Ana Sayfa Fotoğraf Teknikleri Mimari Fotoğrafçılıkta Uzmanlaşın

Mimari Fotoğrafçılıkta Uzmanlaşın

221
0

Mimariyi fotoğraflamak zordur ancak burada verdiğimiz bilgilerle etkili kareler yakalayabilirsiniz

Mimari, zaman içinde gelişim gösteren oldukça geniş bir alandır. Çok farklı şekillerde ve boyutlarda mimari yapıların bulunması ve mimari fotoğrafçılıkta beğeninin farklılık göstermesi, bu alanda uzmanlaşmayı zorlaştırır.

Mimari fotoğrafçılıkta kesin doğrular ya da yanlışlar yoktur. Aslında mimari bir yapının fotoğrafını çekmek oldukça kolaydır. Zor olan, bu yapıyı etkileyici bir şekilde yansıtabilmek ve güzelliklerini sergileyebilmektir. Mimari fotoğrafçılıkta en başarılı sonuçları elde etmeniz için kamera ayarları, donanım, ana konu ve mimaride çekim teknikleri konularına önem vermelisiniz.

Kameranızın temel ayarlarından faydalanmak iyi bir fotoğraf yakalamanızı sağlar fakat mimarinin görkemini yansıtmanıza yardımcı olmaz. Yakın çekim yapmak, mimari yapıların iç bölgelerini keşfetmek ve HDR fotoğraf tekniği gibi bazı tekniklerden faydalanmak mimari yapıların göz alıcı fotoğraflarını çekmenizi sağlayacaktır.

1. Mekân

The railing of Michael (Mikhaylovsky) Garden. St. Petersburg, Rusya

Daha önce de belirttiğiz gibi mimari fotoğrafçılıkta kesin doğrular ve yanlışlar yoktur. Tüm mimari yapıların fotoğraflarını çekebilir ve mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. İlgi çekici motifleri olan yapıları tercih edin.


2. Ayarlar

Mimaride kullanılması gereken belirli bir kamera ayarı olmamasına rağmen Diyafram Öncelikli modu tercih etmek her zaman avantajlıdır. Bu şekilde, görüntünün ne kadarında netlik sağlayacağınıza karar verebilirsiniz.


3. Farklı açılar deneyin

Olimpos Zeus Tapınağı

Mimari yapının düz bir fotoğrafını çekmektense farklı görüş açılarıyla çekim yapmayı deneyin. Alçaktan bir açıyla çekim yapmak fotoğrafınıza farklı bir hava katar ve mimari yapının görkemini yansıtmanızı sağlar.


4. Yaklaşın

Mimari fotoğrafçılık dendiğinde çoğu insan büyük, etkileyici binalar düşünür. Fakat yakın çekim yaparak bu binalardaki detayları da vurgulayabilirsiniz. Yakın çekim tekniğini mimari yapıları dışarıdan çekerken ya da iç kısımlarında çekim yaparken kullanmak mümkün.


5. İç mekânlar

Kurtuba Camii, Endülüs, İspanya

Farklı mimari yapıların iç kesimlerinde çekim yaparken koşullara göre farklı kamera ayarlarına ihtiyacınız olur. Bu nedenle bu alanda uzmanlaşmak biraz zor olabilir. En iyi sonuç için yüksek ISO değeri kullanarak flaşı kapalı tutun.


6. HDR tekniği

HDR fotoğraf tekniği mimari yapıların iç ve dış mekânlarında büyüleyici sonuçlar elde etmenize ve düşük ışıklı ve yüksek ışıklı bölgeleri ayrı ayrı pozlamanıza olanak sağlar. Böylece her bir detayın doğru aydınlatıldığı muhteşem kareler elde edebilirsiniz.

Göz alıcı mimari çekimler yapın

Aşağıdaki resimden yola çıkarak harmanladığımız tekniklerle mimari fotoğrafçılıkta harika kareler yakalayın.

Tripod kullanın

Çoğu iç mekân çekiminde ortam elle çekim için fazla karanlık olur. Tripod kullanmak daha uzun pozlama yapmanıza imkân sağlar ve bu sayede ISO değerini arttırmadan daha aydınlık bir çekim gerçekleştirebilirsiniz.

İç mekân

Bu fotoğrafta iç mekân doğru pozlanmış ve tavandaki detaylar açıkça görülebiliyor.

HDR

Üç çekimlik bir HDR kullanmak tüm görüntünün doğru şekilde pozlanmasını ve kusursuz netliği sağladı.

Dış mekân

Bu çekimde dış mekân doğru pozlanarak arka plan ve yapıyı çevreleyen öğeler başarılı bir biçimde çekime dâhil edildi.

Ana tema

Bu çekim, kilisenin kemerlerini detaylı bir şekilde gösterirken zemine ve uzak mesafedeki binalara da yer veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz