Ana Sayfa Makaleler Kars, Kış ve Olympus

Kars, Kış ve Olympus

207
0
Erzurum- Yollardan

Haftalardır beklenen ama bir türlü gelmeyen kar yağışı tahmini düşmüştü sonunda cep telefonu ekranına. Akşam saatlerinde %100 ihtimalle yoğun kar yağışı bekleniyordu, oley!

Karsız Kars mı olurmuş, 2020 Ocak ayı bitmek üzere ve şehir sokaklarında kardan eser yok, olacak şey değil, küresel ısınmadan Kars da nasibini alıyor elbette. Neyse, bu gece şeytanın bacağı kırılacak görünüyor, geç de olsa kış geliyor görünüyor, en azından bu akşam için…

Kar yağarken fotoğraf çekmek istiyorum bu akşam ama, çok da kolay bir iş değil, öncelikle makineyi hazırlamak gerek!

Makineyi ev sıcağından alıp çıkarsam çekime, gövdeye, lense çarpan kar taneleri eriyip su olup bozacak bütün çekimi. Makineyi, hafıza kartını ve pilini çıkarıp poşete sarıp balkona bırakıyorum, hava -3 derece, Olympus Em1 Mark II’nin rahatlıkla dayanma limitlerinde bir sıcaklık, makine çekim saatine kadar yeterince soğuyacak ve çekim sırasında üzerine çarpan kar taneleri uçup gidecek eriyip yapışmadan. Pil bu süreçte, bu soğukta kendi kendine boşalacağı için çıkardım, o evde sıcak bekleyecek, hafıza kartını da ne olur ne olmaz diye çıkarıyorum.

Hava kararırken beklenen kar yağışı da tipi halinde geliyor. Heyecanla giyinip kuşanıp, balkonda beklemekten usanan makinemi alıp atıyorum kendimi sokaklara. Birkaç dakika içinde bizim Kars, zamana direnmeyi başaran az sayıda Rus binası olsa da St. Petersburg’a dönüyor rüya gibi yağan karın altında.

Turistler mutlu, yerli halk “nerden çıktı şimdi bu kar” bakışlarına bürünmüş, telaşlı. Bir esnaf bana laf atıyor; “Oh kar size güzel, siz sefasını sürün, biz cefasını çekelim” diye, “e ben de Karslıyım” diyorum, hadi canım sen de bakışıyla “e o zaman niye fotoğraf çekiyorsun” diyor, gülümseyip devam ediyorum, laflamak zamanı değil, hem bu masalsı anın tadını çıkarasım hem de zihnimde canlanan fotoğrafları bir an önce makineyle kaydedesim var.

12-100 mm lensime kar yağışını biraz kırabilmek için parasoleyini takıyorum, elimin lensi ısıtmasından korkup hızlı davranıyorum.  Diyaframı 4’e kadar açıyorum, 1600 ISO’da 1/30sn enstantane değerini yakalıyorum, aktüel çekim için gayet yeterli, makinemin titreşim önleyici sistemi zaten bütün dertleri çözmeye hazır…

Ruslardan kalma yapıların yoğun olduğu caddelere yöneliyorum, Halitpaşa, Ordu, Metin Sözen Caddeleri çekim için ideal. Bu masalsı atmosfer için kara ve yüz yıl önce ardında bu yapıları bırakarak çekip giden Ruslara müteşekkir peş peşe çekiyorum fotoğraflarımı.

Düşük enstantane etkisiyle çizgiye dönüşen kar taneleri, fonda kar tutan Rus binaları sokak lambalarının etkisiyle iyice belirginleşiyor fotoğraflarda. Kar yağışının altında evine yetişmeye çalışan, siyah paltolu insanlar da manzaramı tamamlıyorlar. Bu şehrin neredeyse tamamının siyah palto giyiyor olması da ayrıca ilginçtir, o konuya girmeyeceğim elbette, hele de böyle güzel bir kar yağışının altında. Kar altında muhteşem gece fotoğraflarıyla doluyor hafıza kartım, sıcak bir yere gidip, çektiğim fotoğraflara bakasım var.

Ama doyamıyorum da çekmeye, bu sırada insanların yüzüme bakıp gülmeleri dikkatimi çekiyor, bir gariplik olmalı, telefon kamerasıyla yüzüme bakıyorum, o da ne bütün yüzüm buz tutmuş, neredeyse iki saattir sokaklarda koşturduğumu fark ediyorum, artık tadında bırakma zamanı bu işi, yüz felci geçirip o anın mutluluğunun yüzüme günlerce kazınmasını da istemiyorum hani…

Makineyi içeriye, sıcak bir yere sokmadan, tekrar poşetleyip, çantanın içine koyuyorum. Bu kadar soğuk bir makineyle sıcak bir ortama girerseniz, siz ne olduğunu anlayana kadar yoğuşmadan dolayı makine su içinde kalır, makinem her ne kadar su geçirmez olsa da kendisini bu durumlarda yine de korumayı tercih ediyorum. Makine çantanın içinde oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar bir süre dinlenecek, hak etti de bu dinlenmeyi, ben de sıcak bir salebi hak ettim hani.

Daha önce, “Beyaz Uykusuz Uzakta” başlığıyla Zoom Akademi sayfasında Kars gezimi tüm detaylarıyla meraklıları için şurada yazmıştım;

O yüzden bu yazımızda Kars’ı sizlere tekrar anlatmak yerine, siz fotoğraf ve gezi meraklılarına Kars’ın en güzel halini, yani beyaz halini nasıl fotoğraflayacağınızı yazmak, anlatmak istedim.

Yukarda biraz anlattım da hepsi bu değil elbette, gelin örnek fotoğraflar üzerinden Kars’ta, daha doğrusu karda fotoğraf çekmenin inceliklerine devam edelim. Ters ışık, yıldız yıldız olan güneş, pan tekniği, kar tanelerinin, nokta ya da çizgiye dönüşmüş halde fotoğraflanması gibi özel kareleri anlatayım size.

Yıldız efekti ve ters ışık

Kış ayları, güneş yatık, hava yeterince kuru ve açık güneş pırıl pırıl. Geriye kalıyor kısık diyafram değerlerinde “f:16-22” güneşin yıldız efektiyle (tamam kendisi zaten bir yıldız) fotoğraflanması, geniş açı çekimlerde bu etki çok daha güçlü hissediliyor, aynı zamanda ters ışık fotoğrafı için de ideal bir açı bu, güneş tam karşınızda, gelsin silüet fotoğraflar. Beyaz ayarınıza müdahale ederek, daha soğuk ya da daha sıcak renklerde de fotoğraflar çekebilirsiniz. Kardan dolayı pozometre yanılacağı için +1 pozlamayı da unutmayın elbette.

Kar tanelerinin nokta ya da çizgi halinde fotoğraflanması

Kar tanelerini dondurmak mı, çizgi halinde fotoğraflamak mı istiyorsunuz, işin sırrı enstantane değerinizde. Eğer yüksek bir enstantane değeri ile çekim yaparsanız kar taneleri nokta gibi, düşük enstantane ile çekim yaparsanız çizgi halinde çıkacaktır.

Pan tekniği

Ve son olarak kar da koşan bir at gibi hareketli objeniz varsa, pan tekniği çok keyifli sonuçlar verecektir. Burada zor olan o parlaklıkta enstantane değerinizi 1/15 değerlerine düşürebilmekte, diyaframınızı kısıp, iso değerinizi düşürerek 1/15 değerini yakalayabilirsiniz, polarize ya da ND filtreniz varsa işinizi kolaylaştıracaktır. Ben, Olympus Em-1 Mark II kullanıyorum, Mark III, duyuruldu, heyecanla bekliyoruz, dahili gelen Nd filtre özelliğiyle karlı, parlak ortamlarda pan çekimlerimiz çok daha kolay gerçekleşecek gibi görünüyor.

Kışın yerini bahara bırakmaya hazırlandığı bu son günlerde hepinize güzel kış fotoğrafları dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz