Ana Sayfa Fotoğraf Teknikleri Harika Sonbahar Fotoğrafları İçin İpuçları

Harika Sonbahar Fotoğrafları İçin İpuçları

359
0

Gerçekten yaratıcı fotoğrafçılar için her mevsiminde yakalanabilecek mükemmel kareler sunar doğa. Ama aralarında biri var ki hiçbir mevsimin olmadığı kadar cömert davranır. Evet tabi ki sonbahardan bahsediyoruz. Henüz dalını terk etmemiş rengarenk yapraklar, düşmekte olanlar, çoktan düşüp bütün zemini saran yaprakların yanı sıra sonbaharın sunduğu değişen hava koşulları ile sonbahar bir fotoğrafçı için kaçırılmayacak bir zaman dilimidir diyebiliriz.

Hava o kadar çabuk değişir ki gün sonunda elinizde aynı sahnenin sisli, güneşli ve bulutlarla kaplı halini bulabilirsiniz. Sonbahar güneşi içinizi hala ısıtmaya devam ederken fotoğraflarınıza da yumuşacık, sıcak bir renk katar. Biz de kendi yaratıcı fikirlerinize başlangıç noktası olması için etkileyici sonbahar fotoğraflarını bir araya getirdik.

Düşen yapraklar

Düşen yapraklar sonbaharda fotoğraflanması en kolay konulardan biridir. Düşen yaprakları bokeh veya makro fotoğraf gibi teknikleri uygulamak için kullanabilir ya da arka plana yerleştirerek dramatik bir sahne yaratabilirsiniz. Ya da farklı renklerdeki dalları yan yana koyarak aralarındaki renk değişimine odaklanabilirsiniz. İstediğiniz yere taşıma kolaylığından dolayı ışık ve kompozisyon tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Ağaç dalları

Renkli ağaç dalları sonbaharda fotoğrafı çekilecek kolay konulardan bir diğeri. Her ne kadar onları hareket ettirmezseniz de aralarından seçim yaparak ya da farklı renklere sahip ağaç dallarını aynı kompozisyonda kullanarak yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Bu fotoğraf konusunun en iyi yanı ise onu bulmak için çok uzaklara gitmenize gerek olmaması, aradığınız kareyi hemen arka bahçenizde ya da sokağınızın başındaki o yaşlı ağaçta bulabilirsiniz. Hiçbiri yok diyorsanız da mahallenizdeki parkta kendisini fotoğraflamanızı bekleyen bir ağaç illa ki olacaktır.

Patikalar ve yollar

Evet, kafamızı gömdüğünüz yaprak ve ağaç dallarından biraz kaldırıp, bir parça da geriye doğru gitme zamanı. Şimdi büyük resme bakabiliriz. Sıradan patikaları ve yolları nefes kesen sahnelere dönüştüren sonbahara. Bu fotoğrafların en büyük özelliği fotoğrafa bakan izleyiciye güçlü yönlendirici çizgiler sağlaması. Yol açık ya da sonunda nereye vardığı tamamen belirsiz olsa da izleyiciyi içine çekeceği kesin.

Nehirler, akarsular ve şelaleler

Sonbahar renklerini gerçekten ortaya çıkarmak için kontrasta ihtiyacınız vardır. Örneğin; mükemmel kırmızı rengiyle sizi büyüleyen bir ağacı mavi bir gökyüzüyle, koyu renkli bir ağaç gövdesi ya da göl ve şelale gibi bir su kaynağıyla kontrast oluşturabilirsiniz. Su kaynakları fotoğraflarınıza gerçek anlamda bambaşka bir etki katabilir; uzun pozlama yapabilir, harika bir yansıma yakalayabilir ya da tıpkı yollar ve patikalarda olduğu gibi yönlendirici çizgi olarak kullanabilirsiniz. Ya da tamamen farklı bir şey yaparak en yaratıcı sonbahar fotoğrafına imza atabilirsiniz.

Parklar ve ormanlar

Bazı ormanlar sonbaharda tamamen farklı bir havaya bürünürken bazıları neredeyse aynı kalır. Eğer rengarenk bir ormana yakın yaşayacak kadar şanslıysanız, zaten bu tür bir çekim yapmak çoktan listenizde olmalı. Ancak şehrin göbeğinde tamamen binaların çevrelediği bir yerde yaşıyorsanız da şehrin yakınlarındaki bir parka gitmeyi deneyin. İsterseniz yere uzanıp dev ağaçlar yanılması yaratın isterseniz uzaktan bakıp gövdelerine, birbirine karışan dallarına çevirin objektifinizi. Her halükârda gün sonunda buradan mutlu ayrılacağınız kesin.

Mantarlar

Sonbaharda çekilecek eğlenceli fotoğraf konularından biri de mantarlar. Onları saklandıkları o kuytu ve nemli köşelerde bularak, fotoğraflarınızı renklendirebilirsiniz. Doğanın görsellik açısından çok cömert davrandığı mantarlar birbirinden farklı renkleri, şekilleri ile fotoğraflarınıza renk katmanın yanı sıra boyutlarıyla da yanlarında minicik kaldıkları ağaç ve ormanla izleyici de boyut algısı oluşturur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz