Ana Sayfa İnceleme Laowa 4mm f/2.8 Balıkgözü İncelemesi

Laowa 4mm f/2.8 Balıkgözü İncelemesi

358
0

Laowa 4mm f / 2.8 Balıkgözü; fazla harcama yapmadan üstün yetenekli bir balıkgözü objektife sahip olmak isteyenler için en güzel seçeneklerden biri.

Genel Bakış

İlk bakışta, Laowa 4mm f / 2.8 Balıkgözü kullanımına alışkın olmadığınız bir deneyimi yaşatıyor ve garipsiyorsunuz fakat fazla zaman geçmeden, fotoğrafçılığınıza bambaşka bir çerçeve kazandırarak çevrenize başka açılardan bakmanızı sağladığını söylesek yanlış olmaz. F / 2,8 diyafram açıklığı ise düşük ışıkta da çekim yapabilmenizi kolaylaştırıyor. Şaşırtıcı derecede keskin. Bununla birlikte, 210 °’lik aşırı görüş açısı, çekim esnasında parmaklarınızı dahi görebilecek kadar geniş.

Laowa 4mm f / 2.8 Balıkgözü, muhtemelen sahip olacağınız en pratik ve en bağımlılık yapan objektifiniz olacak. Oldukça uygun fiyatı, ultra hafif yapısı ve minik boyutu ile çantanızdan eksik etmek istemeyeceğiniz kesin. Fotoğrafçılığın en eğlenceli yönlerinden birini keşfedeceğiniz bu objektif; full frame 8mm eşdeğeri odak uzaklığı, 210 ° görüş açısı ile klasik kompozisyonlarla ilgili her şeyi bir tarafa bıraktırıyor. Her konuyu bambaşka bir şekilde işleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bayonet Çeşitleri:  Micro Four Thirds, Canon EF-M, Fujifilm X, Sony E
Full Frame Uyumluluğu:
   Hayır
Full Frame Eşlenik Odak Ozaklığı:  8mm (MFT), 6,4 mm (Canon), 6 mm (Fuji, Sony)
Görüntü Sabitleyici: yok
Minimum Odaklama Mesafesi:  8 cm
AF/MF Değiştirme:  Yok (yalnızca manuel odak)
Odak Sınırlama:  Hayır
Dahili Zoom:  Yok
Sabit Odak:  Evet
Filtre Çapı:  Yok
Diyafram Bıçak Sayısı:  7
Hava Sızdırmazlığı: Yok
Birlikte Verilen Aksesuarlar:  Objektif kapağı
Boyutlar (Çap x Uzunluk): 45,2 x 82mm
Ağırlık:  135g

Yapı Kalitesi

Çok uygun bir fiyat etiketine sahip olmasından kaynaklı kullanıcıların çoğu plastik yapısı olan basit bir objektif diye tahmin yürütebilir fakat aksine Laowa 4mm f / 2.8 Balıkgözü oldukça sağlam, tamamen metal konstrüksiyona sahip. Ayrıca yine metalden üretilmiş lens kapağı da kutu içeriğine dahil.  Ön objektif elemanının üzerine mükemmel bir şekilde sıkıca oturuyor ve objektif cihazınıza takılıyken yuvarlansa bile ön optik elemana zarar gelmeden çalışmalarınıza devam edebilmenizi sağlıyor. Diyafram halkası diğer markaların manuel odaklama lenslerinin aksine odaklama halkasından uzakta konumlandırılmış, böylece odak bulurken yanlışlıkla diyafram değerinizi değiştirmeniz engellenmiş.Rakip sayılabilecek diğer markaların balıkgözü objektiflerine göre gerek yapısı ve işlevselliği gerek fiyat ve ulaşılabilirliği açısından çok farklı bir yerde konumlandırabiliriz bu objektifi.

© Laowa – www.venuslens.net
 

Kullanıcı deneyimi

Bu bölümde biraz kullanım esnasında yaşanabilecek olumsuzluklara da değinmekte fayda var. Tasarımsal tercihler nedeniyle kullanım esnasında kullanıcıların birkaç noktaya dikkat etmesi gerekiyor. Her şeyden önce, lens o kadar küçük ki objektifin ön lens elemanına yanlışlıkla da olsa dokunmanız olası hale geliyor, ince diyafram halkası ve ince odak halkasına sahip olması daha kontrollü bir kullanım alışkanlığı gerektirebilir.

Diğer bir konu, ön elemanın kamera gövdesine çok yakın olmasıdır ki parmaklarınız çekim esnasında kadrajınıza dahil olabilir. Gövdeyi tutuş alışkanlığınızı değiştirmenizi gerektirebilecek bir durum bu da. Laowa 4mm’yi Olympus OM-D E-M1 Mark II gibi gövdelerde kullanırken tutuş yaptığınız kısım dahi minimal de olsa kadraja dahil olabiliyor. Şayet tutuş yaptığınız kısmı biraz daha kısa bir gövde kullanıyorsanız (Olympus OM-D E-M5, E-M10 Serisi gibi) böyle bir durumla karşılaşmıyorsunuz.

Filtre takılamadığından dolayı kapağı takılı değilken düşürme ihtimalinize karşı tedbirli olmanızda da fayda var. Ön optik yapısı gereği darbelere karşı üzücü bir deneyim yaşanabilir. Uyarıda bulunmuş olalım. Hep nizami kullanım koşullarından bahsederken böyle hatırlatmalar moral bozuyor tabii ki ama bahsetmeden geçmek olmazdı.

© Laowa – www.venuslens.net

Çözümleme gücü

Diğer geleneksel açılara sahip objektiflerden farklı olarak, Laowa 4mm f / 2.8 Balıkgözü özel amaçlı bir kullanım için özel olarak tasarlanmış. F/2.8’den itibaren oldukça şaşırtıcı şekilde merkez ve çevresinde fazlaca detay barındıran kareler almanızı sağlıyor. En verimli diyafram F/5.6 diyebiliriz. Köşe keskinliği gibi bir değerlendirme yapamıyoruz zira köşe yok. Dairesel balıkgözü perspektifi verdiği için çok farklı sonuçlar üretiyor. Sanal tur çekimlerinde 3-4 kare ile tüm planınızın çekimini tamamlamanıza olanak sağlıyor örneğin. Yaratıcılık seçenekleri hayal gücünüz ile sınırlı. Tüm alışkanlıklarınızı bir kenara bıraktıracak bu objektifi deneyimlemenizi gerçekten tavsiye ederiz.

Fotoğraf: Matt Evans

Değerlendirme

Laowa 4mm f / 2.8 Balıkgözü fotoğraflarında farklılık yaratmak isteyen her kullanıcının isteyebileceği türden bir objektif. F/2.8 diyafram açıklık değeriyle düşük ışık koşullarında da üstün bir görüntü kalitesi sunuyor ve bu benzersiz perspektiften vazgeçmemenizi sağlayabiliyor. 

Rakip objektiflere karşı fiyat açısından da avantaj sunarken performansı ile göz dolduruyor.  Kompakt boyutu ve hafif yapısıyla çantanızda olduğunu unuttuğunuz zamanlar bile olabilir. Yola çıkarken çantanızı kontrol etmeyi unutmayın bu durumlarda. Laowa 4mm f / 2.8 Balıkgözü ile üretilmiş görselleri sosyal medya hesaplarında ve fotoğraf paylaşım sitelerinde kolayca bulabilir, farklı bakış açılarıyla farklı kullanım alanlarına ilişkin fikir edinebilirsiniz.

Ayrıca kendi kullandığınız gövdeler üzerinde Laowa konsept bayilerimizde ya da Zoom ithalat ofisinde Laowa ürünlerinin tümünü deneyimleme şansına sahip olabileceğinizi hatırlatalım.

Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere.

Hoşçakalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz