Ana Sayfa Fotoğraf Teknikleri Gün Batımı Silüetleri

Gün Batımı Silüetleri

537
0

Göz alıcı bir silüet fotoğrafı çekebilmek muhteşem bir gökyüzü manzarasını tanınabilir şekillerle birleştirmekten geçer. Bu yazımızda doğru şartlar altında bunu nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağız.

Günün son ışıkları oldukça büyülüdür. Sizce de öyle değil mi? Güneş ufuk çizgisinde kaybolurken ışık atmosferde eğilip bükülmeye başlar ve bunun sonucu gökyüzü adeta renklerle dans eder. Yakından incelediğinizde, renk yoğunluğunun gelgitler halinde değiştiğini, turuncudan pembeye hatta mora dönüşerek yaklaşan koyu mavi karanlıkla bir kontrast oluşturduğunu görebilirsiniz. Ne duruyorsunuz? Kameranızı alıp dışarı fırlamak için en ideal zaman!

Çoğu fotoğrafçı güneş gözden kaybolunca çekimi bırakır, aslında işler bu noktadan sonra ilginçleşmeye başlar ama bilmezler. Hele bir de manzara size kolay tanınabilir konturlar sunuyorsa, silüet çekmek için en ideal şartlar oluşmuş demektir.

Silüet bir objenin arkadan aydınlatılmasıyla oluşur. Kamera, silüeti içinde hiçbir detay barındırmayan iki boyutlu bir şekil olarak görür. Bu yüzden, silüet,  çektiğiniz konu dış hatlarından kolaylıkla tanınırsa anlamlı olur. Cami minareleri, binalar, gökdelenler, ağaçlar, hatta yel değirmenleri gibi… Başarılı bir günbatımı silüeti için çekeceğiniz manzaradan daha alt seviyede bulunmanız gerekir. Eğer yüksekte kalırsanız, şekiller gökyüzüne karşı çok öne çıkmayabilir. Böyle durumlarda, etrafta biraz yürüyüp keşif yaparak iyi bir açı bulmanız mümkün, ya da kamerayı tripoda takıp daha düşük seviyeden de çekimi gerçekleştirebilirsiniz.

Ben bu yel değirmenini altın saatlerde görüntülerken batı tarafında birkaç bulut fark ettim. Işık kaybolurken kalkıp gitmek yerine, biraz oyalanıp gökyüzünde neler olacağını görmeye karar verdim. Tepenin aşağısına gitmek, bana iyi bir silüet için gereken alçak seviyedeki açıyı sağlayabilirdi. 

Çabucak Hazırlanın

Gün batımında renkler çabuk ortaya çıkar ve kaybolur ve bazen gökyüzünün en iyi halini fotoğraflamanız için sadece bir dakikanız vardır. Kameranızı kurun ve kompozisyonunuzu oluşturun. Ön plan karanlık olacağından, manzarayı aşağıda tutarak çerçeveye daha fazla gökyüzü alın. 1/3 kuralını kullanmak da manzara çekimlerinde kullanılabilecek iyi bir metot olabilir.

Kamera ayarları

Diyafram-öncelikli modu ve ortalama bir diyafram değeri seçin. Geniş alan derinliği çok kritik değildir ama netlik f/8 ile f/11 arasında bir değerle daha fazla olacaktır. Tripod kullanıyorsanız, düşük değerli bir ISO değeri seçin ancak elde çekim yapıyorsanız,  yeterli hızda bir enstantane sağlamak için  ISO’yu yükseltmeniz gerekir. Tek-nokta AF ile konunuza netleyin ve netliği kontrol için LiveView modunda fotoğrafa zumlayın.

Titremeden Kaçının

Günbatımına yakın çekim yaparken, enstantane değerinizin hala gayet hızlı olduğunu fark edeceksiniz ancak ışık kaybolunca uzaktan kumanda olmadan titremeyi önleyemezsiniz. Alternatif olarak, kameranızın 2 saniyelik self-timer modunu da kullanabilirsiniz böylece deklanşöre basmak için kameraya dokunmanıza gerek kalmaz. Daha da keskin fotoğraflar için, eğer varsa, kameranızın Mirror Lock-up özelliğini de kullanabilirsiniz.

Çekim Zamanı

İyi bir fotoğrafı garantileseniz bile sakın toplanıp gitmeyin. Gökyüzü, gün batımından 30-45 dakika sonra bile sürekli ve hızlı bir şekilde değişmeye devam eder. En iyi gökyüzü eşliğinde çekeceğiniz silüet fotoğrafı için açınızı ve odak uzaklığınızı değiştirmeniz gerekebilir. Silüeti en iyi açıda yakalarken arkadaki gökyüzü renklerinin tüm potansiyelini kullanabilmek fotoğrafta iyi bir denge yaratacaktır.

Beyaz Dengesi

Beyaz dengesini Auto modundan gün ışığına (Day Light) almak önünüzdeki tüm renklerin gerçek halini görüntülemenizi sağlar ama daha yaratıcı bir efekt için ‘yanlış’ beyaz dengesini kullanmaktan da korkmayın. Bulutlu (Cloudy) ve Gölge (Shade) modu sıcak renkler oluştururken, Tungsten gökyüzünü koyu maviler ve pembelerle donatır. Floresan (Flourescent) da ilginç sonuçlar çıkarabilir. RAW formatında çekim yaparsanız, beyaz dengesini işleme sürecinde de düzeltebilirsiniz. Yine de kamerada farklı beyaz dengeleri deneyip renklerin en iyi göründüğü ayarı tespit etmek iyi bir alıştırma olabilir.

İpucu

Silüetinizin çerçevedeki belirginliği, odak uzaklığınız ve gökyüzü/yeryüzü oranınıza bağlı olarak, gölgelerin iyice kararması için negatif pozlama telafisi uygulayabilirsiniz. -1EV civarı yeterli olabilir. Böylece, bir yandan renkleri daha doygun hale getirirken, bir yandan da parlak alanlardaki bulut detaylarını açığa çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz