Aynasız fotoğraf makinelerinin DSLR gövdelere göre daha küçük ve kompakt yapıları hem günlük kullanımlarda hem de seyahatlerde rahatlıkla taşınmalarını sağlarken son teknoloji ile üretilmiş olmaları sayesinde pek çok fotoğraf konusunda da başarıyla kullanılmalarını sağlamakta.

Olympus OMD EM1 modeli ile duyurulan 12-40 mm f/2.8 Pro objektif genel fotoğraf konularında ve özellikle az ışık koşullarında kullanmak için en iyi alternatiflerden biri. 2x optik çarpana sahip olan Micro Four Thirds sistem sebebiyle 24-80 mm objektifin görüş açısıyla gören bu objektif, birçok markada yer alan 24-70 mm profesyonel objektiflere oranla daha küçük, daha hafif ve daha ekonomik bir alternatif. Su ve toz geçirmeme özelliği sayesinde de EM5 Mark II, EM1 ve EM1 Mark II modelleriyle her koşulda kullanma şansı da veriyor.

Keskinlik

Yapılan laboratuvar testlerinde 12 mm ve 40 mm olarak 2.8 diyaframda çekimler yapılmış. Bu testlerde köşe netliklerinde hiçbir sorunla karşılaşılmadığı gibi 4, 5.6 ve 22 diyaframda da yapılan çekimlerde aynı şekilde hem merkez hem de kenar-köşe netliklerinde sıkıntı olmadığı görülmüş.

Ancak her zaman laboratuvar testlerinden ziyade günlük kullanımlarımızın daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle farklı ışık koşullarında ve farklı konularda yaptığım çekimleri incelediğimde hemen her diyafram değerinde yüksek bir keskinlik kalitesi olduğunu görebiliyorum.Daha önceki fotoğraf albümü ve sergi baskılarında çok başarılı sonuçlar aldığımı söyleyebilirim.

f/5 1/4000sn. ISO200

Renk Sapması

Yine laboratuvar testlerinde 12 mm – 30 mm ve 40 mm’de yapılan çekimlerde farklı diyafram değerlerinde çok küçük (%0.003 oranında) renk sapmaları görülmüştür, ancak bunun herhangi bir fotoğraf çalışmasında önemi yoktur. Günlük hayattaki kullanımımızda bu kadar sapmanın kötü bir etkisini hissetmeyiz.

Vignet (Köşe Kararması)

5,6 diyaframdan daha açık değerlerde köşelerde yarım stoptan daha az kararmalar olduğu görülebiliyor. 5,6 diyaframın üstüne çıkıldığında ise bu kararmalarla karşılaşılmıyor.

Deformasyon

Farklı odak uzaklıklarında yapılan çekimlerde dikkat çeken bir deformasyon-distorsiyon görülmemiştir. Objektif 12 mm olarak kullanıldığında %0,25 oranında “fıçı distorsiyonu” görülmüş ancak 14 mm’ye çıkıldığında bu bozulma da kaybolmuştur. 25 mm ve üzerinde ise hiçbir deformasyon kalmamaktadır.

f/4 1/5000sn. ISO200

Otomatik Netleme (AF)

Olympus Zuiko 12-40 mm f/2.8 Pro objektif oldukça hızlı bir otomatik netleme sistemine sahip. En yakın netlik mesafesinden sonsuza bir saniyeden daha kısa bir sürede netlik değişiyor. Sessiz AF sistemi sayesinde video çekimlerinde de sorunsuz çalışma yapılabilmekte. AF sistemi çalıştığında objektifin ön elemanları hareket etmediği için bu objektifte Circular Polarize Filtre gibi aksesuarlar da kolaylıkla kullanılabiliyor.

Objektif üzerindeki en öndeki halkayı geri çekmek objektifi MANUEL netleme sistemine geçiriyor. Aynı halkayı ileri itince AF sistemi devreye giriyor. Yapacağınız bu değişiklik INFO ekranında NETLEME bölümünde de gösteriliyor.

Makro Çekim

Bu objektif makro çekimler için üretilmemesine rağmen en yakın netlik mesafesinin 20 cm olması oldukça detay fotoğraflar çekmeye yardımcı oluyor.

f/5.6 1/80sn. ISO100

Fiziksel Özellikler

Olympus Zuiko 12-40 mm f/2.8 Pro objektif tamamen metal bir yapıya sahip. İçerisinde yer alan lastik contalar sayesinde su ve toz geçirmeme özelliğini de içinde barındırıyor. 380 gr ağırlığındaki objektif full frame makinelerdeki muadillerine oranla neredeyse yarı ağırlıkta. Objektif çapı ise 62 mm.

Objektifin bu kompakt yapısı sayesinde sadece EM5 Mark II, EM1 ya da EM1 Mark II gövdelerde değil EM10 gövdelerde de oldukça dengeli kullanılmakta.Objektif içerisinde 9 grupta 14 mercek bulunuyor. Diyafram da 7 parçadan oluşuyor ve 2.8-22 değerleri arasında çalışıyor.

Objektif üzerinde yer alan L-Fn düğmesi (Lens Function) makine menüsünde görev atayabilen bir düğme. Böylece sıklıkla kullandığınız bir özelliği bu düğmeye atayarak menüye girmeden de kullanma şansınız olacaktır.

f/4 1/15sn. ISO1250

Sonuç

Özellikle full frame makinelerde kullanılan 24-70 mm objektiflerle kıyaslandığında Olympus Zuiko 12-40 mm f/2.8 Pro objektif sağlam yapısı, küçük ve hafif gövdesi, açık diyafram değeri, keskinlik becerisi, renk sapması ve köşe kararmalarının minimum düzeyde olması avantajlarıyla öne çıkıyor. Ayrıca su ve toz geçirmeme özelliği ile de ekstra bir avantaj sağlıyor.Genel fotoğraf konularında rahatlıkla kullanılan bu objektif, 2.8 diyafram açıklığıyla da hemen her ışık koşulunda çok iyi sonuçlar veriyor.

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz