Ana Sayfa Gimbal İki Efsane Karşı Karşıya: Weebill S vs Crane 2

İki Efsane Karşı Karşıya: Weebill S vs Crane 2

310
0

Biri piyasanın ağır abisi, diğer ise abinin tahtına oturacak olan varis. Çok çetin geçecek bu karşılaştırma için gelin birlikte detaylı bir analiz yapalım.

Crane 2, yaklaşık 3 yıl önce piyasaya çıktı. Bugüne kadar Zhiyun’un hala üretimine devam ettiği gimbal diyebiliriz. Bunun en büyük sebebi, aşırı stabil oluşu ve ağır ekipmanlarla rahatlıkla başa çıkması. Ama tabi teknoloji ilerledikçe ve ihtiyaçlar arttıkça, yeni ürünler de piyasaya çıkmaya başlıyor. Weebill S de bunlardan biri. Aralık 2019’da piyasaya çıkmasına rağmen, oyunun kurallarını tamamen değiştirmeye ve Crane 2’yi tahtından etmeye başladı. Önce teknik olarak farklarına bir bakalım.

Teknik Özellikler:

                       Model     Crane 2 Weebill S
Max. Taşıma Kapasitesi 3200 gr. ~4000 gr.
Min Taşıma Kapasitesi 500 gr. ~500 gr
Çalışma Süresi 12-18 Saat 12- 14 Saat
Şarj Süresi 2.5 Saat 2.5 Saat
Modlar PF, L, F, 360 POV, Vortex, Selfie ve Standby PF, L, F, 360 POV, Vortex, Go, Selfie ve Standby
Açılar Tilt 320° Limitli Pan ve Roll 360° Limitsiz Tilt ve Roll 314° Limitli Pan 360° Limitsiz
Ağırlık 1250 gr. 895 gr.
Uzunluk 450 mm 297 mm
Bilgi Ekranı Var Var
Plate Tasarımı Çıkarılabilir İki Aşamalı Çıkarılabilir
Görüntü Aktarımı Yok Var, 100 metre 1080p
Follow Focus Var Var
Sling Mode Yok Var
Taşıma Çantası Sert Plastik/Deri Çanta Sert Köpük Tutucu
Kontrol İçin Uyumlu Olduğu Markalar Canon*, Sony*, Panasonic* ve Nikon* Canon*, Sony*, Panasonic*, Nikon*, Fujifilm*, Blackmagic* ve ZCam*
Pil 3 Adet 18650 Pil (2000 mAh) 2 Adet 18650 Pil (2600mAh)
Şarj Aleti 18650 Şarj Aleti (Micro USB) 18650 Şarj Aleti (Type C)
Tripod TRM03 Mini Tripod Handheld Tripod
Kablo Çantası Var Kutu
Satış Paketi Standart Standart, Aktarım Modüllü

Öncelikle gövde özelliklerinden başlayalım. Crane 2, Weebill S’e nazaran nispeten daha sade bir gövdeye ve tasarıma sahip. Her iki üründe de follow focus için tekerlek mevcut.

Ekranın olduğu ön yüzey iki üründe de aynı olmasına karşın, Weebill S yan tarafında 3 farklı tuş yer alıyor. Bunlar Go (Fn) tuşu, PF ve L modları arasında geçiş yapmayı sağlayan sürgü ve açma kapama tuşu. Crane 2 üzerinde modları değiştirmek için tek tuş kullanılırken, Weebill S’te, aynı yerde bu sefer POV/Vortex modu tuşu yer alıyor. Son tuş farkı da Weebill S ön tarafında yer alan tetik mekanizması. Bu tetik ile F moduna geçiş yapabilir, açı resetleyebilir ve selfie moduna geçebilirsiniz. Modlardan bahsetmişken, Weebill S’te bir tane fazladan mod var, Go modu. Bu mod sayesinde hızlı geçişler için motorları kilitleyebiliyorsunuz. Kullanım şekli bakımından, Crane 2 boru tipine sahipken, Weebill S hem dikey hem de yatay bir şekilde kullanılabiliyor.

Bu sayede yere yakın veya bel hizasından yapılan çekimlerde, zorlanmadan çekiminizi yapabiliyorsunuz. İki model için de follow focus motoru kullanabiliyorsunuz. Crane 2’de follow focus motoru paket içinden çıkarken, Weebill S’te bunu sonradan veya farklı satış paketinin içinde alabiliyorsunuz. Boyut olarak birbirinden epeyce farklı olan Crane 2 ve Weebill S’in uzunlukları 45 santim ve 30 santim. Yani Weebill S çok daha küçük, taşıması kolay bir gimbal diyebiliriz. Ayrıca iki ürün arasında yaklaşık 300 gram ağırlık farkı var ki, sürekli elde taşıyacağınız bir ürün için 1 gram bile çok önemli.

Plate olarak, Manfrotto 501 ile aynı tasarımı kullanıyorlar ki zaten bunları da Manfrotto, Zhiyun için üretiyor. Bununla beraber, Crane 2 tek parçalı plateten oluşurken, Weebill S iki parçalı plate tasarımına sahip. İki parçalı olmasının güzel yanı, pil veya hafıza kartı değişimi için makineyi yerinden çıkarttığınızda, Crane 2’de yeniden denge ayarını yapmanız gerekirken, Weebill S’te sadece yerine takmanız yeterli. Zamandan son derece tasarruf sağlayan bir tasarım. Ayrıca Crane 2’de ayar kısımları vidayı döndürme şeklinde yapılırken, Weebill S’te mandallı kilit kullanılmış. Böylece döndürerek kuvvet harcamanıza gerek kalmıyor ve platei yerine çok kolay sıkıştırabiliyorsunuz.

Gövde ile ilgili birkaç şey daha söyleyeceğim ama önce yazılımsal olarak uyumlu olan modellerden biraz bahsedeyim. Yazılımsal uyumluluktan kastım, kablo ile kamerayı gövdeye bağladıktan sonra, makineye hiç dokunmadan gövde üzerinden iso, diyafram, enstantane, pozlama telafisi, fotoğraf çekimi ve kayıt başlatma/durdurma özelliklerinin çalışması. İki ürün de 2007 yılı sonrası çıkan Canon modelleri ile yazılımsal olarak uyumlu. Sony tarafında da yine iki ürünü de kontrol edebiliyorsunuz ancak Weebill S tarafında, paket içinden çıkan multi kablo ile bağlarsanız sadece kayıt başlatma/durdurma, zoom ve dijital focusu çalıştırabiliyorsunuz. İki ucu microusb olan kablo ile bağlarsanız, her şeyi kontrol edebiliyorsunuz. İki modelde de Nikon tarafında Z6, Z7 ve Z50 ile yazılımsal uyumluluk mevcut. Crane 2’de Panasonic GH5 ve GH5s ile yazılımsal olarak uyumluyken, Weebill S’te Panasonic’te GH5, GH5s, S1 ve S1H modelleri ile yazılımsal uyumluluk var. Fujifilm X-T3 ile sadece Weebill S yazılımsal olarak uyumlu. Kablosuz görüntü modülü ile bağlantıyı kurduktan sonra Blackmagic 4K ve 6K’yi, ayrıca ZCam E2’yi sadece Weebill S’te yazılımsal olarak kontrol edebiliyorsunuz. Elbette yazılımsal olarak kontrol etmek istemediğiniz ve dengeleyebildiğiniz sürece her makineyi iki modelde de kullanabilirsiniz. Yeni modeller eklendikçe uyumluluk listelerinde bunları görebilirsiniz.

https://www.zhiyun-tech.com/turkey/uyumluluk.htmlh

Hazır denge konusu açılmışken, Weebill S, zamanında diğer gimballarda yaşanan dengeleme ve taşıma sorununa çözüm için kırmızı açı kilit mandallarına sahip. Crane 2’de denge ayarını yaparken, diğer açıları elinizle tutmanız gerekiyor. Bu iş biraz insanları yorabiliyor. Weebill S’te yer alan kırmızı 3 kilit mandalı sayesinde, sanki dengedeymiş gibi diğer açıları kilitleyip, dengelemek istediğiniz açının ayarını yapabilir, sonrasında diğer açılara adım adım geçiş yapabilirsiniz. Bununla beraber, Crane 2’de, dengeleme sonrası kameranın ağırlığına bağlı olarak motor gücünü manuel olarak seçmeniz gerekirken, Weebill S’te bunu manuel ya da otomatik ayar şeklinde yapabilirsiniz.

Yine Weebill S’te olan ancak Crane 2’de olmayan bir diğer özellik, obje takibi. İki cihazı da telefon üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Ancak Weebill S’te bu kontrol hem görüntünün telefona aktarılması hem de her şeyin tam kontrolü anlamına geliyor. Crane 2’de obje takibini, biraz gimbalı kaldırarak, kameranın üzerinde koyduğunuz telefon ile dolaylı yoldan yapabiliyorsunuz. Ancak Weebill S’te bu olay çok daha stabil, çünkü telefonu nereye konumlandırdığınızın önemi olmandan, görüntünün telefona gelmesi ile obje takibi ve pek çok şeyi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Weebill S’te obje takibi yapabilmek için kablosuz görüntü transferi vericisine ihtiyaç var. Bu vericinin güzel yanı, aynı anda iki telefona birden görüntüyü 100 metreye kadar 1080p olarak aktarabiliyor olması. Hatta alıcıyı da satın alırsanız, görüntüyü hem iki telefona hem de bir monitöre aynı anda aktarabiliyorsunuz. Hem de bunu koca koca görüntü aktarım modülleri ile yapmak yerine, minicik cihazlarla yapıyorsunuz.

Son olarak Weebill S’te çok geniş bir aksesuar parkuru olduğunu söylemekte fayda var. Bu aksesuarların bir kısmını, gövde üzerinde yer alan alanlara takıp daha yaratıcı çekimler yapmak için kullanabilirken, bazıları ile de kullanım kolaylığı yaratabiliyorsunuz.

Üzülerek söylemek gerekir ki, artık Crane 2’nin devri kapanmaya başladı. Hem ağır, hem büyük, hem de teknolojik olarak eski kaldı diyebiliriz. Crane 2, daha çok eski kasa C180 gibi. Yani mis gibi araba ama eskide kaldı. Artık bunun yerine teknolojik olarak çok daha iyi ve kullanışlılık bakımından çok daha mantıklı ve yaratıcı olan Weebill S’i kullanmakta fayda var. Hele ki bazı aksesuarları da satın alıp kullandığınızda, başka hiçbir ürünü kullanmak istemeyeceğinize garanti verebilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz