Ana Sayfa Makaleler Kendi Taslağınızı Oluşturun

Kendi Taslağınızı Oluşturun

259
0

Bina fotoğraflarını gerçekçi mimari taslaklarına dönüştürmek için Find Edges filtresini kullanın.

Mühendislik tasarımlarının ve mimari yapıların teknik çizimleri, yapılacak olan işin karmaşıklığıyla ilgili çok çekici bir görüntü sunarlar. Blueprint, mavi kopya ya da detaylı taslak adı verilen bu çizimler normalde çok saatler alan ve deneyim gerektiren çalışmalardır. Biz burada size bu çizimlerin benzer bir görüntüsünü Photoshop CS5 veya üstü bir sürüm kullanarak birkaç efektle hızlıca elde etmeyi göstereceğiz.

Bu yazıda anlattığımız tekniği adım adım ve düzgün bir biçimde uygularsanız mimari bir taslağın gerçek teknik çizgilerini elde edebileceksiniz.

Öncelikle işe binanın perspektifini ve yakınsayan dikey çizgilerini düzeltmekle başlayacağız. Bu teknik hatalar lensten ve görselin çekim açısından kaynaklanmaktadır. Bu hatayı Photoshop içerisinde yer alan Lens Correction aracı sayesinde kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Sonrasında Quick Selection seçim aracını ve katman maskelerini kullanarak arka planı temizleyeceğiz.

Görseli temizledikten sonra arka plana mavi bir arka plan yerleştirip birkaç tane akıllı filtre uygulayacağız. Bu filtreler arasında binanın kenarlarını ve duvarların grafiksel çizgilere dönüştürmemizi sağlayan Find Edges filtresi de yer alıyor. Bu filtre, görselin detaylarını ortadan kaldırarak bizim işimize yarayacak olan dış çizgileri elde etmemizi sağlıyor.

Son olarak, elde ettiğimiz bu taslağın üzerine işaretlemeler ve ölçüler yazarak taslağımızı tamamlayacağız.

1- Dikeyleri düzeltin


İndirdiğiniz dosyalar arasından blueprint_before. jpg dosyasını açın ve background katmanının bir kopyasını çıkartın. Filter>Lens Correction yoluna gidin. Custom sekmesine tıklayın ve Vertical Perspective değerini -18’e düşürün. OK’e basın. Quick Selection ile gökyüzünü ve ağaçları seçin.

2- Arka planı seçin


Options çubuğundan Subtract from Selection’a tıklayın ve önceki adımda yanlışlıkla seçtiğiniz kısımları iptal edin. Ctrl+Shift+I tuşlarını kullanarak seçimi tersine çevirin ve katman paletinden Add layer mask ikonuna tıklayın. Background katmanını seçin, Create new layer ikonuna tıklayın.

3- Arka plan ekleyin


Gradient Fill aracını seçin ve Foreground Color Swatch’a tıklayıp R: 3, G: 5 ve B: 157 mavi değerini girin. Background Color Swatch’a tıklayıp R: 10, G: 15 ve B: 120 değerini girin. Shift tuşuna basılı tutarak soldan sağa bir çizgi çekip blueprint kağıdı oluşturun. Binanın katmanına tıklayın.

4- Kenarları ortaya çıkartın

Öncelikle Filters>Convert for Smart Filters yolunu, ardından da Image>Adjustments>Shadows/ Highlights yolunu takip edin. Shadow değerini 0, Highlight değerini ise 27 girin. OK’e tıklayın. Filter>Blur>Surface Blur yoluna gidin ve Radius 14, Thresold 6 değerlerini girin. Filter>Stylize>Find Edges’e gidin ve %100 yapın.

5- Kenarları belirginleştirin


Katmana sağ tıklayın ve Rasterize Layer’ı seçin. Ctrl+I ile seçimi tersine çevirip Blend modunu Screen yapın. Ardından Ctrl+Shift+U ile Desaturate uygulayın ve çizgileri parlatmak için Levels ayarlarıyla oynayın. Ön plan rengini beyaz yapın ve 9pt Times New Roman ayarlı Text aracını seçip taslağın çeşitli bölgelerine projeyle ilgili bilgiler yazın.

6- Çizgiler çekin


Line aracını seçin ve bir notun kenarına çizgi çekin, daha sonra ikinci bir çizgiyle bu çizgiyi taslağa iliştirin. Her bir not için bu işlemi tekrar edin. Yeni bir katman açıp rengini gri yapın. Filter>Noise>Add noise yoluna gidip Gaussian ve Monochromatic’i seçin. OK’e basın. Blend modunu Soft Light yapın.

Katmanlara Rasterize uygulama


Find Edges filtresini uyguladıktan sonra karşınızda çok renkli çizgili bir çizim olacak. Taslaklardaki düzgün, beyaz çizgileri elde edebilmek için Smart katmanları görüntü katmanlarına dönüştürmeniz gerekir. Bunun yapmanın en hızlı ve en kolay yolu, ilgili katmana sağ tıklayıp Rasterize Layer seçeneğini kullanmaktır. Ancak bu seçeneği görebilmek için katmanın boş bir yerine tıklamanız gerekir (katmanın maskesine ya da küçük görseline tıklamayın). Bu işlemi uyguladıktan sonra katmana Hue/ Saturation ve Levels ayarları uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz