Ana Sayfa İnceleme Fotoğraf Sektöründe Tüketimin Anti-kahramanı “Gönül Çelen” Kamera EM1 Mark II

Fotoğraf Sektöründe Tüketimin Anti-kahramanı “Gönül Çelen” Kamera EM1 Mark II

136
0

2016 Photokina’da Olympus EM1 Mark II’yi duyurduğunda, sadece bir fotoğraf makinası değil kendi ortaya sürdüğü bir konsept olan micro4/3 formatının amiral gemisini de duyurmuş oldu. O zaman “Oyunun Kuralının” bir kez daha değiştirdiğini ilan ederek bu duyuruyu yapmıştı. Saniyede 60 karelik fotoğraf hızı (raw formatında), hem faz hem kontrast tabanlı çalışan netleme hızlı netleme sistemi, kendine has pro yakalama modu, su, yağmur toz dayanımı ve bunları 500gr bir ağırlıkla yapan bir tasarım.  Bu farklılık gelişmiş 5 eksen sabitleme sistemi ve yüksek dinamik aralık ile birleşince çoğu DSLR kullanıcısı için hayal olan fotoğrafları gerçeğe dönüştürmüştü.

1/10 enstantane ile elde konser çekimi Em1 Mark2 M.zuiko 7-14mm f2.8

Üretimin 3 yılında peki neden biz yine ondan bahsediyoruz?

Çünkü EM1 Mark II. Hayır korkmayın elinizdeki makineleri bırakıp yenisini almanıza gerek kalmadan yenilendi hem de sadece güncellemeniz yeter. Tamamı ile tüketime yönelik bir sektörde sadece hareketli ekran ya da Wi-Fi gibi Olympus sistemlerde yıllardır standart olan özellikler için ara modellere para vermeniz gerekirken, en son bellenim 3.0 ve son olarak 3.1 güncellemesi ile Olympus Em1 MarkII ye OM-Log400 kayıt formatı getirildi. Bu format sayesinde video kurgu sırasında renk düzenleme ve lut atma işlemleri çok kolay bir şekilde yapılabiliyor.

Yeni bir kamera ya da ara modelle bütçe ayırmak yerine sadece bellenim güncellemesi ile EM1 Mark II’ nin bu özelliğe kavuşması onun tüketim karşısında bir anti-kahraman olarak piyasaya çıkısının 3. yılında hala gündemde olmasını sağlıyor.

Marka uzmanı olarak değil fotoğrafı kendi oyun alanı olarak gören bir fotoğrafçı olarak bu anti-kahraman ile fotoğraf yolculuğuma şimdi video ile yeni bir soluk katıyorum.  EM 1 Mark 2 bu anti-kahraman tutumuyla belki kibirli DSLR dünyasında asla bir Kaptan Amerika, İron Man ya da Thor olmayabilir fakat fotoğraf dünyasının Deadpool’udur.

Daha fazla bilgi veya ürünü satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz