunuz.

Tamamen manuel bir lens olması sebebiyle, led aydınlatma için usb yuvası haricinde hiçbir elektronik aksam barındırmadığını da belirtmemiz gerekir. Dolayısıyla kullanım esnasında gövdenizdeki ya da monitörünüzdeki netleme yardımcıları fazlasıyla işlevsel olacaktır. Bu tür yardımcılara sahip olmayan bir gövdeniz varsa da geleneksel makro objektiflere nazaran geniş açı olması ve net alanın daha kolay takip edilebilmesi sebebiyle daha kolay netleme sağlayacağınızı belirtmemiz yerinde olur. Objektifin ucundan usb yuvasına kadar olan kısmı sıvı geçirmez şekilde tasarlanmış. Usb ila bayonet arasında kalan kısmı için böyle bir garanti verilmiyor. Kullanım ipuçlarına bu notumuzu ekleyelim.

Görüntü Kalitesi

Kullanıcıların birçoğunun bildiği üzere makro objektifler geleneksel klasik objektiflere nazaran daha fazla detay alabilmek amaçlı özel olarak üretildiklerinden bu objektif için de bu genellemenin geçerli olduğunu söyleyebilmemiz mümkün. Hemen hemen tüm diyaframlarda köşeden köşeye detay alabiliyorsunuz.

Kromatik sapma yok denecek kadar az. Her ne kadar günümüzde yazılımsal müdahale ile bu tür problemlerin önüne geçmek kolay olsa da direkt çekim esnasında bu tür problemlerle karşılaşmamak fotoğrafçı açısından hoş bir durum. Video tarafında ise kromatik sapma kontrolü hayati bir öneme sahip. Fotoğrafta tek kare üzerinde basitçe bu düzeltme yapılabilirken video tarafında bu durumun düzeltilmesi çok daha meşakkatli bir iştir. Probe lensimiz hakkıyla bu durumun üstesinden gelip kullanıcıların işini fazlasıyla kolaylaştırıyor.

“Bu kadar kısık diyaframlarla bokeh etkisi alabilir miyim?” diye düşününler için de kısa bir not düşelim. Genel olarak bu durum bildiğiniz üzere; sensör büyüklüğü, diyafram açıklığı, odak uzaklığı ve objeye olan mesafenizle doğrudan orantılıdır. Doğru bir kullanım metodu ile istediğiniz etkiyi elde etmeniz mümkün. Asıl kullanım amaçlarından biri objeyi içerisinde bulunduğu ortam ile birlikte detaylıca alabilmek olduğu için odak dışı alanlar daha kontrollü bir bokehe sahip.

Aşağıda Laowa’nın kendi ölçüm değerleriyle 10 ve 30 çizgi için, yatay ve dikeyde çözümleme ile kontrast kontrast koruma değerlerini görebilirsiniz. 10 çizgi için merkezde %90, 30 çizgi için merkezde %70 e yakın kontrast koruyor. Yine burada görüldüğü üzere merkezden uzaklaştıkça bir miktar kontrast kaybı söz konusu. Oldukça yüksek bir istatistiki veri. Pratikte karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz.

Kullanıcı gözüyle…

Artıları:

• Eşsiz tasarımıyla ulaşılması zor yerlerde çekim yapılmasına olanak tanıması
• 2: 1 büyütme oranı ve 24mm görüş açısı
• Su geçirmez ön uç
• Yapı kalitesi- Pürüzsüz odak ve diyafram halkası
• Hafif
• Dahili halka LED aydınlatma
• Rakiplerine göre çok ucuz

Eksileri:

• Geleneksel makro lenslere göre pahalı
• Harici batarya kutudan çıkmıyor
• Tamamen hava yalıtımlı değil

Son Düşünceler

Laowa 24mm f / 14 Probe Makro Lens harika ve benzersiz tüketici lensi. Dünyadaki belki tek Probe lens değil fakat ulaşılabilir fiyatla bu özellikleri ve kaliteyi sunabilen bir başka çözüm bulunmamakta. Merak edenler için marka telaffuz etmeden yaklaşık 30 kat daha pahalı endüstriyel bir rakibinin olduğunu söyleyeyim. Araştırmak isteyenler belki olabilir.

Hem fotoğraf hem de video prodüksiyonlarınızda daha önce geleneksel objektiflerle zor yakalayabileceğiniz birçok fikrin kapısını aralayabilmesi yönünden de övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

Laowa’nın bu objektif gibi kullanıcıların ihtiyaçlarının çözümlenmesine yönelik birçok ürünü olduğunu, Zoom İthalat’ın ise markanın resmi distribütörü olarak bu ürünleri sizlerle buluşturtulabilmek adına hizmet verdiğini hatırlatalım.

Laowa 24mm f / 14 Probe Makro Lens ile çekilmiş fotoğraf ve video içeriklerini sosyal medya, fotoğraf ve video paylaşım sitelerinden kolayca bulabilir, satın almadan önce konsept bayiilerimizden temin edip kendi gövdeleriniz ile deneyimleyip fikir sahibi olabilir, https://shop.olympus.com.tr/kategori/laowa adresinden Laowa objektiflerin tümünü inceleyerek online sipariş verebilirsiniz.

Bir sonraki Laowa ürün inceleme yazımızda görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz