Ana Sayfa Fotoğraf Teknikleri 6 Adımda Göz Alıcı Manzara Fotoğrafları

6 Adımda Göz Alıcı Manzara Fotoğrafları

564
0

Adımlarımızı takip ederek tüm mevsimlerde büyüleyici manzara fotoğrafları çekin!

Belki size şaşırtıcı gelebilir ama en iyi arka planları ‘kötü’ hava koşulları sağlar. Doğa ve manzara tutkunları gökyüzünün karanlık bir mavi ya da gri bulutlarla kaplı olduğu günlerden hoşlanmayabilir ama fotoğrafçılık söz konusu olduğunda bu hava koşulları muhteşemdir.

Hava şartlarındaki değişim ‘iyi’ bir fotoğrafı ‘göz alıcı’ bir fotoğrafa dönüştürebilir.

Bulutlu günler, özellikle de yağmurdan önceki zaman dilimi en dramatik kareleri yakalamanıza fırsat sağlar. Fotoğrafı siyah beyaza dönüştürdüğünüzde büyüleyici sonuçlar elde edebilirsiniz. Lensinize taktığınız kırmızı filtre, manzarayı koyulaştırır, kontrastı arttırır ve post-prodüksiyon sürecinde daha güçlü monokrom görüntüler elde edebilirsiniz. Gün batımı filtresi ya da yaprakların rengini geliştiren yeşil filtre gibi çok farklı filtre çeşitleri bulmanız mümkün. Biz bu yazımızda ND (doğal yoğunluk) filtrelerine yer vereceğiz.

Eğer manzaranın ışık koşulları iyiyse, tripod kullanmanıza gerek kalmayabilir. Fakat tripod kullanmak çekim sürecini yavaşlatmanızı ve her bir kompozisyon üzerinde rahatça düşünmenizi sağlar. Bir manzarayı farklı açılardan çekerek içlerinden en etkileyici kareyi seçebilirsiniz. Şimdi manzara çekimlerinde dikkat etmeniz gereken altı adıma yer veriyoruz.

1.  Atmosferi yakalayın

Fotoğrafınızda oluşturmak istediğiniz atmosfere ya da duyguya karar verin: ürkütücü veya neşeli mi? Çerçevede bu hissi yansıtmanızı sağlayacak özellikler arayın. Yönlendirici çizgiler ve üçte bir kuralını uygulayarak bu özellikleri kullanın. Donuk görüntülerden ve bu fotoğraftaki gibi geniş açık alanlardan kaçının.

2. Çerçeveyi düzenleyin

Gökyüzü bulutlarla kaplıysa, görüntünün üçte ikisine gökyüzünü, üçte birine karayı yerleştirin. Eğer gökyüzü açık ve sıradan bir görünüme sahipse, netliği ön plana yapın. Alçaktan bir açıyla dramatik kareler yakalayabilirsiniz.

3. Filtre kullanmayı deneyin

Doğal yoğunluk filtreleri gökyüzünü koyulaştırarak doğru pozlamayı yakalamanızı ve etkiyi arttırmanızı sağlar. Yuvarlak ve kare şeklinde filtreler bulabilirsiniz ama kare filtreleri lensinize takmak için adaptöre ihtiyacınız olacak. Lensinizin çapına göre filtre almaya dikkat edin!

4. Güneşi izleyin

Güneş kameranızın ölçüm sisteminin yanılmasına neden olabilir ve az pozlanmış bir sonuç elde edebilirsiniz. Manuel mod kullanın ya da çerçeveye güneşi dâhil etmeden deklanşöre yarım basarak ölçüm alın ve çekimi yapmadan önce çerçeveyi tekrar düzenleyin. Kameranızın ekranından parlamaları kontrol edin.

5. Prime lensler

Çoğu kamera, manzara çekimlerine başlamak için ideal olan geniş açılı 18-55mm lensle birlikte verilir. Fakat sabit odak uzaklığı olan geniş açılı prime lensleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Görüntü kalitesinde büyük gelişme sağlarlar.

6. Histogramı kullanın

Her çekimden sonra histogramı kontrol edin. Grafik sağa doğru dayanıyorsa görüntü az pozlanmış demektir. Eğer hem sağa hem sola doğru dayanıyorsa, iki pozlama yapmanız gerekir. Gölge alanları pozlamak için bir çekim, açık tonları pozlamak için başka bir çekim yapın ve post-prodüksiyon aşamasında bu iki görüntüyü birleştirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz