Ana Sayfa Düğün İnsanı Önemli Zamanında Anlatmak

İnsanı Önemli Zamanında Anlatmak

213
0

Biz düğün fotoğrafçılarının çiftlere sıklıkla vurguladığı durumlar vardır. Hatta bu durumları ben de birçok röportaj ve televizyon programında belirtmekten geri kalmamışımdır.

Bunların başında, iki insanın hayatını birleştirdiği bu önemli günün, içinde bulunduğumuz an kadar geçici ve akışkan olduğu, tüm yaşananların zamanın kaçınılmaz gerçekliği içinde geride kalacağıdır.

Bu durum ne kadar vurgulansa da genç çiftlerin evlilik hazırlıkları içindeki maddi ve manevi yoğunlukları durumun gerçek anlamını kavramalarında engel teşkil edebilir. Düğün günü geçtikten sonra, içinde bulunan anın gerçekliği o günün artık gerçekten geride kalıp geri dönülmezliğini gösterdiğinde durumun farkına varılır.

Serhan Serter

İronik bir şekilde anın tadı geçmişte kaldığında kıymeti artar. Taze olan değil eskiyen değerlidir artık. İnsan anın değerini her ne kadar kavrasa da yapamadıklarının pişmanlıkları ile yapabildiklerinin tatmini ile yoğrulmuş bir geçmiş tüneline göz atmaktan geri kalamayacaktır. Bu bağlamda, yapmak istediklerimiz ile yapabildiklerimiz arasındaki çelişkiye anın kendisi olarak niteleyebiliriz.

Bu köşeden fotoğrafa yaklaşımımızın düğün penceresinden olduğunu göz önüne aldığımızda konumuz gelin ve damadın yaşamlarını birleştirdikleri günde önemli anların gözlenmesi ve geçmişte kalacak yaşanmışlıkların suretlerini anda tutacak görsellerin oluşturulmasıdır.

Serhan Serter

Bu açıdan bakıldığında sadece kamera önündeki değil kamera arkasındaki de konunun içindedir artık. Fotoğrafçının düğün günü kavramına genel bakış açısı ve düğün gününün baş rolündeki insanların “önemli zamanlarını anlatmak için anların tercihlerine” sıra gelmiştir.

Bu önemli günün içinde şöyle bir göz gezdirelim ve farklı bir yerde duralım. Mutlu bir amaç için yapılacak bir gün programında, beklenti keyifli bir gün geçirmek iken bu keyfi azaltabilecek istenmeyen aksiliklerin kesinlikle olmayacağını söyleyebilecek biri yoktur.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında fotoğrafçı ve çift istenmedik ve beklenmedik da olsa bu anın içinde görüntülenebilir mi?

Dahası, fotoğrafçının görüntüleme kararı karşısında çiftin tutumu ne olur?

Bu açıklamamda özellikle net bir örnek vermektense olası aksilik durumu kombinasyonlarını sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

Düğün günü içinde çiftinizi ait olduğu akışkan zaman ve mekanla ilişkilendirerek anlatma tercihinde olursanız karşınıza çıkan anlardan ibaret olan konuların beklenti durumları, estetik dozu, çiftin o an içindeki size karşı duygusal durum ve reaksiyonu gibi niteliksel kavramları göz ardı ederek anın gücünün tikel ve nicel varlığını çekeceğiniz fotoğrafa aktarmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında şekilde ve estetikte kalmak da başka bir alternatif olarak durmaktadır. Güzelin ve simetrinin cazibesi sizi beklenmedik anların gerçekliğinden alıkoyabilir.

Serhan Serter

Bir fotoğrafçı olarak gelin portresinde kişinin sadece gülümseyen bir yüzün arkasına saklanmasına izin verip vermemek konusundaki kendi duruşunuzu tekrar gözden geçirin. Endişe etmeyin. Duruş kararınızda nerede olursanız olun yanlış olmayacaktır. Durduğunuz yer siz olacaksınız. Yanlış olan, bir yerde durulması gerektiğinin farkında olmamaktır.

Yukarıda tanımlamaya çalıştığım tüm durumlar düğün fotoğrafçılığı anlatım stillerinde ilk temel çeşitliliğin başlangıcını oluşturmakta. Önümüzdeki yazıda bu temel çeşitliliğin detaylarını sizinle paylaşmaya çalışacağım.

Yazı www.fotografdergisi.com‘dan alınmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz