Ana Sayfa Makaleler Olympus ile Güney Hindistan – 2.Bölüm

Olympus ile Güney Hindistan – 2.Bölüm

219
0

Birçok fotoğrafçının çalışmalarından tanıdığımız Hindistan’dan çok daha farklı özelliklere, görselliklere sahip olan Güney Hindistan’daki fotoğraf yolculuğumuz devam ediyor…

YOLCULUĞA ÇIKMADAN ÖNCE…

OLYMPUS YOLLARDA yaklaşık 5 yıl önce Zoom İthalat ve Olympus Türkiye’nin destekleriyle bizzat benim oluşturduğum bir projedir. Bu proje kapsamında Türkiye’nin ve dünyanın görsel olarak en güçlü rotalarında fotoğraf amaçlı yapılan yolculuklar yapmayı, fotoğraf ve seyahat gönüllüsü kişilerin bir araya gelerek bilgilerini paylaşmasını sağlamayı ve çekilen fotoğrafların çeşitli sosyal medya ortamlarında yer almasını amaçlamıştım. Ne mutlu ki süreç içerisinde Türkiye’nin neredeyse tamamına birçok yolculuk gerçekleştirdik. Bununla birlikte İran, Hindistan, Nepal, Tibet, Küba, Meksika, Guatemala gibi diyarlarda da fotoğraf çalışmaları yapma imkânımız oldu. Bu yolculuklara katılan dostlarımızla sergiler açtık, gösteriler düzenledik. Ayrıca hem www.olympusyollarda.com sitesinde hem de Instagram’da olympus_yollarda hesabında bu çalışmaları paylaştık, paylaşmaya devam ediyoruz.

Yolculuk hazırlığı

Elbette tüm yolculuklar yola çıkmadan çok önce başlıyor. Gidilecek yer hakkında yapılan araştırmalar, okumalar, örnek fotoğrafları incelemelerin yanı sıra ulaşım, konaklama gibi ayarlamalar, kılık-kıyafet düzenleme gibi hazırlıklarla beraber fotoğraf ekipmanını da toparlamak gerekiyor.

Fotoğraf makinesi: Genel olarak tüm fotoğraf yolculuklarına biri yedek olmak üzere 2 makine gövdesi götürmeyi tavsiye ediyorum. Kişisel olarak ben son dönemde yolculuklarımda OMD EM1X ve EM1 Mark II gövdeleri yanıma alıyorum. Hem aynı pili kullanmaları hem de tüm Micro Four Thirds objektifleri kullanabilme şansı işimi çok kolaylaştırıyor.

Objektif: Tematik bir geziye gittiğinizde (örneğin Afrika’da safari gibi) yanınıza alacağınız objektifler hemen hemen bellidir. Ancak genel kapsamlı bir yolculukta birkaç objektifi yanınızda bulundurmanızda yarar vardır. Bunlardan birincisi iç mekân konuları da rahatlıkla çalışma şansı veren geniş açı objektiftir. Ben Olympus 7-14 mm f2.8 Pro lensi öneriyorum. Daha ekonomik bir çözüm için 9-18 mm f4-5.6 da kullanılabilir.

Genel konuları çalışırken 12-40 mm f.2.8 Pro lens iyi bir çözümdür, ancak biraz daha geniş bir aralık için 12-100 mm f4 Pro lens de çok yardımcı olacaktır. Piyasaya yeni çıkan 12-200 mm f3,5-6.3’ün de yakın zamanda yolculukların en önemli ekipmanı olacağını şimdiden söylemek mümkün.

Tele objektif olarak da elbette 40-150 mm f2.8 en mükemmel çözümdür. Daha ekonomik çare ise yine aynı odak uzaklığındaki 40-150 mm f4-5.6 olan objektif olacaktır.

Tripod-Filtre: Yaptığımız yolculuklarda gece çekimi, yıldız pozlama gibi çalışmalar da yer alıyorsa bir tripodun bulunması çok yardımcı olacaktır. Küçük, hafif ama sağlam bir tripod olarak Manfrotto’nun Element ya da Befree modellerini önerebilirim.

Tüm objektiflerin üzerinde UV filtre kullanmak mutlaka dikkat ettiğim bir nokta. Bununla birlikte en azından genel kullanım objektifim için de bir polarize filtreyi çantamdan ayırmıyorum. Olympus’un orijinal filtreleri çok başarılı sonuç almamı sağlıyor.

Yedek pil-Hafıza kartı: EM1X ve EM1 Mark 2’nin büyük pilleriyle 650-700 kare çekebilsem de yolculuklarda sıkı fotoğraf çalışmaları yaptığımız için yanımda mutlaka yedek pil de bulunduruyorum. Ayrıca 95 Mb/s’den yavaş olmamak kaydıyla yedek hafıza kartlarımın da çantamda olduğundan emin olmadan yola çıkmıyorum.

Pondicherry – Chidambaram Tapınağı- Trichy

Geçen yazımda Pondicherry’ye yaklaşırken tuzlalarda yaptığımız çekimlerle güneşi batırmıştık. Bu yazıda da Pondicherry’deki tapınaklar ve kiliselerle çekimlere başlayalım. Pondichherry eski Fransız kolonisi ve geleneksel Hindistan özelliklerinin keyifli bir birleşimidir. Bunun sonucu olarak da Arnavut kaldırımı sokaklarının yanı sıra heykellerle dolu tapınakları, kiliselerde geleneksel kıyafetleriyle dua eden insanlarıyla her 2 kültürden de örnekleri sıklıkla görebildiğimiz bir yerdir.

Tapınaklarda (ve tabii ki birçok yerde) çekim yaparken kadraj içindeki bir ögeyi başrole çıkartmayı hedefliyorum. Bu amaçla objektifle, ışıkla, alan derinliğiyle bir ögeyi öne çıkaran fotoğrafları kovalıyorum. Tapınaktaki heykele yaklaşarak açık diyafram da kullanarak sınırlı alan derinliğiyle kadrajdaki net olan konuyu ön plana çıkartmak mümkün olacaktır.

Tapınakta mum yakan birinin fotoğrafında da benzer bir teknik ile ilgiyi kadrajın belli bir noktasına toplamak mümkün olacaktır. Bu kez tele objektif tercihi, açık diyafram kullanımı ve konuya yaklaşarak yakın bir noktaya netlik yapmak alan derinliğini sınırlamak ve arka planın flu olmasını sağlayarak izleyici gözü yönlendirmek adına doğru tercih olacaktır.  

Pondicherry’de bulunan pek çok kilise de fotoğraf çalışmaları için olanaklar sunar. Elbette özellikle iç mekân mimari çalışmalar için iyi bir geniş açı objektife ihtiyacınız olacaktır. Bu tarz bir çekimde geniş açı objektifin deformasyon etkisini çok hissetmemek adına tam orta noktadan çekim yapmak önemlidir. Böylece deformasyon her iki taraftan eşit olacak ve gözü rahatsız etmeyecektir. Işık az olacağı için yüksek ISO ile çalışmak ve açık diyafram tercih etmek daha doğru olacaktır.

Elbette kilisede dua eden insanlar da objektifi, diyaframı, bakış yüksekliğini değiştirerek arka planın daha temiz olduğu ve ilginin kişiye toplayan kadrajlarla fotoğraflanabilir. 

Chidambaram Tapınağı’na giderken yol boyunca göreceğiniz pirinç tarlaları ve çalışanlar özellikle tele objektif kullanarak temiz arka planlarla ilgiyi kişilere toplayacak kadrajlara imkân verecektir.

Grup olarak fotoğraflarını çekeceğiniz çalışan insanların tek başlarına da fotoğrafları güçlü olacaktır. Bunun için de yine o kişiyi başrole taşıyacak teknik ve biçim tercihlerini yapmak gerekecektir. Arka plandan farklı renkte kıyafetler giyen bir kişiyi, bakış yüksekliğinizi de doğru ayarlayarak ilgiyi dağıtacak ögelerden temizleyerek fotoğraflamak doğru tercih olacaktır.

Chidambaram Tapınağı, Hindu inanışında 5 elementi temsil eden tapınaklardan biridir ve ateş, hava, su ve toprağı simgeleyen tapınaklardan sonra “gökyüzünü” temsil eder. Küçük bir havuzun yanında yer alan ve ilginç figürlerin işlendiği tapınak genel görüntüsüyle güçlü fotoğraflar sağlayacaktır. Zaman zaman bu tarz fotoğraflarda Olympus makinelerde bulunan ART mode DRAMATIC TONE filtresiyle çekimler yapıyorum. Kontrastı değiştiren ve HDR etkisi de veren bu filtreyle görünenden farklı sonuçlar almak mümkün oluyor.

Genel görüntülerden sonra tele objektif ya da mesafeyi azaltarak yapacağımız detay çekimler de anlatmak istediğimiz konuyu detaylı bir şekilde aktarma şansı verecektir.

Tapınakları ziyaret eden, bahçelerinde avlularında dolaşıp dinlenen insanlar da bu yerleri gezerken çektiğimiz fotoğraflar arasında yer alıyor.  Sadece mimari çekimlerle oluşturulan çalışmalar zayıf kalabileceği için bu tarz çekimlerle anlatımımızı çeşitlendirmeye çalışırız. Bu nedenle herhangi bir yerde fotoğraf için dolaşırken çevreyi dikkatli incelememiz gerekmektedir.

Trichy’deki bir başka önemli yapı da Sri Rangam Tapınağı’dır. Üç ana tanrıdan Vishu’nun bir formu olan Ranganatha’ya adanan bu tapınağın iç bölümünde bulunan sütunlar arasındaki ziyaretçiler etkili fotoğraflar verebilmektedir. Ancak içerde ışık az olduğundan yüksek ISO ile çalışmak daha doğru bir tercih olacaktır. Açık diyaframa sahip bir objektif ile çalışmak da işinizi kolaylaştıracaktır.

Sri Rangam Tapınağı’nın giriş kapısında özellikle düşük enstantane ile güçlü kadrajlar yakalanabilmektedir. Sabit duran tapınak binası ve önündeki flu görünecek olan hareketli hayat özellikle akşamın ilk saatlerinde güçlenen renklerle daha etkili sonuç verecektir. Bu tarz fotoğrafları tripod ile çalışamıyorsanız, makinenizde (veya objektifinizde) bulunan Sarsıntı Engelleyici özelliği size yardımcı olacaktır. Olympus makinelerdeki 5 eksenli sarsıntı engelleyici özelliği oldukça düşük enstantane değerlerinde çalışma şansı vermektedir.

Trichy’den ayrılmadan çekebileceğiniz bir başka fotoğraf konusu da Rock Fort Temple’ın (Kaya Kalesi Tapınağı) göründüğü nehir kıyısındaki sabah ayinleridir. Sığ suda yürüyen dua eden insanlar daha sonra filler, görevliler eşliğinde dualar ederler… Bu kalabalık için gerek tele objektifle gerekse kişilere yaklaşarak ayıklama yapmanız ve sade kadrajlar kaydetmeniz gerekmektedir.

Tanjore’de tapınak ve saray fotoğrafları…

Trichy’den yaklaşık 1 saatlik uzaklıkta Tanjore’de bulunan Brihadeeswarar Tapınağı, Güney Hindistan’daki pek çok tapınak gibi dış yüzeyinde binlerce dini motifin işlenmesiyle ilginç bir görüntü sunuyor. Elbette genel dış mekân mimari ve detay fotoğraflarını ayrı ayrı çalışmak önemli. Ancak bu kadrajların dışında tapınağın boyutunu da belirtecek kadrajları çalışmak önemlidir. Bu amaçla boyut belirten fotoğraflarda kıyas yapabilmek adına fotoğrafladığımız konunun yanına boyutunu bildiğimiz başka bir şey daha koymak gerekir. Genelde bu tarz fotoğraflara insanlara yer vermek, kıyas yapabilmek adına iyi bir ölçek olacaktır.

Brihadeeswarar Tapınağı’ndan sonra ziyaret edeceğiniz Tanjore Sarayı da renkli salonları ve sütunlu avlusuyla güçlü fotoğraflar için olanaklar sunacaktır. İç mekanlarda çalışacağınız fotoğraflarda ISO’yu yükselterek ve açık diyafram kullanarak enstantanenin çok düşmesini engelleyebilirsiniz. JPEG formatta çekim yapanlar için Beyaz Ayarını da BULUTLU olarak seçmek daha sıcak renklerin oluşmasını sağlayacaktır.

Hepimizin bildiği gibi Hindistan’daki insanlar oldukça sıcak kanlıdır ve fotoğraf çekilmesi esnasında genellikle çok yardımcı olurlar. Bu nedenle sizler de fotoğraf çekerken insanlarla sıcak ilişkiler kurarak istediğiniz fotoğraflarda size “poz vermelerini” rica edebilirsiniz.

Tamil Nadu’nun Kültür Başkenti Madurai…

Tanjore’den yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla güneye doğru devam ettiğinizde Tamil Nadu eyaletinin 3. Büyük kenti ve kültür başkenti kabul edilen Madurai’ye ulaşırsınız. Bir taraftan saray, tapınaklar, mimari eserler sizi etkilerken diğer yandan da geleneksel Pazar yerleri size tanıdık Hindistan’dan kareler de sunar.

Thirumalai Nayakkar Sarayı özellikle sütunlarla dolu avlusunda oldukça fazla fotoğraf şansı verecektir. Bu alanda çekeceğiniz fotoğraflarda ilgi merkezi olabilecek kişileri takip etmeniz ve sütunlar arasında belirgin olduklarında deklanşöre dokunmanız dahi etkili fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır.

Ülkemizde de oldukça popüler olan gelin-damat fotoğrafçılığının örnekleriyle burada da karşılaşacaksınız. Hem fotoğrafçıyla hem de çiftle yapacağınız küçük bir sohbet sizin de keyifli fotoğraflar çalışmanıza yardımcı olacaktır.  Profesyonel olarak bu işi yapmasanız da dünyaca ünlü Hint düğünlerinin bir ucundan tutma şansını kaçırmamak adına iyi bir adım olacaktır.

Madurai’de Muz ve Çiçek Pazarı

Etkileyici mimari yapıların yanı sıra birkaç sokak dolaşmaya başladığınızda Madurai size ilginç fotoğraf şansları da sunan bir şehir. Muz Pazarı bu noktalardan biri. Birbirine paralel 2 dar sokak içinde yer alan Muz Pazarı’nda küçük dükkanlarda satılan yeşilden sarıya farklı renk ve tonlarda binlerce muz hevengi arasında müşteriler ve satıcıların portrelerini çekmek oldukça verimli bir fotoğraf çalışması olacaktır. Mesafeniz uygunsa tele objektif kullanmak arka planı flulaştırmak ve ilginin fotoğrafını çektiğiniz kişide toplanmasını sağlamak için doğru bir tercih olacaktır.

Yine Madurai’deki Çiçek Pazarı da renkli fotoğraflar için verimli bir duraktır. Elbette burada neredeyse klasik hatta klişe diyeceğimiz önde çiçekler arkada satıcıların olduğu fotoğrafları çekeceksiniz.

Ancak bu noktada şunu belirtmekte fayda var, aynı konuyla karşılan hemen herkesin çekeceği fotoğrafları kaydetmek bizi iyi bir fotoğrafçı yapmayacaktır. Evet bu çekimler iyi birer antrenman olacaktır, fakat bizim mutlaka kendi fotoğraf dilimizi oluşturacak açıları bulmamız, o farklı bakışı destekleyen teknik tercihleri yapmamız gerekmektedir. Çiçek demetleri arasından bakan satıcıyı netleyerek, tele objektif ve açık diyafram tercihiyle sınırlı alan derinliği kullanımı öznel bakış için bir başlangıç olabilir.

Aynı yaklaşımı genel görüntüler için de söyleyebiliriz. Karşılaştığınız bir genel görüntüyü hemen herkesin bakacağı açıdan fotoğraflamak çok güçlü bir etki yaratmayacaktır.

Ancak açınızı değiştirerek kullanacağını ters ışık çok daha güçlü fotoğraflar elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu fotoğraflarda ışık ölçümünü aydınlık alanlardan yapmak siluet fotoğraflar oluşturmanızı sağlayacaktır.

Madurai’de son fotoğraflar; Meanakshi Amman Tapınağı

Özellikle akşamları tapınak içindeki ayini izlemenin çok ilginç olduğu bu tapınakta maalesef ayin sırasında fotoğraf çekimine izin verilmiyor. Ancak yine tapınağın giriş kapısında düşük enstantane ile yapacağınız çekimler oradaki hareketli dünyayı aktarmak için kullanılabilecektir. Diyaframın kısık olması da kadrajdaki ışık kaynaklarının yıldız gibi parlamasını sağlayacaktır.

Tapınaktan uzaklaşmaya başladığınızda yapacağınız bir gece çekimi de yapay ışık kaynakları ve günün son ışıklarını bir araya getirecek güçlü bir fotoğraf oluşturmanızı sağlayacaktır.

Daha sonraki yazılarda fotoğraf yolculuklarımız devam edecek. Gezi fotoğrafçılığı konusundaki sorularınız ve fotoğraf yolculuklarıyla ilgili bilgiler için bana [email protected] mail adresimden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz