Ana Sayfa İnceleme Yeni Yol Arkadaşımız Olympus 12-200mm Objektif

Yeni Yol Arkadaşımız Olympus 12-200mm Objektif

212
0

Gezi fotoğrafçılığı kısa süre içerisinde birçok değişken ışık koşulunda farklı fotoğraf konularını çalışmayı gerektirir. Bu nedenle de bir yolculuğa çıkan fotoğrafçıların çantalarında bu farklı konulara uygun objektifler bulunur. Neredeyse tüm fotoğrafçıların hayali de geniş zoom aralığı olan kaliteli tek bir objektif ile yolculuğa çıkabilmektir. Olympus’un yeni seyahat objektifi 16x optik zoom’a sahip Olympus Zuiko 12-200 mm bu hayale bir adım daha yaklaşmayı sağlayan bir objektif olarak raflardaki yerini aldı. Bize de objektifi farklı konu ve ışık koşullarında test ederek yorumlamak düştü…

Genel özellikler

Micro Four Thirds sensör sistemine uyumlu olan 12-200mm objektif 2x optik çarpan sebebiyle 24-400 mm gibi oldukça geniş bir zoom aralığına sahip.

Öncelikle Olympus 12-200mm f3.5-6.3 objektifin bu geniş aralığına karşın oldukça makul ebat ve ağırlıkta olduğunu söylemek gerek. 12mm odak uzaklığında objektifin boyu 9,97 cm ve ağırlığı da sadece 455 gram. Olympus’un PRO objektiflerinde olduğu gibi bu objektifte de toza ve neme karşı dayanıklı bir katman bulunuyor.

Bu fiziksel özelliklerin yanı sıra videoda sessiz AF (Auto Focus- Otomatik Netleme) yapabilmesi büyük bir avantaj. Objektifi 12mm olarak kullandığınızda 10cm, 200mm olarak kullandığınızdaysa 50cm’den netlik yapabilmesi ise çok önemli bir avantaj.  

Üzerinde 12mm, 25mm, 45mm, 70mm, 100mm ve 200mm odak uzaklıklarının işaretlediği objektifin zoom halkası oldukça rahat, makineyi sarsmadan zoom yapabilme şansı veriyor.

Bu objektife UV ya da polarize gibi filtreler alırken çapının 72mm olduğunu da unutmayın.

Objektifte 11 grupta toplam 16 mercek bulunuyor ve bu mercekler üzerinde ışık kırılması, ışık parlaması, renk sapması, renk bozulması gibi optik kusurları düzeltmek için Olympus’un ZERO (Zuiko Ekstra Düşük Yansımalı Optik) kaplaması var. Bu da 12-200mm objektifin beklentilerin üstünde bir keskinlik ve renk kalitesine sahip olmasını sağlıyor.

Keskinlik

Olympus 12-200mm objektif ile deneme çekimleri yapmadan önce yabancı web sitelerindeki laboratuvar testlerini inceledim. Bu testlerde objektifin 12-100mm aralığında 16 diyaframa kadar merkez ve kenar keskinliğinde oldukça başarılı olduğunu ancak doğal olarak 100-200mm aralığında bu başarının 8 diyaframda elde edilebildiğini öğrendim. Bu kadar geniş aralıklı bir zoom objektif için bu oldukça iyi bir sonuç diyebilirim.

Kişisel olarak yaptığım çekimlerde hemen her odak uzaklığında, yakın ve uzak çekimlerde fotoğraflarımın genel netlik ve keskinlik kalitesinin gayet yeterli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Diyafram ve Işık Geçirgenliği

Elbette bir objektifin kalitesini ortaya çıkaran noktalardan biri de az ışıkta çalışabilme yeteneğidir. Zoom objektiflerin farklı odak uzaklıklarına sahip olmaları, özellikle de bu kadar geniş bir aralığa sahip olmaları, profesyonel objektifler dışında, sabit ve açık diyafram değerlerinin kullanılmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle de birçok zoom objektifin farklı odak uzaklıklarında ışık geçirgenliği azalmaktadır.

Olympus 12-200mm objektifi 12mm olarak kullandığınızda diyafram değerini 3,5’a kadar açabilirken 200mm’ye geldiğinizde en açık diyafram değeriniz 6,3 oluyor. Bu da geniş aralıklı zoom objektiflerin hepsinde olduğu gibi bu objektifi de iyi ışık koşullarında kullanmak gibi bir durum ortaya çıkarıyor. Olympus makinelerdeki başarılı ISO-Noise (kumlanma) performansını ve 5 eksenli sarsıntı engelleyici özelliğini dikkate aldığımızda bu diyafram değerlerinin çekimi çok zorlaştırdığını söylemek mümkün değil.

Yaptığım deneme çekimlerinde 12-200mm objektifle 1/15 s gibi düşük enstantane değerleriyle elde, tripod kullanmadan çekim yapabildim.

Görüş Açısı ve Kadraj Kolaylığı

Objektifin geniş bir zoom aralığına sahip olması çekim sırasında çok hızlı bir şekilde kadraj, kompozisyon değiştirme şansı veriyor. Bu sayede çok seri bir şekilde güçlü, etkili anlatımlar oluşturacak fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Fotoğraf yolculuklarında kısa zamanda birçok konuyu çalışmak durumunda kalan dostlar için bu zoom aralığı oldukça yardımcı olacaktır.

Genel bir planı çalışırken uzakta dikkatinizi çeken bir detayı zoom halkasını yaklaşık 90 derece çevirerek hızlıca yakına getirebiliyorsunuz. Aynı konu üzerinde çalışırken alternatif kadrajları çekmeyi seven fotoğraf gönüllüleri için bu büyük bir avantaj olacaktır.

Sonuç olarak;

Elbette Olympus 12-200mm f3,5-6,3 objektif, PRO Objektif serisindeki 12-40 mm f/2,8 ya da 12-100mm f4 objektifler kadar keskinliği ve görüntü kalitesi yüksek bir objektif değil. Ancak şu an için bu zoom aralığında olabilecek en yüksek kalite seviyesinde olduğunu söyleyebilirim. Genel ışık koşullarında çalışan, farklı konuları hızlı bir şekilde farklı kadrajlarla fotoğraflamak isteyen fotoğraf ve seyahat sever dostların çantasında kısa zamanda yer bulacağına inanıyorum.

Ürünü satın almak veya hakkında daha fazla bilgi edinmek için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz