Ana Sayfa Makaleler Minyatür Şehir Efekti Nasıl Oluşturulur?

Minyatür Şehir Efekti Nasıl Oluşturulur?

260
0

Çektiğiniz şehir manzarası fotoğraflarının alan-derinliğini Photoshop ile düzenleyerek tilt-shift efektinin harika etkisini elde edin.

Maket görünümlü görseller oluşturmanın iki yolu vardır. İlki, size odak düzlemini değiştirme imkanı sunan bir tilt-shift lens kullanmak; bu sayede dar bir netlik çizgisi oluşturarak gerçek bir maketin yakın-çekim fotoğrafında görebileceğiniz etkiyi elde edebilirsiniz. Bu yöntem herkes için geçerli değildir çünkü tilf-shift lensler oldukça pahalı lenslerdir. Ayrıca bu lensleri kullanabilmek için iyi seviyede deneyime ihtiyacınız var. İkinci ve çok daha kolay olan yol ise, bir manzarayı tepeden fotoğraflamak ve daha sonra Photoshop CS veya Elements kullanarak tilt-shift etkisi vermek. Eğer bilgisayarınızda CS6 veya CC yüklü ise Filter menüsünde bu iş için özel olarak hazırlanmış olan Tilt Shift seçeneğini bulabilirsiniz. Ancak bu filtre Elements içerisinde yer almadığından bu etkiyi Gaussian Blur filtresini ve katman maskelerini kullanarak yapacağız.

Bu projede Bristol’daki Colston kulesinin üst katında yapılan çekimler kullanıldı, yani amaç şehrin sokaklarına yukarıdan bakabilmek. Bu projeyi uygularken kendi çektiğiniz bir fotoğrafı kullanmak istiyorsanız siz de yüksek bir noktadan fotoğraf çekebilirsiniz.

İpucu

Nasıl çalışıyor?

Peki ya bu işin illüzyonu nerde saklı? Yüksek görüş açısı olan bir noktadan çektiğiniz fotoğraflarda her şey net olacak (f/2.8 gibi geniş bir diyafram seçmiş olsanız bile!) çünkü sahnedeki her şey lensinizin sonsuzluk noktasının ötesinde kalıyor. Yalnızca close-up çekimler yaparken sert bir alan-derinliği elde edebilirsiniz. Ancak fotoğrafı tamamen bulanıklaştırıp yalnızca çizgi halinde bir netlik alanı oluşturarak maket etkisi oluşturmanız mümkün.

Adım adım minyatür şehir efekti oluşturun

1- Yüksek bir nokta bulun

Fotoğrafta gördüğünüz gibi bir sahne fotoğraflayabileceğiniz yüksek bir yapı bulun. Bu çalışmada 16-35mm lens kullanarak Bristol merkezindeki Colston kulesi fotoğraflandı.

2- Kamera kurulumu

Kameranızı diyafram-öncelikli moda alın, diyaframı f/5.6 civarına ayarlayıp yüksek görüntü kalitesi için ISO’yu 100 yapın. Kameranızın belirlediği enstantane hızını kontrol edin. İdeal olarak enstantane hızınız 1/250sn’den hızlı olmalı, böylece hareketli insanları ve araçları net yakalayabilirsiniz. Yeterli hıza erişemiyorsanız geniş diyafram kullanın ya da ISO’yu yükseltin.

3- Sonsuzluğa gidiş-geliş

Ön planda herhangi bir özne bulunmadığından odak noktanızı sonsuzluğa ayarlayın. Lensi manuel netlemeye alın ve lens halkasını ‘sonsuzluk’ simgesinin üzerine getirin (yan yatmış 8 şeklinde), ardından netliği çok az geriye alın –bir ya da iki milimetre. Şimdi tüm sahne tamamen net görünecektir.

İpucu

Sonsuzluk, bir lensin netleyebileceği alanın ötesindeki her şeyi kapsıyor ve bunların tamamının net olması anlamına geliyor. Bu mesafe, kullandığınız lense göre değişiklik gösterir. Geniş-açı lensler bir adım mesafe sonrasında sonsuzluğa ulaşırlarken telefoto lensler onlarca metre sonrasında ulaşırlar.

4- Zamanlama ve ışık

Parlak fakat birazcık kapalı bir gün bu çekim için en idealidir çünkü canlı renkler yakalamanın yanı sıra efekti bozan güçlü gölgelerden de kurtulmuş olursunuz. Sahnede çok sayıda insan ve araç olduğundan emin olun –sahne ne kadar renkli olursa sonucu da o kadar iyi olur.

5- Camera Raw ile açın

File>Open yoluna giderek miniature_start.dng dosyasını seçin. Görseli otomatik olarak ACR’de açacak. Çekimimizin hoş ve parlak olmasını, aynı zamanda renklerin ve kontrastın yüksek seviyede olmasını istiyoruz.

6- Raw düzenlemesi

Fotoğrafımızı genel olarak aydınlatmak için Exposure değerini +80 yaptık. Ayrıca, aşırı pozlanmış alanları kurtarmak için de Contrast +45, Highlights -22 olarak ayarladık. Orta tonlardaki bölgesel kontrastı arttırmak için Clarity’i +20 yaptık. Renk katmak için Vibrance +10 ve Saturation +15 yaptık. Bu ayarları kendi çekimlerinize de uygulayabilirsiniz.

7- Gökyüzünü çerçeve dışında bırakın

Camera Raw’da iken Crop aracına gidin. Crop aracının ikonuna tıklayıp basılı tutarak Crop Ratio menüsünü açın ve 2’ye 3 (2 to 3) seçeneğini seçin. Gökyüzünü sahneden kaldırmak için görselin üst kısmını kırpın çünkü sahnede çok fazla gökyüzü bulunursa maket efektini olumsuz olarak etkiler. Kompozisyondan memnun kaldığınızda Enter’a basarak kırpmayı onaylayın ve Open Image’e tıklayın.

8- Bulanıklık ekleyin

Elements içerisinde Background katmanının kopyasını oluşturun ve Filter>Blur>Gaussian Blur yoluna giderek bu katmanın bulanık versiyonunu elde edin. Radius değerini 15 piksel civarına ayarlayıp OK’e tıklayın. Bulanık katmana maske ekleyin.

9 Bulanıklığı maskeleyin

Ön plan (foreground) rengini siyah olarak belirledikten sonra Gradient aracını seçin. Edit’e tıklayın ve Foreground to Transparent presetini seçin, ayrıca Reflected Gradient butonuna tıklayın ve Transparency seçeneğini seçili hale getirin. Merkezi bölgedeki keskin görüntüyü ortaya çıkartmak için Shift tuşuna basılı tutarak aşağıya doğru kısa bir çizgi çekin –ön ve arka plan bulanık kalacaktır. Efektin daha etkili olması için net alanın görselin alt kısmında olması daha iyi olacaktır.

10- Maskeye ince ayar

Brush aracını seçin ve maskeye ince ayar yapmak için siyah, beyaz ve gri renkleri kullanın. Bazı bölgelerde bulanıklığı azaltmanız ya da tamamen kaldırmanız gerekecektir. Ayrıca üç boyutlu sahnede alan-derinliği etkisini arttırmak için geriye kalan alanların bulanıklığını arttırmanız gerekecek. Alttaki ‘İpucu’ bölümüne bakın.

İpucu

Bu tekniğin kilit noktası, alan-derinliği efektinin gerçekçi görünmesini sağlamaktır. Mesela uzun bir binanın alt kısmı net ve üst kısmı bulanık ise bu gerçekçi bir görüntü olmayacaktır çünkü gerçek bir maket binanın fotoğrafını çektiğinizde binanın tamamı aynı derecede bulanık veya net olacaktır. Eğer bir binanın komple net olması gerekiyorsa onu siyah fırça ile boyayarak bulanıklığı gizleyin ve aynı şekilde komple bulanık olması gerekiyorsa bu sefer beyaz fırça ile boyayarak bulanık katmanı ortaya çıkartın. Bir bina veya objenin yarı-bulanık olması gerekiyorsa maskenin seçili olmasına dikkat edin ve Alt tuşuyla birlikte objenin alt kısmına tıklayarak maskenin bu bölümünden gri örneği alın ve objenin tamamını bu gölge ile boyayın.

11- Kontrastı ve rengi arttırın

Görselin kontrastını arttırmak için bir Levels adjustment katmanı ekleyin ve şu değerleri girin: Shadows 18, Midtones 1.27 ve Highlights 242. Ardından bir Hue/Saturation katmanı ekleyin ve renkleri arttırıp görseldeki binalara ve araçlara plastik görünümü vermek için Saturation değerini +15 yapın.

12- Beyaz vinyet ekleyin

En üstteki katmana tıklayıp Ctrl+Alt+ Shift+E tuşlarını kullanarak görünür olan tüm katmanları yeni bir katmanda birleştirin. Son olarak görselin köşelerini aydınlatmak için beyaz vinyet ekleyeceğiz. Bunun için Filter> Correct Camera Distortion yoluna gidin ve Vignette bölümünde Amount +35, Midpoint +30 yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz