Ana Sayfa İnceleme Olympus EM10 Mark III

Olympus EM10 Mark III

186
0

Fotoğrafa yeni başlayanlar ve sokak fotoğrafçılığı gibi hayatın içinde fotoğraf çekmeyi sevenler için Olympus OMD EM10 Mark III modeliyle oldukça etkileyici bir seçenek sunuyor. Micro four thirds sensör kullanan EM10 Mark III modeli 16 MP çözünürlüğe sahip. Pil ve hafıza kartı dahil olarak 410 gram ağırlığa sahip olan makine sürekli olarak yanınızda taşımaya da uygun. 4K video da çekebilen EM10 Mark III ile fotoğrafın yanı sıra video çekimleri de yapabiliyorsunuz.

Olympus EM10 Mark III modelinde de diğer tüm Olympus makinelerde olduğu gibi, tüm düğme ve kadranların görevlerini MENU’den değiştirebiliyor ve makineyi kişiselleştirebiliyorsunuz. Böylece daha önce kullandığınız bir makine varsa herhangi bir uyum sorunu yaşamadan EM10 Mark III’e geçiş yapabiliyorsunuz.

EM10 Mark III modelinde makinenin farklı becerilerini (Sessiz Çekim, Live Comp–Karma Çekim, Yamukluk Telafisi vb) kullanabilmek için Kullanma Konumları Seçme Düğmesini AP (Advanced Photography) konumuna getirip OK düğmesiyle alternatifleri seçebiliyorsunuz. Bu sayede makinenin klasik yetenekleri dışında Olympus’a özel becerileri de kullanma şansınız oluyor. Örneğin SESSİZ ÇEKİM ile konser, tiyatro gibi ortamlarda kimseyi rahatsız etmeden çekimleri gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Diğer OMD modelleri gibi EM10 Mark III’te de açılabilir LCD ekran ile farklı çekim açılarından fotoğraf ve video çalışması yapmak mümkün. Klasik bakış yüksekliğinin dışında yerden sıfır yapılacak çekimlerde LCD ekran yardımıyla kompozisyona hâkim olarak çekimleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Özellikle sokak fotoğrafçılığı ve gezi fotoğrafçılığı gibi farklı bakış açılarının etkileyici sonuçlar verdiği çalışmalarda bu açılır ekran sayesinde güçlü fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Profesyonel modellerde olduğu gibi 25600 ISO’ya kadar kullanım şansınız olsa da tavsiyemiz 1600 ISO’yu çok aşmamaktır. Ancak bu yüksek ISO’larda dahi güçlü yazılımı sayesinde noise (kumlanma) problemi yaşamadan düşük ışık koşullarında da rahatlıkla çekim yapabiliyorsunuz.

Aynı zamanda Olympus makinelerde bulunan 5 eksenli sarsıntı engelleyici sistem sayesinde 1 saniyeye kadar düşük enstantane değerlerinde dahi rahatlıkla elde çekim yapılabilmektedir. Elbette makineyi sağlam tutmanız ve deklanşöre de hafif basmanız durumunda bu çekimi yapabilirsiniz. Yolculuklarda ya da yaşadığınız yerde zor ışık koşullarında fotoğraf çalışmaları yapmayı seviyorsanız bu özellik sizin için pek çok fotoğrafta rahatlıkla çekim yapmanızı sağlayacaktır.

Olympus makinelerde çekim yaparken JPEG format çalıştığımızda farklı anlatım yolları kurmamıza yardımcı olan ART MODE filtreleri EM10 Mark III modelinde de 15 farklı alternatif ile kullanılabiliyor. Özellikle ışığın homojen ya da çok sert olduğu durumlarda fotoğraf çalışabilme şansı veren bu filtreler sayesinde her koşulu değerlendirmek mümkün oluyor. Kullanma konumları seçme düğmesinde ART konumunu seçtikten sonra LCD ekranın sağ tarafında bulunan OK düğmesine basınca farklı filtre seçenekleri arasından seçim yapabiliyorsunuz. Dramatik Tone renkli ve siyah beyaz alternatifleri farklı ışık koşullarında gözün gördüğünden çok farklı etkilerle fotoğraf çekme şansı veriyor.

Makinenin üst bölümünde yer alan BÜYÜTEÇ düğmesine basarak Digital Tele Converter (Dijital Tele Dönüştürücü) aktif hale getirilebiliyor. Böylece standart 14-42 mm odak uzaklığına sahip zum objektifi de tele objektif olarak kullanmak mümkün oluyor. Elbette sonuç fotoğrafınızın sonuç ebatları daha küçük oluyor. Normalde 100×150 cm ebatlarında baskı yapılan görüntüler Dijital Tele Dönüştürücüyle çekildiğinde 50 x 75 cm basılabiliyor.

Makine gövdesinin küçük olması çok rahat taşınmasını ve kolay kullanılmasını sağlıyor. Bunun getirdiği tek bir dezavantaj, doğal olarak pilin de küçük olması. EM1 Mark II gibi profesyonel modellerin pilleriyle 650-700 kare çekim yapılabilirken EM10 Mark III’ün dolu bir piliyle 350 kare fotoğraf çekebiliyorsunuz. Bu da bir günlük fotoğraf çalışması için yeterli olabiliyor. Ancak gezi fotoğrafçılığına ilgi duyan dostların yedek pil bulundurmasında fayda var.

Olympus EM10 Mark 3 küçük ancak yetenekli fotoğraf makinesi arayanlar için fiyat-performans açısından en iyi alternatifi oluşturuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz