Sony kullanıcıları, uzunca bir süre objektif ihtiyaçlarını farklı dönüştürücüler ile çözmeye çalıştılar. Sony dışındaki farklı objektiflerini bu dönüştürücüler ile kullandılar. Ancak arada bir dönüştürücünün olması objektifin tüm yeteneklerini göstermesine engel oluyordu. İşte tam da bu noktada Tamron bir hamle yaptı ve Sony aynasız gövdeler için özel olarak üretilen Tamron 28-75mm f/2.8 objektifi çıkarttı. Bu objektif hiçbir dönüştürücü olmadan doğrudan Sony gövdelere takılabiliyor ve objektifin tüm performansını eksiksiz kullanma imkanı sunuyor. Ben de buTamron 28-75mm f/2.8 objektifi sizler için test ettim.

Tamron 28-75mm f/2.8 objektif Sony E-mount uyumlu objektifler içerisinde en çok satan objektif. Bunun neden böyle olduğunu ben de kendi incelemem neticesinde gayet iyi anladım. Genel amaçlı kullanım için tercih edilen odak uzaklığı, f/2.8 diyafram açıklığı, kompakt boyutları, hafifliği, optik performansı ve en önemlisi de uygun fiyatı ile çok satması şaşırtıcı değil.

Şimdi bir süredir kullandığım Tamron 28-75mm f/2.8 objektif ile elde ettiğim kendi tecrübelerimi sizlerle paylaşma zamanı…

Gövde

Tamron 28-75mm f/2.8 objektif, Tamron’un SP serisi üst sınıf bir objektif. Gövde mat-saten siyah kaplama ile pürüzsüz ve sağlam. Kalite hissi objektifi elinize alır almaz kendisini belli ediyor. Bir çok objektifin aksine Tamron 28-75mm f/2.8 objektif metal değil de polikarbon bir gövdeye sahip. Bu sayede sağlamlıktan taviz vermeden hafiflik yakalanmış. Objektif sadece 550gr ağırlığa sahip. Sorunsuz ve sağlam bağlantı için bayonet kısmı metal olarak üretilmiş. Ayrıca bu kısımdaki gümüş renkli çerçeve çok şık duruyor.

Tamron 28-75mm f/2.8 objektif hafif olmasının yanında kompakt bir yapıya sahip. Rakibi Sony 24-70mm G objektiften daha küçük ve ince yapıda. Filtre çapı 67mm. Böylece filtre maliyetleri de azalıyor. Objektif üzerinde herhangi bir tuş sistemi bulunmuyor. Böylece toz ve neme karşı daha dayanıklı. Ayrıca objektif genel anlamda su damlaları ve toza karşı korumalı bir yapıda ve ön camda bulunan flor kaplaması sayesinde parmak izi ve su damlaları gibi lekeleri de tutmuyor. Optik temizliği çok daha kolay.

 

Kauçuk zoom ve AF bilezikleri lens içerisinde çıkıntılı halde olmaması çok şık duruyor. Bu halkaların en önemli sorunu uzun vadede deforme olmaları ve gevşemeleridir. Ancak Tamron bunu lens içerine gömülü olarak konumlandırarak bu sorunun da önüne geçmeye çalışmış. Objektif ile zoom yaptığınızda dahi herhangi bir sallanma ve titreme olmaması çok güzel. Objektifte herhangi bir boşluk yok ve tek parça halinde tüm odak uzaklıklarında kullanılabiliyor.

Odak Uzaklığı Aralığı

Geniş açı ve kısa telefoto odak uzaklık aralığı ile 28-75mm geniş kapsamlı, genel amaçlı kullanım için uygun. Oldukça geniş bir konu yelpazesini fotoğraflamak için ideal bir seçenek sunuyor. Hangi odak uzunluğuna ihtiyaç duyacağınızdan emin olmadığınız zamanlarda yanınızda bulundurmak isteyebileceğiniz bir objektif.

Tamron 28-75mm objektif, portreler, düğünler, partiler, etkinlikler, belgeseller, röportajlar, still-life, tiyatro, moda, stüdyo portre, ve hatta bazı spor çekimleri için çok ideal. Baş ve omuz portreleri için 75mm de çekim yapılabilir. Grup çekimleri ve çevre görüntüleri için daha geniş açıya ulaşmak ise her zaman mümkün. Bu objektif aynı zamanda medya, protokol ve foto muhabirliği ihtiyaçları için çok kullanışlı olmakla birlikte sokak fotoğrafçılığı için harika bir seçenek.

Tamron 28-75mm f/2.8 – 32mm, f/5.6, 1/640sn, ISO 100

Tam da burada akla gelebilecek bir soru var. Neden en çok kullanılan 24-70mm aralığı değil de 28-75mm aralığı tercih edilmiş? Tamron’un 24-70mm f/2.8 objektifi de var aslında. Ancak doğrudan Sony aynasız gövdelerde kullanılması için tasarlanan 28-75mm objektifte bence 24mm değerine inilmeyerek hafif ve kompakt bir yapı sağlanmış. 24mm de ön camın büyük olması kanılmaz olur ve bu da objektifin boyutlarını ve doğal olarak da ağırlığını arttırır. Tamron bu boyut ve ağırlık artışının önüne geçerek aynasız gövdelerin küçük, ince ve hafif olması felsefesine uyumlu bir objektif üretmeyi başarmış.

Geniş açıda 4mm değerindeki bu kayıp manzara fotoğraflarında dikkati çekse de günlük kullanımda önemi yok diyebilirim. Aynı şekilde 75mm deki 5mm fark portrede bir miktar avantaj sağlıyor sadece. Tamron bu odak uzaklığını destekleyecek şekilde Sony E-Mount uyumlu 17-28mm f/2.8 ultra geniş açı lensinin de olduğunu hatırlamak isterim. Dolayısıyla odak uzaklıkları arasında bir boşluk olmayacak. İlerde 70-200mm ile birlikte 17 mm’den 200 mm’ye kadar tamamen Sony uyumlu hafif, güçlü ve uygun fiyatlı bir set elde edilmiş olacak.

Optik Performans

Elbette en çok merak edilen konu Tamron 28-75mm objektifin optik performansı ve keskinliğinin nasıl olduğu. En çok merak edileni en başta söylemek gerekirse Tamron 28-75mm objektifin çok keskin olduğunu söylemeliyim. Özellikle portrelerde cilt ve göz detayları jilet gibi tabirini hak ediyor. Objektifin ayırma gücü yüksek ve benim yaptığım gibi Sony A7R2 ayarında 42mp gibi yüksek çözünürlük sunan bir gövde ile kullandığınızda lens tüm gücünü ortaya koyuyor. İnanılmaz detaylar ve tonlar yakalıyor. Çekimlerim sırasında çok keyif aldığımı ve sık sık ‘’yok artık’’ demekten kendimi alamadığımı söylemeliyim.

Tamron 28-75mm f/2.8 – 75mm, f/2.8, 1/100sn, ISO100

Elbette bir objektifin optik kalitesi sadece keskinlikten ibaret değildir. Renk sapmaları, vinyet oluşumu, blur ve bokeh etkisi de diğer önemli unsurlardır. Sony A7R2 ile yaptığım çekimlerde renkler tam da olması gerektiği gibiydi. En geniş diyafram değerinde dahi köşe netliği gayet başarılı. Vinyet oluşumunu f/2.8 değerinde bir miktar görülüyor ancak rahatsız edici düzeyde değil. f/5.6 değerinden sonra belirsiz hale geliyor. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi güzel bir arka plan sunuyor Tamron 28-75mm.

f/2.8 1/160sn. ISO100

AF Performansı

Tamron 28-75mm objektifte RXD adında sessiz bir motor bulunuyor. Bu sayede sessiz ve hızlı netleme yapabiliyor. Ayrıca video kaydı sırasında sessiz kayıt imkânı veriyor. Lens sesinin videoya girmesi gibi bir durum yaşanmıyor. Kişisel tecrübelerim de AF hızının gayet hızlı ve kararlı olduğu yönünde. Çekimlerim sırasında herhangi bir gecikme veya kararsızlık yaşamadım. Çok hızlı bir şekilde konuyu netledi. Soluma şeklindeki bir arama davranışını hiç yapmıyor. 

AF noktasında övgüyü hak ettiği bir başka nokta ise, 28mm değerinde yaklaşık olarak 3cm mesafeden bir makro objektif gibi netleme yapabiliyor. Bunu ilk fark ettiğimde epey şaşırmıştım. Standart objektifler genelde çok yakından netleme yapamazlar. Ancak bir ekstra olarak Tamron bu özelliği de sunmuş. Fonda güzel bokehler oluşturacak bir kompozisyonla harika makrolar dahi çekmek mümkün Tamron 28-75mm ile.

Tamron 28-75mm f/2.8 – 28mm, f/2.8, 1/500sn, ISO100

Sonuç

Tamron 28-75mm objektif için açıkçası kötü diyebileceğim bir nokta bulamadım. Tamron mühendislerinin bu objektif için ciddi anlamda çalıştıkları görülüyor. Tüm odak uzaklıklarında keskin ve hızlı. Küçük ve hafif. Etrafında düğmeler olmadığı için kullanımı kolay ve tek parça. Odak uzaklığı çok geniş manzara ve iç mekân çekimleri dışında yeterli ve günlük kullanım için harika. Zaten geniş manzaralar ve daha fazla geniş açı ihtiyacı için Tamron 17-28mm f/2.8 objektifi de sunuyor. En önemli avantajı ise kalitesine rağmen yüksek olmayan fiyatı. Rakiplerinden yarı yarıya daha uygun fiyata alınabiliyor.

Ürün hakkında daha fazla bilgi veya satın almak için shop.olympus.com.tr ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz