Ana Sayfa Fotoğraf Teknikleri Mükemmel Işığı Nasıl Yakalarsınız?

Mükemmel Işığı Nasıl Yakalarsınız?

341
0

İç mekân ya da dış mekân, portre çekimlerinde en iyi ışığı elde edebilmeniz için bilmeniz gereken tüm önemli noktalar bu yazıda.

Günümüz kameralarında çok gelişmiş ışıkölçerler (pozometre) mevcuttur ancak bunlar yansıyan ışığı ölçme prensibine göre çalışırlar. Eğer manzara içerisinde orta tonlar çoğunluktaysa, kameranın pozometresi kolayca ölçüm yapar. Ancak manzarada aydınlık, karanlık ve orta tonların bir arada bulunduğu düşünülürse, kameranın doğru ölçüm yapması zorlaşacaktır. Dolayısıyla kameranın yaptığı ölçüme her zaman güvenemeyiz.

Buna karşılık el pozometresi ise ışık kaynağından konuya düşen ışık miktarını ölçer. Bu nedenle el pozometresinin aşırı kontrast, düşük kontrast, ışığın geliş yönü gibi nedenlerle hatalı ölçüm yapması mümkün değildir.

Işığa karar verin

Fotoğraf çekerken birden çok ışık kaynağı ile karmaşık sistemler kullanmanıza gerek yoktur. İlk önce fotoğrafta nasıl bir ışık istediğinize karar verin. Doğal portreler için günışığı yeterliyken daha profesyonel çekimlerde farklı ışık kaynakları kullanmanız gerekir.

Reflektör

Çok hesaplı ve kullanışlı olan reflektörler, her fotoğrafçıda olması gereken bir ekipmandır. İç mekân veya dış mekân çekimlerinin hepsinde tek yapmanız gereken, ışığı konunuza doğru yansıtmak için reflektörü özneye doğru tutarak açı vermektir.

Ek aksesuarlar

Flaş jel, honeycomb ve snoot gibi ek aksesuarlar satın alarak farklı denemeler yapabilirsiniz. Ayrıca renkli ve şeffaf şekerleme kâğıtlarını flaşa takarak görselinize renk efekti de verebilirsiniz, üstelik hiç masraf yapmadan.

Pencere ışığı

İç mekân portreleri için çok profesyonel ekipmanlara ihtiyacınız yoktur. Pencereden gelen basit bir günışığı ve bir reflektörle bile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Harici flaş

Dış mekân çekimlerinde harici flaşlarla yaratıcılığınızı arttırın! Harici flaşların, güç kaynağı gerektirmemesi, onları istediğiniz her yere taşıyabilmeniz anlamına gelir.

Şemsiye

Işık kaynağınızı tamamlamanızın en hesaplı yollarından biri de şemsiye kullanmaktır. Şemsiyeler, ışığı dağıtarak portrenizin geniş bir bölgesini aydınlatır.

Lens flare

Fotoğraflarınıza retro bir hava katmak için yaz portrelerinizde lens flare efektini kullanabilirsiniz. Lens flare, portre fotoğraflarında olduğu gibi manzara fotoğraflarda da kullanılabilir.

Catchlight

Konunuzu ışığa göre konumlandırarak konunuzun gözlerinde catchlight elde edebilirsiniz.

Flaşla arkaplan çekimi

Flaş ayarlarını kullanarak bu etkiyi kolayca verebilirsiniz. Flaşı, slow-sync veya rear-curtain senkron modunda kullanarak konunuzu dondurup arkadaki ışığın hareketini yakalayın.

Işıkölçer

Eğer portre fotoğrafçılığında ustalaşmayı gerçekten istiyorsanız, doğru pozlama yapmak için bir ışıkölçer satın almalısınız. Ayrıca, model konusunda da iyi bir araştırma yaparak hangi modelin sizin için en iyisi olacağına karar verin.

Yetersiz ışık

Eğer yanınızda ışık kaynağı yoksa ve ortamdaki ışık yeterli değilse ISO’yu yükseltmeyi deneyin.

Gölgeler

Eğer doğal ışıkta portre çekecekseniz gölge alanlar iyi bir tercihtir. Gölgelerde ışık çok yumuşak ve dolaylı olduğu için uygun cilt tonlarının oluşmasını sağlar. Düşük kontrast ise ışık patlamalarını önler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz