Ana Sayfa İnceleme Laowa 25mm f / 2.8 2.5-5x Ultra Makro Objektif

Laowa 25mm f / 2.8 2.5-5x Ultra Makro Objektif

314
0

Normal bir makro objektif sizin için yeterince yaklaştırma sağlayamıyor mu?

Aradığınız çözüm Laowa’nın bu objektifi olabilir.

Genel Bakış

Geleneksel bir makro objektif ‘makro’ fotoğrafçılığın standart teknik tanımı olan 1:1 oranında büyütme oranına imkan sağlayacaktır ve bu da bir çok kullanıcıya yeterli gelecektir.

Ancak bu alışılagelmişin dışında istekler söz konusu olduğunda yetersiz kalacaktır. Geleneksel makro objektiflerin büyütme oranları Laowa 25mm f / 2.8 2.5-5x Ultra Macro ile elde edebileceklerinizin yanında oldukça az kalıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, bu objektif küçük konuları gerçek boyutlarının 2,5 ila beş katına kadar yakalamanıza olanak tanıyor.

Laowa, bu tür bir büyütme sağlayabilen bir objektifi için de oldukça uygun bir fiyat belirlemiş. Canon, Laowa’nın bu modelinin iki katından daha pahalıya mal olan bir MP-E 65mm f / 2.8 1-5x Makro objektif üretiyor. Her iki objektifin birbirine göre farklı yönleri de bulunsa da kullanıcılar için asıl amaç bu büyütme oranına sahip olabilmek. Benzer kaliteleri de dikkate alındığında fiyat açısından Laowa 25mm f / 2.8 2.5-5x Ultra Macro’nun açıkça daha ön plana çıktığını söylememiz mümkün.Kısa Kısa…

Bayonet Çeşitleri: Canon EF, Canon RF, Nikon F, Nikon Z, Pentax K, Sony E

Full Frame Uyumlu: Evet
Odak Uzaklığı: 25 mm
Görüntü Sabitleyici: Hayır
Minimum Odaklama Mesafesi: 17,3 – 23,4 cm
Maksimum Büyütme Faktörü: 2,5-5x
Odaklama: Mevcut değil (Sabit Odak)
AF/MF Değiştirme:  Yok. (Sabit Odak)
Maksimum Diyafram Açıklığı: f / 2.8
Minimum Diyafram Açıklığı: f / 22
Diyafram Bıçak Sayısı: 8
Birlikte Verilen Aksesuarlar: Ön ve arka kapaklar, Objektif kılıfı
Boyutlar (Çap x Uzunluk): 65 x 82mm
Ağırlık: 400g

Ana özellikleri, yapı kalitesi ve kullanım alanları

Laowa 25mm f / 2.8, 2.5:1 ila 5:1 arası büyütme oranlarını kapsayan bir aralık sağlıyor kullanıcılarına ve bu da farklı esneklikleri beraberinde getiriyor. 6 grup tasarımlı 8 element, bir düşük-dispersiyon elemanı ile bu farklı büyütme oranlarının tümünde olağanüstü görüntü keskinliğini sürdürebilmesini sağlıyor. Ayrıca renk sapmaları ile renk saçılımını da büyük ölçüde azaltıyor. Geniş odak uzaklığı, daha uzun odak uzunluğuna sahip objektiflerden nispeten daha fazla bir alan derinliği sunar. Bu özelliği sayesinde daha da fazla netlik elde etmek için özellikle daha az sıralı görüntü ile istifleme olanağı tanıyarak, üst düzey makro fotoğrafçılarının işlerini oldukça kolaylaştırıyor. Ayrıca, objektifin yan tarafındaki anahtar, diyafram halkasını sessiz kontrol için aktive ederek video amaçlı kullanımınızdaki standart gereksinimlerinizi karşılamış oluyor.

Spesifik kullanım amaçlı tercih edilmesi gereken bir objektif olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Yalnızca makro uygulamalar için geliştirilmiş olan bu objektifin çalışma mesafesi en fazla büyütme sağladığı 5x için 4cm’dir. Özel olarak bayonet kısmından ön ucuna doğru incelecek şekilde tasarlanmış. Bu tasarımla, kullanılan aydınlatmanın konuya ulaşması için yeterli çevresel açıklığı sağlaması amaçlanmış. Ayrıca objektif 400g’dan daha hafif. Kompakt boyutu, hem sahada hem de kontrollü ortamlarda yapacağınız çekimlerde ideal olmasını sağlıyor. Fotoğrafçıların objektifi tripodlara monte edebilmesini sağlayacak, farklı açılarda çekim için avantaj sağlayacak opsiyonel bir objektif ayağı ile satın alınabileceğini de belirtelim.

Canon EF, Canon RF, Nikon F, Nikon Z, Pentax K ve Sony E bayonetler için objektifi rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Ayrıca Fuji, Olympus, Panasonic vb. gövde kullanıcılarının da uygun bayonet adaptörleri yardımıyla herhangi bir kayıp olmaksızın kullanım olanağına sahip olabileceklerini belirtelim.

© Ireneusz Irass Waledzik

Kullanıcı deneyimi

Objektifin bazı sınırlamaları var. Birincisi, bu objektifin netleme mekanizması yok. Nesneleri yalnızca kamerayı nesne mesafesine göre kontrol ederek netlersiniz. Buradan hareketle bu; hassas konumlandırma için dişli bir vida tahrikine sahip olan Manfrotto 454 mikro kızağı gibi özel bir ray olmadan zor bir deneyim yaşayacağınız anlamına geliyor. Elde çekim yapmak oldukça zor oluyor. Olympus gibi gövdede titreşim engelleme sistemi olan bir gövdeyle hem büyütme oranını 10:1 e kadar geliştirebilir hem de rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz. İkincisi, yine ilk belirttiğimiz kullanım amacının farklılığı sebebiyle sonsuza netleme yapamayacak olmanız. “Bu objektifle manzara da çekerim” gibi bir beklentiniz olmamalı.

Çoğunlukta kontrollü ortamlarda aydınlatma ve makro kızağı kullanılarak, özel amaçlı kullanım için tercih edilmesi gereken bir objektif olduğunu vurgulayalım.

© Alberto Ghizzi Panizza

Değerlendirme

Mikroskop benzeri üst düzey yakınlaştırma ile benzersiz kareler elde etmek istiyorsanız bu objektif tam size göre. Alternatif olarak sunulabilecek aynı işi yapabilen objektif sayısı ise oldukça az. 

Diğer Laowa objektiflerde olduğu gibi rakip objektiflere karşı fiyat açısından avantaj sunarken performans açısından eşdeğer ve hatta fazlasıyla kalite sunuyor. Kompakt boyutu ve hafif yapısı çalışma ortamınızı değiştirirken taşıma kolaylığı sağlıyor. Makroda bu kadar üst düzey bir büyütme oranına ihtiyacınız varsa Laowa 25mm f / 2.8 2.5-5x Ultra Macro’nun sizin için en iyi alternatiflerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

© Gua Ge

Laowa 25mm f / 2.8 2.5-5x Ultra Macro ile üretilmiş görselleri sosyal medya hesaplarında ve fotoğraf paylaşım sitelerinde kolayca bulabilir, farklı bakış açılarıyla farklı kullanım alanlarına ilişkin fikir edinebilirsiniz.

Ayrıca kendi kullandığınız gövdeler üzerinde Laowa konsept bayilerimizde ya da zoom ithalat ofisinde Laowa ürünlerinin tümünü deneyimleme şansına sahip olabileceğinizi hatırlatalım.

Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere.

Hoşça kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz