Ana Sayfa Makaleler Kanatlı Şehir; Şanlıurfa

Kanatlı Şehir; Şanlıurfa

305
0

Meteoroloji Güneydoğuda mevsim sıcaklıklarının çok yüksek olacağını ve 47 dereceleri bulacağını bildiriyordu.  Biz iki arkadaş Olympus fotoğraf makinelerimizi hazırlamış son kontrollerimizi yapmıştık yola çıkmak için.  Yaklaşık 1600 km sürecek yolculuğumuz için türkülerle dolu bir cd ve çantalarımız ile yollara düştük.  Güzergâhımız da Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, İskenderun, Hatay ve Kayseri var.

Fotoğraf için gezilere gitmeden önce gideceğim yerlerin geleneksel özelliklerini, kültürünü, tarihini, müziklerini ve her yönünü ayrıntılı olarak incelerim.  Daha önce çok kısa süreler ile eğitim için gitmiş olduğum Mardin ve Şanlıurfa, gezilerimizin ilk durağı idi.  Amacım yöreyi kendi insanından dinlemek ve yöresel bir sanatçı ile kayıtlar yapıp çektiğim fotoğrafları o seslerle beraber paylaşmak.  Mardin’de ayağımızı basar basmaz oturduğumuz ilk yerde Sabahattin abi ile karşılaşıyorum. Mardin ‘in en eski sanatçılarından ve çok ilginç bir özelliği var.  Cümbüşü sağ el ile çalanlar için tanzim edilse de o sol eli ile telleri ters iken çalabiliyor. Bize yöresel şarkılar ile verdiği küçük konseri O-MD E M 1 Mark II ile kaydediyorum.  Mardin de görülmesi gereken yerleri görüp fotoğraf çekimlerini tamamladıktan sonra 3 gün plan yaptığımız Şanlıurfa’ya doğru yola çıkıyoruz. Bu yazıda da Şanlıurfa’yı paylaşmak istiyorum.

Cuma akşamı ulaştığımız Şanlıurfa yolu çok kurak arazilerden geçiyor. Nerede ise bölgede ağaç yok denecek kadar az.  Ekili olan tarlalar da sulamalar var ve özellikle gün batımında ters ışıklarda çok güzel görünüyor. Urfa’ya yaklaştıkça Urfa’nın o meşhur türküleri dilimizde.  ‘’ Urfa’ya paşa geldi, Urfalıyam ezelden”  

Cuma akşamı ulaştığımız Urfa’da ayağımızın tozu ile kalacağımız otele yerleşip, Gümrük Han civarındaki bir kuş mezadına gidiyoruz.  Açık artırmada ve yoğun bir kalabalıkta kahvehanede kuşlar alınıp satılıyor.  İçeriye girdiğimizde dairesel şekilde oturmuş insanlar ve ortada yüksek bir kuş kafesi ve İmam adında birisi kuşlara bir başlangıç fiyatı belirleyerek açık artırmayı yönetiyor. Fotografik olarak muazzam bir görüntü.  İnsanların meraklı bakışları içinde bir köşeye çekilip olan biteni izliyoruz önce. O kadar hızlı kuş alınıp satılıyor ki günde 200/300 civarında kuş mezatta müşteri bulabiliyor.

Mekânın kendine has eskiliği, kahvenin kapalı kısmından ayrı mezadın yapıldığı kapalı büyük bir avlusu ve avlunun içinde iki tane güvercin odası mevcut. Tahta sandalyeler ve Urfa’ya özel küçük tabureler ile muazzam bir görüntü.  İçeride yılların anıları ve hatırası olduğu çok açık. İmam burayı 20 yıldır işletiyor. Mezat sırasında herkes o kadar dikkatli bir şekilde kuşları ve açık artırmayı izliyor ki kısa bir süre sonra bizim varlığımız unutuluyor. Bütün mezadı bir deftere kaydeden bir kâtip var.  Her şey eski usulde ve güvene dayalı. Güvercin almak isteyen kişiler güvercinin kanatlarını boğazını ayaklarını inceleyip sağlık durumunu hemen öğrenebiliyorlar.  Zaten bakar bakmaz da kuş hakkında her türlü ayrıntıyı keşfedecek deneyime sahipler.  Daha önce köpek beslemiş ve hayvanlarla iyi olduğumu düşünen ben, bu kadar ilgi ve aşk ile bakan gözleri anlamaya çalışıyorum.

Fotoğraf çekmek için önce çektiğimiz duyguyu kavramak maksadı ile iyi bir gözlemci olmamız gerekiyor.  Mekânı, ışığı doğru gözlemleyip doğru bir kurgu ile anlatmamız gerekli.  Mezadı izleyip olan biteni anlamaya çalışıp insanların duygularını hissedip mezat bitiminde İmam ile çay içerek bir görüşme yapıyoruz.  İmam’ı daha önceden tanıyan Urfalı bir dostumuz bu tanışmaya aracılık ediyor.

Tarih boyunca medeniyetlerin beşiği olmuş, ticaret yollarının kesiştiği yerde kritik bir yer edinmiş Urfa ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmak günümüz de çok kolay. Bizim derdimiz de bu değil.  Hele ki 2019 yılının Göbekli Tepe yılı ilan edildiği Urfa’da tarihin akışını bilinen tarihin değişeceği çok arkeolojik gelişmeler var.  Amacımız Urfa’yı yaşayan insanlarla anlamak.  Kuş sevgisinin bu kadar yoğun olduğu bir şehirde kuşlarla ilgili en doğru yerde olduğumuzu düşünüyorum. Urfa’da her çatıda akşamları gökyüzünde kanat çırpan güvercinler var. Her evde her dükkânda kuşlardan izler bulmak mümkün.

Ertesi gün ve birkaç gün bu mekân da vakit geçirip röportajlar yapıp fotoğraflar çektik.  Bununla ilgili uzun bir belgesel hazırlayıp paylaşacağım.  Fakat bu sürede insanların kuşlarına verdiği önem o kadar büyük ki bu sevgiyi anlatmak çok zor.  Sohbet etiğimiz bazı kişilere kaç çocuğun var dediğimizde; “3 oğlum iki kızım 17 güvercinim var” diyecek kadar düşkünler güvercinlerine. Güvercinlere o kadar güzel ve özenle bakıyorlar ki kuşları hasta olduğunda bu insanlar da nerede ise hastalanıyor. 

İnsanların bir şeyleri sevmesi her zaman iyilik doğurur.

Urfa’da yediğimiz her yemek birbirinden lezzetli güzel ve hesaplıydı.  Karşılaştığımız herkes misafirperver ve sürekli bir şeyler ikram ettiler. Urfa’da planladığımız üç gün, yedi gün devam etti. Sohbet ettiğimiz kişiler en çok Urfa için ‘’ Gelen ağlar, giden ağlar.‘’  cümlesini kullandı.  Gerçekten ilk gelişte sıcağı, kurak arazileri, muhafazakâr yapısı ve karmaşası ile biraz ağlatacak gibiydi. O kadar güzel yedi günden sonra giderken de ağlayacak gibi olduk.  Çok içten insanlar ve misafirperver bu yerden ayrılırken yeniden gelmek üzere vedalaştık. 

Urfa’da hangi taşı kaldırsanız altından tarih çıkıyor. Medeniyetlere ait izler her yerde var. Arkeoloji müzesi, Harran ‘ı, Balıklı Gölü, kalesi ve eski çarşıları saymakla bitmez görülmesi gereken yerler mevcut.

Biz bu gezimiz de güvercinlerin kahve avlusunda ayakların yanında gezerken insanların sevgi ile izledikleri bir mekânı sevdik ve çekmeye çalıştık. Avlunun en görünen yerinde yazan yazı ise belki burada ki kuş sevgisini anlatmaya yeterli.

        “ÜSTADA sormuşlar…

         AŞK’LA KUŞÇULUK arasındaki fark nedir?

         ÜSTAD cevap vermiş.

         AŞK hevesin bitene kadar…

         KUŞÇULUK nefesin yetene kadar.”

Yaptığımız çekimleri marka uzmanı olduğum Olympus O-MD E-M1 X, iki adet Olympus O-MD Mark II, Zhiyun Smoot 4, Manfrotto ve Saromanic UwMİC 9’la gerçekleştirdik.  Desteklerinden dolayı da Zoom İthalat ‘a bu güzel ürünleri getirdikleri için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz