Ana Sayfa Fotoğraf Teknikleri Makro Fotoğrafçılık İçin 20 İpucu

Makro Fotoğrafçılık İçin 20 İpucu

322
0

Makro lensle çiçeklerin dünyasını yansıtın.

Makro fotoğrafçılığında dikkat etmeniz gereken püf noktaları…

Çiçeğinizi seçin

Çekim için seçtiğiniz çiçeğin kusursuz görünmesine dikkat edin. Kimi zaman çiçeğin taç yapraklarındaki ufak kusurları gözden kaçırabilirsiniz. Küçük lekeleri Photoshop ile yok etmek kolay olsa da kıvrımları bol olan çiçeklerde bu işlem biraz zahmetlidir.


Kusursuz ışık

Çiçek çekimleri için en ideal havalar gökyüzünde ince bir bulut tabakasının olduğu zamanlardır. İnce bulut tabakası güneş ışığını dağıtır ve yumuşatır, büyük bir difüzör görevi görür.  Böylece, çiçeğin yapraklarında ışık patlamaları oluşmadan kusursuz bir parlaklık yakalayabilirsiniz.


Yan ışık

Eğer güçlü bir gün ışığında çekim yapıyorsanız, güneşin, çiçeğin üzerine düşüş açısını dikkate almalısınız. Işığın şiddetli düştüğü yönden bir çekim etkileyici sonuçlar yakalamanızı engeller (aslında bu durum birçok çekim için geçerlidir) fakat yan ışık kullanmak çiçeğin dokularını ve şeklini vurgulamanızı sağlar.


Rüzgâr faktörü

Çiçek çekimini planladığınız gün için rüzgârın gücü hakkında bilgi edinmeyi ihmal etmeyin. Şiddetli rüzgârla çiçeklerin savrulduğu bir gün çekime gitmek hayal kırıklığı yaratabilir. Çekim için rüzgârın çok şiddetli olmadığı günleri tercih edin.


Arkadan aydınlatma

Arkadan aydınlatma çiçek çekimlerinde güzel sonuçlar verir ve çiçeklerin yarı saydam taç yapraklarını hoş bir biçimde aydınlatmanızı sağlar. Laleler gibi güçlü renkleri ve sade şekilleri olan çiçeklerde bu yöntem etkileyici sonuçlar verirken karmaşık yapıları olan çiçeklerde çok tercih edilmez. Kiraz çiçeği gibi narin ve açık renkli çiçeklerde ise arkadan aydınlatma yöntemiyle sağlanan ışık fazla şiddetli kalır.


Reflektör kullanımı

Parlak gün ışığında reflektör kullanmak gölgeleri doldurmak için oldukça faydalıdır. Bir reflektör satın alabilir ya da çiçekler gibi küçük konular için beyaz kart parçası kullanabilirsiniz. Eğer çekim yapacağınız çiçeğin bir tarafı güneş görüyorsa, gölgeleri doldurmak ve tomurcuklardaki detayları açığa çıkarmak için reflektörü diğer taraftan kullanın.


Kompozisyon

Kompozisyonu oluştururken çiçeğin etrafındaki öğelere dikkat edin. Çerçeveye çiçeğin tamamını ya da bir bölümünü dâhil ederken, başka çiçeklerin yaprakları görünmeyecek şekilde kırpma işlemini yapın.


Çiçeğin seviyesine inin

Çiçek çekimi yaparken zaman zaman çömelmeniz ve yere uzanmanız gerekebilir. Yanınızda yere serebileceğiniz bir kumaş parçası bulundurun. Yukardan çekim yapacaksanız, arka plandaki tek unsur sadece toprak olmalı.


Soyut çekimler

Çiçeğin sadece bir bölümünü dar kıpmayla çekerek muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Çiçeğe yaklaştıkça daha soyut görüntüler ortaya çıkar. Bir başka yöntem ise çiçekte en ilginç bulduğunuz kısmı çerçeveye dâhil ederek geri kalan bölümleri çerçevenin dışında bırakmaktır.


Difüzör kullanımı

Parlak gün ışığında çiçeklerin yapraklarında karmaşık ışık patlamaları ve koyu gölgeler oluşur. Işığı yumuşatmak ve eşit dağılımını sağlamak için difüzör kullanın.


Renkleri basitleştirin

Çiçek çekimlerinde bir ya da iki renk kullanmak sade ve etkileyici bir fotoğraf elde etmenizi sağlar. Çekim yaptığınız çiçekte keskin netlik sağlayarak arka planda yer alan aynı renklere sahip aynı tür çiçeklerde flu bir görünüm oluşturarak büyüleyici bir kare yakalayabilirsiniz.


Sadelik

Kompozisyonu basit tutmak güçlü bir fotoğraf yakalamanızı sağlar. Keskin netliğe sahip tek bir çiçek, etkileyici bir görüntü oluşturur.

Renk uyumu

Renk çarkında yan yana yer alan iki renk birbiriyle uyum içindedir. Özellikle renk çarkında maviler, yeşiller ve leylak renkleri gibi soğuk tonların olduğu bölümdeki renkleri fotoğrafınızda kullanarak zarafeti ve güzelliği yansıtabilirsiniz.


Üçte bir kuralı

Manzara fotoğrafçılığında üçte bir kuralının kullanıldığını hepimiz biliyoruz ama bu kuralı yakın çekimlerde de uygulayabilirsiniz. Eğer çiçeğiniz kusursuz bir simetriye sahip değilse denge yönünden eksiklikleri olan bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Böyle durumlarda çiçeği, üçte birlik noktalardan birine yerleştirin.


Zıt renkler

Renk çarkında birbirine zıt olan iki rengi fotoğraflarınızda kullanarak zıtların uyumunu yakalayabilirsiniz. Kırmızı ve yeşil zıt renklerdir. Yeşil yaprakların önünde duran kırmızı bir çiçek dramatik bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.


Yapay arka plan

İç mekânda çiçek çekimi yapıyorsanız arka plan üzerinde tüm kontrolü ele geçirebilirsiniz. Çarpıcı fotoğraflar için beyaz bir arka plan vazgeçilmezdir. Çiçeğinizi beyaz kart parçasının önüne yerleştirin ve çekiminizi yapın.


Arka planın sırrı

En şahane çiçekler karmaşık dalların ve ölü yaprakların olduğu bir arka planda etkisini kaybeder. En basit çiçekler ise güzel renklerle kaplı, rahatsız edici öğelerin olmadığı bir arka planda büyüleyici bir görünüm kazanır.


Arka plan renkleri

Çiçek çekimlerinde parlak renklerden kaçının. Böyle durumlarda fotoğrafı izleyenin dikkati ana konudan ziyade renklere kayar. Daha soğuk ya da yeşil gibi geri planda kalan renkler tercih edin.


Görüş açısı

Bazen konumunuzdaki ufacık bir değişiklik vizörden baktığınızda arka planda büyük değişikliklere yol açar. Arka planın iyi görünmediğini düşünüyorsanız, görüş açınızı değiştirerek en etkileyici kareyi yakalamaya çalışın.


Alan derinliği

Çiçeğin ne kadarında keskin netlik sağlamak istediğinize karar verin. Tamamen keskin bir netlik tercih edebilirsiniz ya da geniş diyafram kullanarak sadece tek bir taç yaprakta netliği yakalamak isteyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz