Ana Sayfa Haberler Olympus ile 6. Uluslararası Emrah Özbay Erzurum Buz Tırmanışı Festivali

Olympus ile 6. Uluslararası Emrah Özbay Erzurum Buz Tırmanışı Festivali

197
0

Haber ve Fotoğraflar: Caner Başer & Elif Kürleyen

Erzurum’da 24 -29 Ocak tarihlerinde, bu yıl altıncısı düzenlenen, adını donmuş şelalelere ilk çıkışlarını yıllar önce yapan ve elim bir kazada hayatını kaybeden Milli Dağcı Emrah Özbay’dan alan Uluslararası Buz Tırmanışı Festivali gerçekleştirildi.

Organizatörlüğünü ATAK Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Kulübünün yaptığı, ATAK Başkanı Milli Dağcı Çetin Bayram tarafından koordine edilen uluslararası festivale Rusya, Kırgızistan, Polonya, Kazakistan, Almanya, İran, Azerbaycan, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye’den 38’i yabancı 120 dağcı katıldı.

Erzurum Valiliği, Tortum Belediyesi, Uzundere Belediyesi, Hınıs Belediyesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi’nin destek verdiği organizasyonda Tortum ve Uzundere ilçelerinde bulunan, yükseklikleri 25 ila 300 metre arasında değişen donmuş 24 şelalede tırmanışlar yapıldı.

Aralarında ‘Çelik Melek’ ünvanlı Nadhezda Olenava; ‘Kar Leoparları’ Roman Abildaev, Roman Khudyakov, Lev Pantuıkhın, Aleksandr Shiribokov; ‘Kızıl Buz Kazması’ sahibi Boris Dedeshko; 14*8000 projesini oksijen tüpsüz tamamlayan dünya üzerindeki dört dağcıdan biri olan Oscar Cadiac Puig ve Azerbaycan’ın en güçlü, Everest’e ilk çıkan Azerbaycan Türkü İsrafil Ashurli’nin de bulunduğu dağcılar, Excalibur, Anatollian Sütunu, Çetin Ceviz, Lucifer, Sarı Gelin, Yeşildal, Soru İşareti, Tovaritsch gibi çeşitli zorluk dereceleri bulunan donmuş şelalelere nefes kesen tırmanışlar gerçekleştirdiler.

Sabahın erken saatlerinde biz de ekipmanlarımızı alıp, dağcılar ile birlikte yollara düştük. Araçlarla belli rotalara kadar getirildikten sonra, kimi zaman 1 saati bulan yürüyüş, hatta tırmanış patikalarından donmuş şelalelere ulaştık. Yürüyüşler oldukça zorlu geçti. Bazen karlara bata çıka bazen buz tutmuş derelerden geçerek… Ekipmanlarımızın küçük ve hafif olması, bu zorlu yürüyüşlerde hem ağırlık olarak hem de az yer kaplamaları açısından bize çok kolaylık sağladı.

Çekim yaptığımız buz tırmanışı bölgeleri güneş görmeyen alanlardı. Malum buz tırmanışının yapılabilmesine imkan sağlayacak buz oluşumu için şelalenin minimum seviyede güneş alması gerekir. Düşük ışıkta dağcıların hızlı hareketlerini yakalayabilmek amaçlı seri ve yüksek enstantaneli çekimler yaptık. Haliyle makinaların ISO değerleri 800’e kadar çıktı. -10 derece civarındaki soğuk havada saniyede 10 kare yakalama hızlarıyla yaptığımız seri çekimleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdik. Arazide yapılan çekimlerde, hele ki böylesine soğuk bir havada en çok korkulan şeylerden biri de makinanın bataryasının bitmesidir. Biz çekimlere yanımızda birer yedekle gittik, günlük ikişer batarya makinalarımıza çok rahat yetti. Zaman zaman buzun üzerine bıraktığımız makinalarımız çıplak elle dokunulamayacak kadar soğuğa maruz kaldılar. Buna rağmen bize ne performans açısından ne de teknik bakımdan hiçbir sıkıntı yaşatmadılar.

Sıcaklığı -22 dereceye kadar düşen soğuk havada, gerek ışık açısından gerek sıcaklık bakımından fotoğrafı olumsuz etkileyecek birçok zor koşula rağmen adrenalin dolu festival çekimlerimizi başarıyla tamamladık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz