Ana Sayfa Fotoğraf Teknikleri Mükemmel Dondurma Fotoğrafları Çekmenin Sırları

Mükemmel Dondurma Fotoğrafları Çekmenin Sırları

367
0

Yaz gelirken herkesin canı taze şeyler çeker: yeşil salatalar, sulu karpuz dilimleri, dondurmalar ve dahası

Hava ve ışığın değişmesi bir yemek fotoğrafçısı için nimettir, özellikle de doğal ışıkla çalışıyorsanız elinize hiç kaçırılmayacak bir fırsat geçmiş demektir. Atmosfer parlak renkli setler ve arka planlar arasında geçiş yaparak sürekli değişir. Dondurmayı çekeceğiniz ana kadar her şey mükemmeldir. Dondurmayı çekerken ise hızlı, becerikli ve çok dikkatli olmanız gerek aksi taktirde muhteşem dondurma toplarınız hiç de iştah açıcı olmayan bir su birikintisine dönüşecektir.

Fotoğraf: Giulia Scarpaleggia

Dondurma çekimlerinde göz önünde bulundurmanız gereken ilk kural çekim hazırlıklarıdır. Tercihen bir gün önce çekimi planlamaya başlayın ve nasıl bir hava yaratmak istediğinize karar verin. Dondurmayı nasıl çekeceğinize dair kafanızda kabataslak bir şey oluşturun, böylece kullanacağınız aksesuarları seçmeniz daha kolay olacaktır. Mümkünse malzemeleri dondurun; bardakları, kapları, kaşıkları, küçük tepsileri ve hatta mermer plakaları bile. Eğer derin dondurucunuza sığdırabilirseniz birkaç saat hatta en iyisi bütün bir gece orada tutun, böylece ertesi gün setinizde size ekstradan zaman kazandıracaklardır. Dondurmanızı streç filme sarıp onu da dondurucuya koyun. Bu size istediğiniz fotoğrafı yakalamak için paha biçilmez birkaç dakika daha verecektir.

Fotoğraf: Giulia Scarpaleggia

Sıra fotoğraf çekmeye gelince, fotoğrafınızın kahramanı dondurmanızla aynı renkte bir kağıt topu ve boş bir kaseyle kafanızda kurduğunuz sahneyi organize edin. Gerçek dondurmanız dondurucuda sıranın kendisine gelmesini beklerken dublörüyle yaptığınız bu prova sahnenizin ışık kurulumunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Eğer çekimi gün ortasında yapıyorsanız ve hava çok sıcaksa pencerelerden uzak durun. Doğal ışık kullanmayacaksanız, yiyecekleri eritmeyecek flaşları hatta daha iyisi led ışık kullanın.

Fotoğraf: Giulia Scarpaleggia

PIXI Mini Tripod ile kullanacağınız Manfrotto LED Light Lumimuse mükemmel bir ikili olacaktır özellikle hareket halindeyseniz ve dondurmanın natürmortunu yakalamak istiyorsanız. Daha yumuşak gölgeler elde etmek istiyorsanız ışığı dağıtın ve çekimin baş karakterinden biraz uzak tutun.

Fotoğraf: Giulia Scarpaleggia

Setiniz hazır olduğunda ve ışık kurulumuna karar verdiğinizde dublörleri sizi dondurucuda bekleyen asıl karakterlerle değiştirin. Her şeyi yerli yerine koyun ve dondurmaya dokunmamaya dikkat edin aksi taktirde üzerlerinde parmak iziniz kalacaktır. Dondurmanın daha doğal görünmesi ve mükemmel kare için biraz erimesi için birkaç dakika kadar bekleyin. Çekimlerinizde yaratıcı olun. Dondurmanızı sadece güzel kaplar ve bardaklarla değil külahlar, kağıt bardaklar, mermer tabakalar ve parşömen kağıtlarıyla da çekmeyi deneyin.

Fotoğraf: Giulia Scarpaleggia

Anlatmak istediğiniz hikayeyi unutmayın bu sebeple çekiminizin ruh halini ortaya çıkartacak aksesuarları seçin: modern ve minimalist, zamansız ve şık, basit ya da rengarenk. Arka plan, kumaş, çatal bıçak takımı ve renklerin hepsi aynı ruh halini yansıtmalıdır. Dondurmanıza doku eklemek için dondurulmuş veya taze meyve, fındık, taze otlar, çikolata parçaları, bisküvi veya kurabiye kullanın. Bu yardımcı kahramanlar aynı zamanda dondurmanızın aroması hakkında da bir fikir vereceklerdir.

Fotoğraf: Giulia Scarpaleggia

Ortalığın batmasını görmezden gelmeye çalışın. Çekiminizi yaptıktan sonra malzemelerle oynayın. Dondurmanın biraz erimesine izin verin ve dağınık bir fotoğraf çekin, bazen derli toplu olduğundan daha iyi pozlar ortaya çıkabilir.

Fotoğraf: Giulia Scarpaleggia

Yazar: Giulia Scarpaleggia

Kaynak: www.manfrottoimaginemore.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz