Ana Sayfa İnceleme Karşınızda Viltrox 85mm F/1.8 STM AF PFU RBMH Lens

Karşınızda Viltrox 85mm F/1.8 STM AF PFU RBMH Lens

398
0

Son zamanlarda özellikle Asya’dan çıkan birçok yeni lens markası duymaya başladık. Genellikle aynasız kameralar için tasarlanan bu lenslerin aralarından sadece birkaç marka öne çıkabildi. Bunlardan biri de kendisini Photokina 2018 fuarında dünyaya tanıtan Viltrox markası oldu. Önceleri lens adaptörleri ile piyasaya giren Viltrox, iki yeni lensini duyurunca oldukça merak uyandırdı. Bu lenslerden biri 20mm f/1.8 manuel diğeri ise dikkatleri üzerine toplayan 85mm f/1.8 otofokus lensi oldu.

Bu incelememizde Zoom İthalat güvencesi ile Türkiye’ye gelen Sony Full-frame uyumlu Viltrox 85mm f1/8’e daha yakından bakacağız.

Teknik Özellikleri

Üretici Firma Viltrox 
Model PFU RBMH 85 mm f/1.8 STM 
Lens Tipi Telefoto 
Odak Uzaklığı 85 mm
Maksimum Diyafram f/1.8 
Görüş Açısı 28.5 o
Odak Mesafesi 0.8 m
Maksimum yakınlaşma 1:8 
Minimum diyafram 16 
Diyafram Bıçakları
Oto Fokus AF / MF 
Lens Yapısı 10 element / 7 grup
Filtre Çapı 72 mm
Uyumluluk Sony E
Fujifilm X
Sony FE 
Ölçüler 92 x 80 mm
Ağırlık 626 g

Canon ve Nikon’un 85mm f1/8 lensleri ile karşılaştırdığımızda Viltrox 85mm f1/8, daha büyük ve daha ağır oluşuyla dikkat çekiyor. Bu arada Viltrox’un Fuji X için çıkardığı 85mm hemen hemen aynı boyutlarda. Lensin gövde kalitesi ilk dikkat çeken özelliği. Metal gövdeye sahip lens sanki Sony tarafından üretilmiş hissi uyandırıyor. Lensin iç kısmında bir adet micro USB girişi mevcut. Bu sayede lensinizi yeni çıkan yazılımlar ile güncel tutabiliyorsunuz. Ben ilk kullanmaya başladığımda yüksek shutter hızlarında hafif kararma oluyordu. Daha sonra Viltrox.com üzerindeki güncellemeleri yaptıktan sonra bu sorun ortadan kalkmış oldu.

Lensin üzerinde 39mm genişliğinde bir odaklama halkası bulunuyor. Odaklama halkasının kullanımı oldukça güzel. Yoğun bir dönme hissi mevcut. Sony’nin halka dönme mesafesi Fuji’ye göre daha fazla.

Otofokus çoğu durumda çok hızlı, sessiz ve güvenilir çalışıyor. Otomatik göz odaklama özelliği Sony FE 85mm f/1.8 kadar iyi olmasa da güzel çalışıyor. Fakat aralarında performans farkı çok yüksek değil. Bu arada daha önce bahsettiğim güncellemeler otofokus kararlılığını da etkiliyor. Manuel fokus yaparken otomatik yakınlaşma özelliği de çalışıyor. Lens üzerinde odaklama halkası haricinde herhangi bir kontrol düğmesi bulunmuyor.

Biraz da lensin distorsiyon, keskinlik ve vinyet gibi özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Çerçeve köşelerinde parlaklık kaybı neredeyse hiç rahatsız edici değil. Maksimum diyafram açıklığında yaklaşık %12 civarında olan kararma F/2.8’den sonra %5’lere düşüyor. Bu da Sony 85mm lense göre daha iyi sonuçlar verdiğini gösteriyor. Kromatik bozulmalar yani renk sapmaları konusunda Sony lense göre biraz geride kalıyor. Fakat genel olarak baktığımızda Sony 85mm’nin performansına benziyor. Sadece distorsiyon yani fotoğrafın köşelerine doğru eğilme sorunu konusunda diğer lenslerin biraz gerisinde kalıyor diyebiliriz. Bokeh konusunda yine Viltrox 85mm bir adım öne geçiyor. Daha yumuşak bokehlere sahip olan lens köşelere doğru bokehlerde de hafif bozulmalar oluşturuyor. Fakat yine de Sony 85mm lense göre bokehleri daha iyi diyebilirim.

Şimdi de en önemli konulardan birine geçiyoruz. Keskinlik!

Kısaca bahsetmek gerekirse en açık diyaframda (F/1.8) merkezin keskinliği mükemmel görünüyor, orta çerçevede yine gayet iyi, köşelerde ise Sony 85mm’ye benzer şekilde çok hafif bulanıklık oluşuyor. F/4 gibi biraz daha kısık diyaframlarda netlik orta çerçevede de mükemmel görünüyor. F/8’den sonra kırınımla birlikte görüntüde çok hafif yumuşamalar başlıyor. Genel olarak lensin keskinlik performansı çok iyi. Pişman olmayacağınızı düşünüyorum.

F/1.8

F/8

Sony lensleri ile karşılaştırma yapacak olursak eğer şunları söyleyebilirim: Sony FE 85mm F/1.8’e göre bokeh etkisi ve manuel odaklaması Viltrox’da daha iyi. Sony’nin de otofokus performansı biraz daha iyi. Ayrıca Sony FE 85mm, Viltrox’a göre 300gr daha hafif. Aslında detaylı teknik özellikler konusunda bu iki lensin aralarında bir rekabet var diyebilirim. Örneğin; Viltrox çerçeve merkezinde daha iyi netlik sağlarken Sony’de kenarlarda daha iyi netlik veriyor. Dikey renk sapmalarında Sony daha iyi performans verirken Viltrox yatay renk sapmalarında daha iyi sonuçlar veriyor. Distorsiyon yani bozulma konusunda Sony daha iyiyken küresel bozulmalar konusunda Viltrox daha iyi sonuçlar veriyor. Yine bokeh konusunda Viltrox’un performansı daha iyi. Parlak ışığa karşı Sony daha iyi performans sunarken vinyet söz konusu olduğunda Viltrox öne geçiyor. Sony’nin otofokusu daha doğru ancak Viltrox’un otofokusu biraz daha hızlı çalışıyor.

Sony A7RIII – 1/125sn – F/2 – ISO 125

Sonuç olarak Viltrox 85mm F/1.8 özellikle fiyat başta olmak üzere oldukça iyi özelliklere sahip bir lens. Optik kalitesi sizi şaşırtacak derecede iyi. Bokeh ve keskinlik performansı da yine çok güzel. Sadece ilk çıktığı zamanlarda otofokus konusunda biraz geride kalsa da çıkan güncellemeler ile bu sorunları da minimuma indiriyor.

Sony A7RIII – 1/640sn – F/1.8 – ISO 160
Sony A7RIII – 1/640sn – F/2 – ISO 200
Sony A7RIII – 1/500sn – F/2 – ISO 200
Sony A7RIII – 1/250sn – F/2 – ISO 200

Sony A7RIII – 1/800sn – F/2 – ISO 125

Daha fazla bilgi veya ürünü satın almak için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz