Ana Sayfa Fotoğraf Teknikleri Mobil Fotoğrafçılıkta Dikkat Edilmesi Gereken İki Kompozisyon Kuralı

Mobil Fotoğrafçılıkta Dikkat Edilmesi Gereken İki Kompozisyon Kuralı

119
0

Mobil fotoğrafçılık yazı dizimizde bu sefer daha başarılı kareler elde etmek için uygulamamız gereken basit kompozisyon kurallarından bahsedeceğiz. Bir müzisyenin harika bir beste yapmak için notalarla oynadığı gibi benzer bir şekilde iyi bir kare için de fotoğrafta nesnelerin ve insanların konumlandırılma şekli ve fotoğraf çerçevesi düzenlenmesini gerekir. Mobil fotoğrafçılıkta da tıpkı fotoğraf makineleriyle çektiğimiz gibi kompozisyon kurallarına dikkat etmemiz gerekir. Basit birkaç kural ile göze daha hoş görülebilecek ve daha çok beğeni alacak fotoğraf kareleri elde edebilirsiniz.

1/3 Kuralını Uygulayın!

En başta söyleyebileceğimiz ve kolay bir şekilde uygulanabilecek olan temel, üçte bir kuralıdır. Bu kuralı hızlıca ve doğru bir şekilde uygulayabilmek için akıllı cep telefonlarınızın ızgara modunu açabilirsiniz. Izgara çizgileri akıllı telefon ekranımızı 9 eşit parçaya böler. Böylece kişi ve nesneleri çerçevemiz içerisine kolayca istediğimiz gibi yerleştirebiliriz. Ana öğenizi çizgilerin kesiştiği 4 ana ilgi merkezinden birine yerleştirebilirsiniz. Konunuzun yatay ya da dikey olmasına göre kesişim yerlerinden birisine karar vermeniz gerekiyor. Daha çok örnek çekerek ve bu kuralı uygulayarak bir süre sonra deneyim kazanabilirsiniz. Bu aşamadan sonra dilerseniz akıllı telefonunuzdaki kılavuz çizgilerini kapatabilirsiniz. Kılavuz çizgilerini kapattığınızda da zaten refleks olarak konularınızı üçte birlik alana yerleştirmeye başlamış olacaksınız.

Hatta dilerseniz daha önce çektiğiniz fotoğraflarda da üçte bir kuralını uygulayarak yeniden çerçeveler yapabilirsiniz. Böylece eski fotoğraflarınızı da daha ilgi çekici hale getirmiş olursunuz.

Bakış ve Gidiş Yönü Boşluğu

Bir diğer önemli kompozisyon kuralı ise bakış ve gidiş yönü boşluğudur. Bu basit kural, çekeceğiniz fotoğrafların daha fazla ilgi çekmesine yardımcı olacaktır. Fotoğraf karenizde bir insan varsa, kişinin baktığı yöne doğru daha fazla boşluk bırakın. Eğer hareketli bir nesne çekiyorsanız da gidiş yönünde daha fazla boşluk olmasına dikkat edin. Örneğin bisiklete binen bir çocuk fotoğrafı çekiyorsanız, ön tarafında arka tarafından daha fazla boşluk olmalı.

Hatta çoğu zaman bu kuralı cansız nesneler üzerinde de kullanmanız gerekebilir. Burada da nesnelerin açısı ve şekilleri size yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz