Ana Sayfa Fotoğraf Teknikleri Makro Fotoğrafçılığın Püf Noktaları

Makro Fotoğrafçılığın Püf Noktaları

372
0

Makro lensinizle özneye yakınlaşarak fotoğrafın etkisini arttırın.

Makro fotoğrafçılık size, çıplak gözle görülemeyen bir dünyanın kapılarını aralar. Her lensin belirli büyütme oranları vardır. Bu oran,  kamera sensöründen yansıtılan öznenin ne kadar büyüyeceğini gösterir. Örneğin, 1:4 oranı, 4cm’lik bir öznenin 1cm (gerçek boyutunun çeyreği) boyutunda yansıtılacağı anlamına gelir. Makro lensler 1:1 oranına sahiptir ve her şeyi gerçek boyutunda kaydedebilirsiniz. Bu ayrıca çerçeveyi doldurmanıza da imkân sağlar.

Makro çekimlerin zorluğu ideal alan derinliğini oluşturmaktır.

Öznede netlik sağlamak için geniş diyafram seçmeniz gerekir. Fakat çok yakın mesafeden çekim yaptığınız için diyaframı küçültmeniz gerekebilir ve pozlama süresi uzar. Böyle durumlarda tripod kullanmak daha doğru sonuçlar yakalamanızı sağlar.

Makro lensin bütçenizi aştığını düşünüyorsanız, büyütme filtresi gibi iş gören diyopter lensleri deneyebilirsiniz. Fiyatı yaklaşık $50 civarında olan bu lensler maalesef görüntü kalitesinde düşüşe neden olurlar. Kamera ve lens arasına yerleştirilen uzatma tüplerini de tercih edebilirsiniz. Kalitede düşüklüğe neden olmaz fakat geniş diyafram değerine ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz.

Makro lens, konuya diğer lenslere göre daha fazla yakınlaşmanızı sağlar. Makro lenslerin odak uzaklığı sabittir ve 50mm ile 100mm aralığındadır.

1. Ana tema

Makro lensle çekim yaptığınızda küçük canlılar sıra dışı bir görünüm kazanır. Başarılı bir çekim için sabırlı olmalısınız. Konu olarak kelebekleri seçebilir veya hayvanat bahçesindeki küçük sürüngenleri tercih edebilirsiniz. Yılbaşı dekorları ya da küçük ev aletleri gibi günlük hayatta kullandığınız nesnelerle de çekim yapmanız mümkün.

2. Sarsıntıyı önleyin

Yakın çekimler sarsıntı riskini arttırır, bu nedenle tripod kullanmalısınız. Kameranızın Self-Timer (zamanlayıcı) özelliğinden faydalanarak deklanşöre bastığınızda oluşan titreşimleri en aza indirebilirsiniz. Elle çekim yapmanız gerekiyorsa yüksek enstantane hızı tercih edin. 

3. Kamera ayarları

Çekim alanı aydınlatma açısından yeterliyse 100 ISO ya da 200 ISO gibi düşük bir ISO değeri seçin, bu, detayların açığa çıkmasını sağlayacaktır. Diyafram öncelikli mod kullanın ve görüntünün tamamında netlik sağlamak için f/11 gibi bir diyafram değeri tercih edin. En doğru sonucu alabilmek için manuel netleme yapın.

4. Kırpma

Diğer fotoğrafçılık türlerindeki kompozisyon kuralları makro fotoğrafçılığı için de geçerlidir. Özneyi çerçeveye yerleştirirken dikkatli olun. Yakın kırpma kompozisyonun etkisini arttırabilir. Photoshop’ta kırpma aracını kullanarak bunu kolaylıkla başarabilirsiniz. Crop Tool ile görseli istediğiniz gibi çerçeveleyin ve Enter tuşuna basarak kırpmayı tamamlayın.

5. Keskinleştirin

Makro fotoğrafınızın etkisini arttırmak için Photoshop’ta açın ve Filter>Sharpen>Unsharp Mask yolunu izleyerek fotoğrafı keskinleştirin. Daha sonra Edit>Fade Unsharp Mask seçimi yaparak Blend Mod’unu Luminosity olarak değiştirin.

6.Curve aracı

Fotoğrafınızdaki gölgeleri arttırmak ve açık tonları geliştirmek için Image>Adjustment>Curve yolunu izleyin ve karşınıza çıkan çizgi grafiğin üzerinde farklı noktalar belirleyerek hafifçe noktaları sürükleyin. Bu işlemi yaparken Preview kutusunun seçili olduğundan emin olun. Böylece yaptığınız değişiklikleri uygulamadan önce görebilirsiniz.

Çözüm yolu

Arka plan oluşturmak için bir karton kullanabilirsiniz. Ayrıca, beyaz kart ya da folyo, öznenin üzerine düşen istenmeyen gölgeleri yok etmek için reflektör yerine kullanılabilir. 

Ufak canlıların büyük dünyası

Makro lensle küçük canlıların hayatına daha yakından bakın.

Alan derinliği

Böcek çekimlerinde en önemli unsur, arka plan flu bir görünüme sahipken, öznede netliği yakalayarak fotoğrafa derinlik katmaktır.

Renkler

Konu seçiminde dikkatli davranın. Soluk renk tonları fotoğrafınızın etkisini azaltırken parlak renkler yakın çekimlerde mükemmel sonuçlar verir.

İnce detaylar

Makro lensler çıplak gözle göremeyeceğimiz detayları ortaya çıkarır. Böylece öznenin yapısındaki en ince detayları dahi görebiliriz.

Arka plan

Arka planda rahatsız edici unsurların olmamasına özen gösterin. Dikkat dağıtan unsurları ortadan kaldırmayı ya da çekim açısını değiştirmeyi deneyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz