Ana Sayfa İnceleme Fotoğrafçılıkta LED Işık Kullanımı

Fotoğrafçılıkta LED Işık Kullanımı

555
0

Led ışık sistemleri her ne kadar video çekimlerinde ağırlıklı kullanılsa da fotoğrafçılar içinde de büyük kolaylık sağlıyor. Burada anlatacaklarım dışında sizin de mutlaka kendi kullanım alanlarınız vardır. Bunları bizimle paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Portre Çekimleri

LED aydınlatmalar; uzun ömürlü, sağlam ve aşırı ısınma sorunu olmadan çalışır. Diğer ışıklandırmalarda ısınmadan dolayı konuyu rahatsız edebilir ya da taşınmadan dolayı kırılma veya bozulma gibi sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca LED ışıklarda flaşlarda olduğu gibi uyumluluk sorunu yaşamıyorsunuz. Yani bir LED ışığı aldığınızda onu tüm makineleriniz ile kullanabiliyorsunuz. Hatta cep telefonunuz ile birlikte! Bunun gibi özellikleri sayesinde sınırlı bütçeli bir fotoğrafçı için LED ışıklar mükemmel bir çözüm yoludur. Özellikle dolgu ışığı olarak kullanabilir ve bi-color özelliği sayesinde onları gün ışığı ısısına kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

Ürün Çekimleri

LED ışık yoğunluğunun yüksek çıktısı, hangi odak derinliği isteniyorsa kamera ayarlarımızı kolayca değiştirmenizi sağlar. Kamera bir tripoddayken herhangi bir deklanşör hızını kullanabileceğimiz için, istenen diyafram açıklığını ayarlayabiliriz. Alan derinliği için küçük bir f-stop’a ihtiyacımız olursa veya bölgesel odaklama için daha geniş bir açıklığa ihtiyacımız varsa, sürekli LED ışıklar bize doğru pozlama için gereken enstantane hızlarının esnekliğini verir. Bu sayede ürün çekimlerinizde size daha esnek bir kullanım sunar. Üstteki koltuk çekiminde 3 adet led ışık kullandım ve hem video için hem de fotoğraf için istediğim görseli bana kolayca verdi. Kullandığım ışıklarda şöyle; Viltrox VL-40T ve Viltroz VL-D60T.

Hayvan Çekimi

Evcil hayvan portreleri çekmek benim hobilerimden biri. Bazı hayvanlar flaştan gelen yoğun ışıktan korktukları için çekiminizde zorluklar yaşayabiliyorsunuz. Tekrar çekmek istediğinizde ya da doğru pozu yakalamak istediğinizde oldukça uzun zaman uğraşmanız gerekiyor. LED ışıklar sayesinde hayvanınızı rahatsız etmeden ve o sakinliğini korurken istediğiniz pozu alabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğraf kedim Chase’e ait ve sürekli çekim sayesinde istediğim pozu kısa zamanda almayı başardım. Ama siz yine de köpek fotoğraflamayı deneyin çünkü daha sakin oluyorlar

Mimari ya da iç mekan çekimleri

Bazen, bir oda ya da özellikli bir ayrıntı daha iyi izlenebilmesi için daha kontrollü aydınlatmaya ihtiyaç duyar. LED ışıklar bize neyin görünür olduğu ve neyin daha fazla ışığa ihtiyacı olduğuna dair mükemmel bir görünüm sunar. Flaşla çekim yapıp sonra bu yaptığınız çekimi kontrol etmek yerine LED ışıklarla daha iyi ışık ve gölge kontrolü sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğraf bir otel odasına ait ve burada ters ışıkta çekim yaptığım için koltuk ve sandalyenin gölge kısımlarını LED ışık ile aydınlattım.

Avantajlar

Peki bunlar dışında LED ışıkların ne gibi avantajları olabilir diye soracak olursanız size birkaç örnek daha verebilirim:

Renk doğruluğu

Fotoğrafçılık için LED ışıklar gün ışığı veya tungsten dengesinde ve ayrıca iki renkli olarak kullanılabilir. Gözleriniz her zaman bir ışıkla diğeri arasındaki farkı göremezken, kameranız görebilir. Doğru LED aydınlatma ile çekim yaparak, gerçek hayatta olduğu gibi görünen renkleri yakalayabilir ve işlem sonrası zamandan tasarruf edersiniz. Birçok LED lamba da renk parlaklığı ayarlanabilir ve uzaktan kumanda ile aydınlatılabilir veya alçaltılabilir. Böylece kullandığınız aydınlatmanın parlaklığı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz.

RGB özellikli LED lambalar, kullanıcıları yaratıcı aydınlatma tekniklerini güçlendirmeye ve ekstra jel aksesuarları satın alma ve kapatma zorunluluğu olmadan benzersiz ışık boyama projeleri ve ilginç portre aydınlatması ile deneme yapmaya teşvik eder.

Çekim sırasında aydınlatmayı görmenizi sağlar

Flaşlar, yalnızca çekiminizi yaptığınızda güçlü bir ışık patlaması sağlar. Bir LED panel ile, sahneyi bir araya getirirken ve gerektiği gibi ayarlama yaparken ne kadar ışığın gerekli olduğunu görebilirsiniz. Bu sayede çok fazla deneme yanılma yapmak yerine, neye ihtiyacınız olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz. LED panelini öznenize yakın bir yere koymanız gerekebilirken, düşük ısı rahatsızlık veya yaralanma riski olmadan bunu yapmanıza olanak sağlar.

Daha soğukturlar

Isınma problemi yaşamadığınız için sıcaklığın problem yaratacağı kıyı ve köşelerde LED ışıkları kolayca kullanabilirsiniz. Ayrıca çekim sırasında diğer ışıklar gibi rahatsız etmeyeceği için daha rahat bir çalışma alanı oluşturur. Yine çekim bittiğinde soğuma sürelerinin kısa olması sayesinde zamanınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Hem fotoğraf hem video

Bazen benim işimde olduğu gibi hazırladığınız bir sette hem fotoğraf hem de video çekmeniz gerebilir. LED ışık sistemi kullanarak her ikisini de ekstra donanım kurulumu yapmadan kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Enerji tasarrufu ve kullanım ömrü

LED ışıklar, kullandıkları enerjinin%80’ini ışığa dönüştürür; Standart tungstenin %20 verimliliği ile karşılaştırıldığında, bu büyük bir gelişmedir. Üç adet 300w tungsten ışığı kadar ışık sağlayan bir LED ışık, tek bir 300w tungsten ampulünün gücünün yarısından daha azını kullanır. Bu sayede hem cüzdanınızı düşünüp hem de çevre duyarlı bir iş yapmış oluyorsunuz. LED’ler uzun ömürlüdür. Bunları değiştirmek zorunda kalmadan yıllarca kullanabilirsiniz, bu da çevreye daha az atık attığınız anlamına gelir. LED lambalar pratik olarak bakım gerektirmez ve değiştirilmeden önce 25.000 saatten fazla lamba ömrü sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz