Ana Sayfa İnceleme En İyi Ultra Geniş Açı: Laowa 15mm f / 2 Zero-D

En İyi Ultra Geniş Açı: Laowa 15mm f / 2 Zero-D

161
0

Aynasız gövdeleriniz için alabileceğiniz en iyi ultra geniş açı objektiflerden biri olan Laowa 15mm f / 2 Zero-D’yi yakından tanıyalım.

Genel Bakış

Laowa 15mm f / 2 Zero-D objektif, Full Frame aynasız gövdelerinizde 110°lik görüş açısını, diğer markalardaki devasa büyüklükte ve ağırlıktaki rakip objektiflerinden önemli ölçüde daha hafif, hızlı bir diyaframla üstelik çok daha ucuza kullanmanıza imkan sağlıyor.

Manuel odaklama yapabileceğiniz bu lensin hava sızdırmazlığı ve elektronik bağlantı noktaları yok fakat performans açısından daha büyük bütçe gerektiren meslektaşları ile aynı kaliteyi sunuyor. Aynasız gövdelerinizle mükemmel bir şekilde eşleşiyor. Full Frame haricinde APS-C gövdelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bayonet Çeşitleri: Canon RF, Nikon Z, Sony FE
Full Frame Uyumluluğu:
 Evet
Odak Uzaklığı: 15mm
Görüntü Sabitleyici: Hayır
Minimum Odaklama Mesafesi: 15 cm
AF/MF Değiştirme: Yok (Yalnızca Manuel Odak)
Odak Sınırlama: Hayır
Dahili Zoom: Yok
Sabit Odak: Evet
Filtre Çapı: 72mm
Diyafram Bıçak Sayısı: 7
Hava Sızdırmazlığı: Yok
Birlikte Verilen Aksesuarlar: Parasoley
Boyutlar (Çap x Uzunluk): 66 x 82mm
Ağırlık: 500g

Ana özellikleri ve kullanım alanları

Laowa’nın bu objektifi için 110° görüş açısı ve hızlı f / 2 diyafram açıklığıyla, mimari, astro, manzara, seyahat fotoğrafçılığı ve sokak çekimleri için çok sayıda olasılık sunan kullanışlı bir objektiftir diyebiliriz.

Ayrıca Laowa’nın Zero-D teknolojisi (‘sıfıra yakın bozulma’ teknolojisi) sayesinde neredeyse tüm çerçeve boyunca hem yatayda hem de dikeyde bükülme olmadan çekim yapabilme ayrıcalığına sahip oluyorsunuz. Bu genişlikte, bu diyaframda, Zero-D çekim yeteneği özellikle mimari fotoğrafçılık kullanımları için muazzam bir avantaj sağlıyor. 

Ayrıca, lensin yan tarafındaki anahtar, diyafram halkasını sessiz kontrol için aktive ederek video amaçlı kullanımınızda standart gereksinimlerinizi karşılamış oluyor. Bu kadar geniş açılı ve bu kadar hızlı bir lensi uygun fiyatla ekipman çantasına ekleyebilecek olmak, özellikle birçok sinematografın hayallerini süsleyecektir. Hem fotoğraf hem de video amaçlı kullanımlarda büyük bir açığı kapatıyor bu objektif.

Yapı kalitesi

Laowa 15mm f / 2 Zero-D, hem kompakt hem de etkileyici derecede sağlam bir objektif. Aynasız gövdeler üzerinde ağırlık ve hacim olarak sırıtmıyor. Darbeye karşı sağlam bir metal konstrüksiyonu olsa da ağır ve hantal rakiplerine karşı hafif ve dengeli yapısıyla farkını size fazlasıyla hissettiriyor. 

Objektifin ön elemanda Laowa’nın Frog-Eye (Kurbağa Gözü) olarak isimlendirdiği kaplama; su ve toz tutmaması konusunda oldukça başarılı. Yine de gövde tarafında hava şartlarına karşı çok dayanıklı bir lens değil malesef, yani kötü hava koşullarında çekim yaparken biraz dikkatli olmanız gerekir. Su sıçramalarına karşı gövde yapısının dayanıklı olması su ve hava geçirmediği anlamı taşımıyor.

Aynı zamanda tamamen manuel bir lens olduğunu tekrar hatırlatalım, yani otomatik odaklama ve elektronik herhangi bir eleman içermiyor. Aynasız bir gövde ile kullanırken birçok netleme yardımcınız olduğu düşünülünce bir dezavantaj yaratmıyor hatta çok iyi çalışıyor, canlı ön izleme ve odak zirvesi gibi yardımcıları kullanmak işinizi fazlasıyla kolaylaştırıyor kullanım esnasında.

Odak halkası pürüzsüz ve iyi bir hissiyata sahip olup, herhangi bir boşluk hissiyatı ve odak kaçırma endişesi olmadan hassas çalışmanıza olanak sağlıyor. Benzer şekilde, diyafram halkası da iyi bir hissiyata sahip. Video amaçlı kullanımlarınız için rahatça optimize edilebileceğinizi de tekrar hatırlatmış olalım.

Kullanıcı deneyimi

Laowa kendi kategorisi içerisinde performansıyla kendini kolayca belli ediyor. Geniş açı objektiflerin diğer standart açı objektiflere nazaran net alan derinliğini arttırarak çalışma söz konusu olduğunda avantaj sağladığını biliyoruz, özellikle video amaçlı kullanımlarınızda; uygun diyafram değeriyle bu alanı isteğinize göre daha da arttırarak konunuzu bu alan içerisinde bırakmak suretiyle netleme halkanıza çok iş düşmeden tüm bir çekimi bitirebilecek olmanız size müthiş bir avantaj sağlıyor.

Minimal de olsa Laowa 15mm f / 2 Zero-D objektifin en açık diyafram değerinde bir vinyet etkisi hissedebiliyorsunuz. Çok rahatsız etmeyecek düzeyde. Yazılımsal olarak kaldırabiliyorsunuz.

Çoğunlukla peyzaj ve mimari çekimleri önerilen bir objektif olmasına rağmen, Laowa 15mm sokak fotoğrafçılığı ve seyahat fotoğrafçılığı için de eşsiz bir deneyim sunuyor.  F/2 Diyafram açıklığı ile minimum netleme mesafesine yakın çekimlerinizde geniş açıda bokeh elde edebilmenizin önü açılıyor. Düşük ışıklı ortamlarda rahatlıkla yüksek iso değerlerine çıkmadan çekimlerinizi yapabilir, astro fotoğrafçılık ile ilgileniyorsanız en açık diyaframda dahi keskin, detaylı ve kontrastlı görseller elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Ultra geniş açılarda bildiğiniz üzere filtre kullanımı söz konusu olduğunda işler karışır. Çözüm bulamadığınız ya da bulsanız da fiyat açısından üzüldüğünüz durumlar olur. Laowa 15mm f / 2 Zero-D 72mm standart filtre uyumluluğuna sahiptir. ND, Polarize vb. istediğiniz filtre çeşitlerini kullanmanıza izin verir. Kısaca diğer markaların ultra geniş açı objektifleriyle yaşadığınız filtre sorunlarınızı burada yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Değerlendirme

Laowa 15mm f / 2 Zero-D Ultra geniş açı gereksinimleriniz için rahatlıkla önerebileceğimiz bir objektif. Geniş bir diyafram açıklık değeriyle birlikte üstün bir görüntü kalitesi sunuyor ve sıfıra yakın bozulma değeri de onu profesyonel mimari işler için aranan bir objektif yapıyor. 

Rakip objektiflere karşı fiyat açısından da avantaj sunarken performans açısından eşdeğer ve hatta fazla kalite sunuyor. Hızlı bir lens olması düşük ışık koşullarında size avantaj sağlıyor. Kompakt boyutu aynı zamanda gerçek bir sokak fotoğrafçılığı seçeneği haline getiriyor, bu kadar geniş bir açıya ihtiyacınız varsa ve belirttiğimiz konular sizin fotoğrafçılıkta ilgi alanınıza giriyorsa, Laowa 15mm f / 2 Zero-D sizin için üretilmiş diyebiliriz.

Laowa 15mm f / 2 Zero-D ile üretilmiş görselleri sosyal medya hesaplarında ve fotoğraf paylaşım sitelerinde kolayca bulabilir, farklı bakış açılarıyla farklı kullanım alanlarına ilişkin fikir edinebilirsiniz.

Ayrıca kendi kullandığınız gövdeler üzerinde Laowa konsept bayilerimizde ya da zoom ithalat ofisinde Laowa ürünlerinin tümünü deneyimleme şansına sahip olabileceğinizi hatırlatalım.

Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere.

Hoşçakalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz