Ana Sayfa Makaleler Monokrom Fotoğraflarınızı Renklendirin

Monokrom Fotoğraflarınızı Renklendirin

301
0

Eski bir fotoğrafı renklendirmek ya da modern bir fotoğrafa Retro havası katmak istiyorsanız sizi şöyle alalım. Bu eğlenceli deneyde ihtiyacınız olan tek şey o renklendirmeyi çok istediğiniz siyah beyaz fotoğraf ve Photoshop Elements 7 veya üstü…

Elle boyama tekniği temelde çocukların boyama kitabı boyaması gibidir. İkisinde de çalışmaya renk blokları eklersiniz ve boyamayı çizginin dışına taşırmamaya dikkat edersiniz. Renkleri seçme konusunda oldukça hassas olunması gerekiyor çünkü detayların belirsizleşmemesi ve renklerin de gerçeğe aykırı olmaması gerekiyor. Bu işin püf noktası, her bir rengi farklı katmanlarda çalışmaktır ve bunun da iki avantajı vardır: katmanın opasitesini ayarlayarak renklerin gücünü değiştirebilirsiniz ya da tüm işlemler bittikten sonra bile renkleri açabilir ya da koyultabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta ise renk doygunluğudur. Bu, parlaklığa göre değişmektedir çünkü koyu bölgeler az doygun, açık bölgeler ise çok doygun olurlar. Öncelikle geniş alanlara kalıp halinde renk vererek başlayacağız ve ardından daha hassas çalışacağız. Boyama işlemimiz bittiğinde adjustment katmanları ve maskeler aracılığı ile göz ve dudaklar gibi bölgeleri ön plana çıkartacağız.

Fırça ve katmanları kullanarak renk uygulayın:

Yeni katman oluşturun

Öncelikle resim dosyasını açın. Ardından Layer>New>Layer yoluna gidin. Açılan diyalog penceresinde katmanın ismini ‘Elbise’ yapın, Mode menüsüne tıklayın ve Color seçeneğini seçin. OK’e basarak yeni katmanı oluşturun. Brush aracını seçin, Color picker’ı açmak için Tools panelinde ön plan renk kısmına tıklayın ve parlak mor renk seçin.

Elbiseyi boyayın

Elbiseyi boyayarak renklendirin. Boyama sırasında çizginin dışına çıkarsanız E tuşuna basarak silgiyi seçin (Eraser) ve hatalı kısmı silin. Tüm elbiseyi boyadıktan sonra katmanın opasitesini %64’e düşürün. Bir başkan katman daha oluşturmak için 1. Adımı tekrarlayın ve ismini ‘Elbise Gölgesi’ olarak değiştirin.

Gölge renkleri ekleyin

Koyu ve soluk gölgeli bir mor renk seçin ve elbisenin gölgeli kısımlarını ufak darbelerle boyayın; bu, bu bölgedeki renkleri daha az doygun hale getirecektir. Bu katmanın opasitesini %65 civarına düşürün. Daha önce yaptığınız gibi yeni bir katman daha oluşturun ve ismini ‘Cilt vurgusu’ olarak değiştirin.

Cildi renklendirin

Kremsi bir cilt tonu seçin ve kızın kolundaki ve yüzünün sağ tarafındaki parlak alanları bu renkle boyayın. ‘Cilt gölgesi’ isimli yeni bir katman oluşturun, cilt tonunun daha koyu halini seçin ve göğüs kısmını ve yüzünün sol tarafını boyayın. Efektin etkisini ayarlamak için katmanların opasitelerini düşürebilirsiniz.

Detayları boyayın

Kemer, kolye, dudaklar, saç, gözler ve yanaklar için de katmanlar oluşturun. Bir rengi koyultmak veya açmak istiyorsanız Ctrl+J tuşları ile o katmanın kopyasını çıkartın ve kopya katmanın Blend modunu Screen (rengi açmak için) veya Multiply (rengi koyultmak için) yapın ve opasiteyi %15 civarına düşürün.

Arkaplanı seçin

Katman paletinden Background katmanını tıklayın, Quick Selection aracını seçin ve sahnenin arkaplanını tıklayarak seçili hale getirin (yanlışlıkla seçtiğiniz yerleri Alt tuşunu basılı tutup tıklayarak seçim dışı bırakın). Yeni bir katman oluşturun ve Edit>Fill Selection yoluna gidin. Fill penceresinde Use kısmından Color seçeneğini seçerek Color Picker’ı açın, bir renk seçin iki OK tuşuna da basın. Bu katmanın opasitesini %30 yapın.

Tonları arttırın

En üstteki katmanı seçin, Create new adjustment layer simgesine tıklayın ve Levels’ı seçin. Kontrastı arttırmak için siyah nokta ve beyaz nokta çubuklarını içeriye doğru çekin, ardından Ctrl+I ile katmanın maskesini tersine çevirin ve efekti gizleyin. Brush aracını tıklayıp ufak ve yumuşak kenarlı bir uç seçin. Göz ve saç bölgesini beyaz renkle boyayarak bu bölgelerdeki kontrastı açığa çıkartın.

Dudakların iyileştirin

Dudaklar için bir Levels katmanı ekleyin. Yine siyah ve beyaz nokta çubuklarını içeriye doğru çekin ancak bu sefer orta-ton (midpoint) çubuğunu sağa doğru çekerek tonu koyultun. Maskeyi tersine çevirin ve dudakları beyaz renkle boyayın. Hue/Saturation adjustment katmanı ekleyin ve Saturation +12 yapın. Photo Filter katmanı ekleyin. Warming Filter (LBA) seçip Density %15 yapın.

İpucu

Blend modları

Blend modları, farklı katmanlardaki renkleri ve tonları harmanlamanızı sağlar. Burada kullandığımız Color Blend modu farklı katmanlara renk uygulamamızı sağlarken alttan görünen görseldeki detayların da görünmesini sağlar. Mevcut 20 Blend modunun her birini farklı yaratıcılıklar için kullanabilirsiniz ancak hangisini kullanacağınıza karar vermek zordur. Neyse ki farenizin orta tuşunu (scroll) kullanarak modların her birini hızlı bir şekilde çalışmaya uygulayıp sonucunu görebiliyorsunuz.

İpucu

Brush aracı

Çalışmalarınızda en iyi sonucu alabilmek için Brush aracını çok iyi kullanmanız gerekiyor. Boyama esnasında fırçanın boyutunu ayarlamak için klavyenizden köşeli parantez işaretlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, fırçanın sertliğini ayarlamak için Shift tuşunu basılı tutarak yine köşeli parantezleri kullanma imkânınız var. Bu arada doğru rengi seçmek konusunda meraklanmanıza gerek yok. Renkli bir katman tamamlandıktan sonra Ctrl+U tuşları aracılığıyla Hue/Saturation diyalog penceresini açıp Hue kaydırma çubuğu ile oynayarak katmanın rengini değiştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz