Ana Sayfa Makaleler İlgi Çekici Çoklu Fotoğraflar Yaratın!

İlgi Çekici Çoklu Fotoğraflar Yaratın!

374
0

Etkileyici bir portre kompoziti için bir dizi pozu birleştirin

En eğlenceli Photoshop projelerinden biri, normalde mümkün olmayan fotoğraf sahnesi için değişik fotoğrafların birleştirilmesidir. Burada modelimizin pek çok değişik pozunu çekip daha sonra Photoshop programını kullanarak birleştirdik. Bu çok eğleneceğiniz bir konsept. Klonlarınızın birbirleriyle etkileşime girmesini ya da oluşturacağınız sahnede farklı pozlar vermesini sağlayabilirsiniz. Photoshop programına yükledikten sonra dilediğiniz pozları seçip sahnenizi zevkinize göre oluşturabilirsiniz.

İyi bir Photoshop düzenlemesi için teknik açıdan iyi bir fotoğrafla başlamak gerekir. Fotoğraf makinesini nasıl kullandığınız Photoshop sihirbazı olmanızdan çok daha önemlidir. Photoshop ortalama bir fotoğrafı bir yere kadar iyileştirebilir. İşi kamerada düzgün yapmanız çok daha iyidir. Etkileyici dış mekân portreleri için ihtiyacınız olan teknik bilgiyi vereceğiz. Tabii ki bu teknikler sadece bu konuya özel değil. Genel olarak tüm dış mekân portre çekimlerine uygulanabilir. Değişik fotoğrafların tek bir Photoshop dosyasında birleştirilmesini göstereceğiz. Katman maskeleriyle etkileyici bir sahne oluşturacağız. İşin çoğunu kamerayla yapacağız. Daha sonra birleştirme işlemi şaşırtıcı derece kolay ve hızlı olacak.

Kameranızı Ayarlayın

Pozlamanın sabit kalması için kameranızı manuel moda alıp birkaç test karesi çekin. Kareler arasındaki ışık değişimlerinden endişeleniyorsanız, diyafram öncelikli modu kullanarak diyafram ve alan derinliğinin tüm çekim boyunca sabit kalmasını sağlayabilirsiniz. Kapalı bir günde ISO değeri olarak en az 400 ayarlamalısınız. Bu şekilde titreme riski olmadan net fotoğraflar çekmek için gereken enstantane hızını elde edebilirsiniz. Uzaktaki pozların odak dışı kalacak şekilde arka planın bulanıklaşmasını istiyorsanız daha açık diyaframla çekin.

Odağı kilitleyin

Öncelikle yakın çekim bir portre çekin. Odak noktasını seçtikten sonra kamerayı sabit bırakıp, otomatik odak ayarıyla gözleri odaklayabilirsiniz. Yakın çekim portrenizi çektikten sonra, lensinizi manuel odak ayarına getirip kilitleyin. Bu şekilde arka plan yumuşak bir şekilde kalacak ve fotoğrafınıza ekstra gerçeklik katacaktır. Tabii ki, odağınızı her karede değiştirerek tamamen net bir fotoğraf elde etmek de bir seçenek. Fakat düşük alan derinliği daha yumuşak sonuçlar verir.

Tripod kullanın

Çoklu fotoğraflar çekerken kameranızı sabit bir noktada tutmak şarttır. Bu yüzden sağlam bir tripoda ihtiyacınız olacak. Hoş bir portre için modelin göz hizasının hafif yukarısına ayarlayın. Yukarıdan çekmek, gıdıları azaltacak ve yukarı dönük yüz de kapalı havalarda, ışığın modelin yüzüne eşit şekilde dağılmasını sağlayacaktır. Kameranız ya da tripodunuz pozlamalar arasında oynayacak olursa endişelenmeyin. Pozisyon üzerinde ince ayar yapmak için daha sonra Photoshop programını kullanabiliriz.

Işığı yansıtın

Işığı kontrol etmek için reflektör bir fotoğrafçının olmazsa olmazıdır. Dış mekân portre çekimlerinde büyük bir fark yaratırlar. Kapalı günlerde sadece gözler ve çene altı gibi gölgede kalan alanları aydınlatmakla kalmaz aynı zamanda gözlerde harika catchlight etkisi yaratırlar. Parlak gün ışığında, sert ışığı homojenleştirebilirler veya gölge yapmak için kullanılabilirler. Reflektörlerin çoğunda dış mekân çekimleri için ideal olan gümüş bir yüzey vardır. Modelin yüzünün altında yukarı doğru açılı bir şekilde tutun. Eğer reflektörünüz yoksa beyaz strafor da işinize yarayacaktır.

Poz seçin


Bu tekniğin en güzel tarafı sahnenizi istediğiniz gibi oluşturabilmenizdir. Sahnenizi oluştururken içlerinden seçim yapabilmek için farklı pozlar çekmelisiniz. Yakın çekim elbette ki fotoğrafın odak noktası olacaktır. İyi bir kare çekmek için zamanınızı ayırın. Kadrajınızı kamerada iyi ayarlayın ki arka planda diğer pozlar için yeterli alan kalsın. Modelinizin sahneyle etkileşim içinde olması da iyi sonuç verecektir. Farklı pozların birbiri üzerine çakışacağını önceden tahmin etmek zor olabilir. Bu yüzden farklı noktalarda değişik pozlar çekin.

Yumuşak etki

Bulutların yarattığı etki dış mekân çekimleri için idealdir. Bulutlar modeliniz ve güneş arasında dev bir difüzör görevi görür. Cilt üzerinde yumuşak ve hoş bir ışık etkisi yarattığı için mükemmeldir. Dahası, bir dizi kareyi birleştirirken ışığın sabit olmasını isteriz. Bu sebeple kapalı günler idealdir. Çekim için gereken yaklaşık 20 dakika içerisinde ışık fazla bir değişikliğe uğramaz. Eğer parlak güneşli bir günde çekim yapmak zorundaysanız, gölgeli bir noktada sert güneş ışığından kaçınarak çekiminizi gerçekleştirmeniz daha uygun olur.

Kareleri birleştirin

Camera Raw ayarları


Beş adet portreyi Camera Raw programında açıp, sol üstteki Select All düğmesine tıklıyoruz. Böylece yaptığımız değişiklikler bütün fotoğraflara etki edecek. Basics panelini kullanarak tonu ayarlayın.
Exposure +0.05, Recovery 6, Fill Light 10, Contrast +36 ve Vibrance +21 şeklinde ayarlayın. İstediğiniz sonucu elde ettiğinizde Depth kısmından 8 Bits/Channel ayarını seçin ve Open düğmesi ile fotoğrafları açın.

Fotoğrafların birleştirilmesi


multi_portrait02 dosyasını seçin ve Tools panelinden Move aracını seçin. Fotoğrafa tıklayın ve Shift tuşuna basılı tutarak fotoğrafı mutli_portrait01 dosyasının üzerine sürükleyip bırakın. Bu işlem sayesinde fotoğraf yeni bir katman üzerine doğru konumda kopyalanmış olacaktır. Shift tuşu iki karenin düzgün şekilde hizalanması için kullanılıyor.

Hizalama kontrolü


Tripod kullanmış olsanız da kameranız pozlamalar arasında hafifçe oynamış olabilir. Hizalamayı kontrol etmek için en üstteki katman üzerindeki göz işaretini açıp kapatabilirsiniz. Eğer hizalama bozuksa, klavyede 5’e basarak Opacity ayarını %50 yapıp, ok tuşlarıyla o katman üzerindeki görseli doğru konuma taşıyabilirsiniz. 0 tuşuna basıp Opacity ayarını tekrar 100% yapın.

Siyah maske ekleyin


Katman panelinin altındaki maske ikonuna tıklarken Alt tuşuna basılı tutun. Bu şekilde eklenen maske katman üzerindeki her şeyi gizler, altındaki katman görünür. Daha sonra Tools panelinden Brush aracını seçin. Options çubuğunda, yumuşak kenarlı yuvarlak bir fırça seçin. D tuşuna basarak ön ve arka plan renklerini siyah ve beyaz yapın.

Figürü görünür yapın


Beyaz fırçayla boyayarak modelin bulunduğu bölümü görünür yapın. Köşeli parantez tuşlarını kullanarak fırça boyutunu değiştirebilirsiniz. Katman üzerindeki belirli bir bölümü göstermek yerine gizlemek istediğinizde, X tuşuna basarak rengi siyaha çevirip boyayın. Bu bölümler yerine alt katman üzerindeki bölümler görünür olacaktır.

Sahneyi kesin


2 numaralı aşamayı tekrarlayarak diğer fotoğrafı ekleyin. Pozisyonu ayarlayıp maskeyi uygulayın. Sahneyi oluşturmak için aynı şekilde devam edin. Multi_portrait04 fotoğrafında soldaki kız, multi_portrait03 fotoğrafındakinin önünde oturuyor. İyice yakınlaşıp, küçük bir fırçayla daha dikkatli bir şekilde maskeyi boyayın. Bütün modelleri ekleyene kadar aynı işlemleri uygulayın.

Dikkat dağıtıcı noktalar


Katman panelinde üst katman seçiliyken Create new layer ikonuna tıklayın. Tools paneli üzerindeki Healing Brush aracını seçin. Options çubuğunda Sample All Layers seçeneğini işaretleyin. İyice yakınlaşarak, sivilce ve diğer lekeleri temizleyin. Kırışıklıkları ve dikkat dağıtıcı saç tellerini temizleyin. Fırçanın boyutunu temizlemek istediğiniz lekeden biraz büyük olacak şekilde ayarlayın.

Tonları düzenleyin

Clone Stamp aracını seçin, Opacity değerini 20% yapın. Mode olarak Lighten ve Sample All Layers seçeneğini işaretleyin. Alt tuşuna basılı tutup yanaktan örnek alıp, göz altlarındaki gölgeleri yumuşatın. Create new adjustment layer ikonuna tıklayıp, Brightness/Contrast seçeneğini seçin. Brightness 5 ve Contrast 20 değerleriyle tonları belirginleştirin. Fotoğrafı PSD olarak kaydedin.

Değişik arka planlar deneyin


Işığın sabit olduğu mekânlar arayın ve modelinizin bulunacağı noktaları gözünüzde canlandırın. Genel olarak yüz ve omuzlardan oluşan yakın bir portre karenin yaklaşık yarısını kaplayacaktır. Bu yüzden yakın çekimi karenin kenarında yapın, kalan sahneyi ilginç pozlarla değerlendirin. Modelin tam olarak nerede durması gerektiğini hesaplamak zordur. Değişik pozisyonlarda hafif sağda ve solda çekmek iyi bir fikirdir. Ya da modelinizin sahne boyunca yürümesini isteyin ve yürürken çekin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz