Olympus OM-D EM10 MARK III Olympus’un 1972’de üretmeye başladığı OM (Olympus Miyazaki) serisinin dijital teknolojiye adapte edilmiş halinin devamlılığı niteliğinde bir makine.

Olympus OM-D EM10 MARK III’e hızlıca göz attığımızda iki farklı kutu içeriği ile; silver -metalik gümüş görünümlü- ve black -siyah- dış kaplaması ile sunulmakta.

Kamera genel tasarım özellikleri olarak öncülü olan EM10 MARK II’de mevcut olan tasarım özelliklerinin çoğunu korumakta. Genel izlenimde çekim modları kadranının ebat ve şekil farklılığı göze çarpmakta.

121,5mm genişliğinde 83,6mm yüksekliğinde ve 49,5mm derinliğinde ebatlara sahip olan Olympus OM-D EM10 MARK III genel alışkanlıklarımız bağlamında küçük bir fotoğraf makinesi. Elinize ilk aldığınız anda; ele oturmayacak, kavranama zorluğu verecek gibi hissettirse de makinenin ön tarafındaki siyah deri görünümlü çıkıntı tutuş ve kavrama konusunda ilk andaki olumsuz düşüncelerimizi boşa çıkartıyor.

Makinenin dezavantajı gibi görünen küçük ebat, bu tutuş avantajı ile makinenin vücudunuzun bir uzantısı haline gelmesini sağlıyor ayrıca her ortamda yanınızda taşıyabileceğiniz hafiflik ve rahatlıkta. Tüm bu özellikleri sayesinde Olympus OM-D EM10 MARK III sokak fotoğrafçılığı gibi alanlarda görünmez olmanızı sağlayacak bir kullanım sunuyor.  Ayrıca küçük ebatlarına rağmen dış yüzeyinde özelleştirilebilen 3 adet farklı ek fonksiyon düğmesi mevcut.

Fotoğraf makinesi 14-42mm odak uzaklığına sahip kit lens ile gelmekte. Kit lenslerde ise EZ (power zoom) ve IR ( normal zoom ) olmak üzere iki farklı seçenek mevcut. Omd EM10 Mark III SD hafıza kartı kullanmakta, hafıza kartı girişi pil yuvası ile aynı bölmede bulunuyor. Olympus bu makinesinde diğer OM-D serilerinde de olduğu gibi MFT bir sensör kullanmış, EM10 MARK III’ün bu sensörü 16.1 MP’lik bir görüntü sağlamakta.

Fotoğraf özelliklerini ele alırsak; mekanik shutter’ı en düşük 60 saniye, en yüksek olarak 1/4000 enstantane aralığında çalışıyor. Sahip olduğu elektronik shutter ile 1/16000 enstantaneye çıkıyor.

Standart seçim olarak 200 ISO’dan 25600 ISO’ya kadar aralık sunmakta. Yoğun ışıklı ortamlarda açık diyafram çekimlerinde, çekimi kolaylaştırmak için ISO değeri ‘’low’’ seçeneği kullanılarak yaklaşık 100 ISO standardına düşürebiliyor.Giriş seviyesi bir makine olmasına rağmen ISO performansı beklentinin üzerinde.

Aynasız fotoğraf makinelerinde DSLR kullanıcıları tarafından en çok eleştiri alan ve adapte olması zor olan elektronik vizör; Olympus’da gerçeklik algısını başarıyla yansıtmakta. Elektronik vizörü sahip olduğu 2,36 milyon noktacıkla uzun kullanımlarda dahi gözü yormayan, objektiften yansıyan görüntüyü yüzde yüz gösteren ve enstantane, diyafram gibi ışık değişikliklerini anında yansıtan özellikte.

Fotoğraf makinesinde dokunmatik özelliğe sahip 3 inç yukarı-aşağı hareketli 1040nokta 285 dpi’lık bir ekran bulunmakta. Alt ve üst açı çekimlerde avantaj sağlayan bu ekran, vizörü kullanmak istemeyen kullanıcılar için oldukça motive edici.

Giriş seviyesi olan Olympus EM10 MARK III’ün en tatmin edici özelliklerinden bir tanesi, AF (otomatik netleme) özelliği. AF ölçümü için kontrast bazlı 121 noktadan ölçüm alan işlemcisi, 9×9 81 seçilebilir AF noktası ile gördüğünüz alanın tamamında istediğiniz noktaya, dokunmatik ekranı ya da seçim joysticki ile netlik yapmanızı sağlıyor.

Dahili Wi-Fi özelliği sayesinde ‘’Olympus Share’’ uygulamasını yüklediğiniz mobil telefonunuzu kolaylıkla fotoğraf makinenizle eşleştirebilirsiniz. Bu sayede fotoğraf makinenizle çektiğiniz görüntüleri aktarmanın yanı sıra programın ara yüzü ile fotoğraf makinesinin tüm ayarları üzerinde tam hakimiyet sağlayabilirsiniz. Uzun pozlama, yıldız pozlama gibi harici bir kumanda ihtiyacına neden olan uygulamaları yaparken cep telefonunuz harici bir kumanda gibi rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda cep telefonu üzerinden çekim yaparken cep telefonunuzun ekranının dokunmatik özelliğini kullanabilir, fotoğraf makinenizde EZ özelliği olan bir objektif kullanıyorsanız zoom in-zoom out yapabilirsiniz.

Olympus fotoğraf makinelerinin en dikkat çeken özelliklerinden biri olan dahili beş eksen sabitleme sistemi Olympus OM-D EM10 MARK III’te de mevcut. Sensörü manyetik olarak hareket ettirebilen yapısı fotoğraf makinesini kullanırken oluşan beş farklı eksendeki titreşimleri absorbe edebiliyor.  Bu sayede düşük ışık koşullarında yüksek ISO değerleri kullanmadan 1/10, 1/5 gibi tripod ihtiyacı gerektiren düşük hızlarda dahi net fotoğraflar çekmemizi sağlıyor (düşük hızda fotoğrafın net oluşabilmesi için fotoğrafını çektiğimiz objenin bağıl hızını da mutlaka dikkate almamız gerektiğini unutmamalıyız.). Ayrıca tele objektif kullanan birçok kullanıcının genel sorunu olan, yüksek enstantaneli çekim yapma ihtiyacı bu özellik sayesinde büyük oranda ortadan kalkıyor.

OM-D EM10 MARK III enstantane bazlı seri fotoğraf çekmek isteyenlere de hitap eden bir makine. Yüksek hızda saniyede 8.6 kare Raw fotoğraf çekebilmektedir. Düşük seri özelliğinde ise saniyede 4.8 kare raw çekim özelliğine sahip. Burada göz önünde bulundurmamız gereken kullandığımız SD kartın yazım hızıdır. Eğer hafıza kartımızın yazım hızı düşükse bu hız performanslarını kameramız gösteremez. Bu durumda seri çekim modunda üst üste 22 fotoğrafı hafızasında tutup, karta yazmaya devam edebiliyor. Fotoğraf makinesinin kendi sensör oranı olan 4:3 oranında standart çekim yapmasının yanı sıra, 3:2, 16:9, 6:6, 3:4 oranlarında da çekim yapabiliyor.

Olympus fotoğraf makinelerinde tüm seviyelerinde standart olan manuel kelvin kullanabilme özelliği OM-D EM10 MARK III’de mevcut.

Olympus ailesinde video özellikleri ile öne çıkan bir kamera olan OM-D EM10 MARK III; 4K 3840×2160 pixel 102 MBPS özelliklerinde videoyu 50 fps, 25 fps ve 24 fps çekebilmektedir. Ayrıca Full HD 1920 x 1080 (16:9) / 30p, 25p, 24p (MOV) Full HD 1920 x 1080 (16:9) / 60p, 50p (MOV) HD 1280 x 720 (16:9) / 30p, 25p, 24p (MOV) çekim formatlarında da çekim yapabiliyor. Serideki diğer kameralardan farklı olarak 720 pd 120 fps’lik hızlandırılmış çekim yapabilmekte. Bu çekimlerini yaparken 16 bit 48 khz dahili mikrofonu kullanıyor. OM-D EM10 MARK III’de harici mikrofon girişi bulunmuyor.

OM-D EM10 MARK III’de tüm özelliklere kolayla erişebileceğiniz hızlı menü özelliği mevcut. Bu menü sayesinde ayrıntı düzenlemeleri dahil tüm özelliklere hızlıca ulaşabilirsiniz. Olympus makinelerinin canlı kompozit, canlı time, çoklu pozlama, hdr, sessiz çekim modu, panaroma, perspektif düzeltmesi, poz telafisi basamaklama, odak basamaklama özelliklerinin tamamının toplandığı AP menüsüne çekim modu kadranı üzerindeki AP modundan ulaşmak mümkün. OM-D EM10 MARK III’ün fark yaratan bu modlarını kısaca açıklamak gerekirse;

Canlı kompozit

Bu modda fotoğraf makineniz tripoddayken çekime başladığında öncelikle sabit ışık kaynaklarını kaydeder, daha sonra kaydettiği sabit ışık kaynaklarını maskeleyerek sadece kadraj içindeki hareketli ışıkları fotoğrafa dahil eder. Kompozit olarak size tüm fotoğrafları bu ilke dahilinde birleştirerek verir böylece yıldız pozlama ya da uzun pozlama gibi durumlarda sabit ışık kaynağının neden olduğu ışık kirliliğini önlemiş olur. Bu özellik sadece Olympus makinelerinde bulunmaktadır.


Canlı time

Bu özellikte klasik uzun pozlamanın dışında, uzun pozlama süresince fotoğrafın oluşumunu gözlemleyebilirsiniz. Uzun pozlamada genellikle en sık rastlanan sorun olan poz süresinin uzunluğu durumunda ortaya çıkan fotoğrafın fazla pozlanmış olma durumunun önüne geçilir. Fotoğrafınızın istediğiniz aydınlığa ve tonsal doygunluğa ulaştığını görerek anlar, istediğiniz zaman denklanşöre basarak kayıttan çıkarsınız.


Çoklu pozlama

Çoklu pozlama özelliğinde; ardışık çekim yaparak yaptığınız çekimleri tek bir fotoğrafta birleştirir.


HDR özellliği

Bu özellikte HDR özelliği fotoğraf çekimi sırasında fotoğraf makinesinin +3/-3 ya da +5/-5 değerlerde ölçüm yaparak elde ettiği farklı kareleri tek bir fotoğrafta daha dengeli bir ışıkta sunması olarak adlandırılabilir. Olympus size farklı birkaç seçenek sunar. Bu seçeneklerde; kontrast dengesi ve kare sayısı değişmektedir. Böylece oluşan görsel kendi beyninize göre kolaylıkla şekillendirebilir.


Sessiz çekim modu

Sessiz çekim modu aynasız fotoğraf makinelerinin pek görünmeyen fakat en faydalı özelliklerinden biridir. Sokak fotoğrafçılığı, sahne sanatları, konser vb. alanlarda çekim yapılırken fotoğrafçının hem konunun hem kendisinin hem de çevresinin dikkatini çekmemesi, konsantrasyonlarını dağıtmaması için birebirdir.


Panoramik mod

Bu çekim modunda yatay veya dikey panaromik fotoğraflar oluşturmak için fotoğraf makineniz ekranında size seçtiğiniz çekim oranına uygun olarak kılavuz çizgileri oluşturur. Böylece panoramik fotoğraf birleştirmede, birleştirme hatası yapma olasılığınızı ortadan kaldırır.


Yamukluk telafisi

Geniş açı kullanımı ya da mimari çekimlerde başımıza gelen perspektif kaynaklı yamuklukları düzeltmek için teknik bir lens veya ekipman kullanmaksızın kendi yazılımıyla fotoğraf makinesinin düzeltmesi için kullanılan bir moddur.


Poz telafisi basamaklama özelliği

Bu özellikte fotoğraf makineniz denklanşöre bastığınız anda farklı pozlamalı birden fazla görüntü çeker.


Netlik basamaklama

Bu özelliğinde fotoğraf makinemiz farklı netlik noktalarından netlik alarak, çoklu görüntü çekimi yapar. Bu mod özellikle ışık nedeniyle açık diyafram kullanıp da net alan derinliğini yine de seçtiği diyaframa göre daha geniş görmek isteyen kullanıcılar için kolaylaştırıcı bir moddur.

Yukarıda bahsettiğimiz AP menüsü modlarının dışında, mod kadranımızda Sahne (SCN) ve Sanat (ART) modlarımız da mevcut.

Sahne (SCN) modu

Sahne modları insanlar, gece manzaraları, hareket, manzara, iç mekân ve yakın çekim özelliklerine göre kendi altlarında 27 farklı önceden tanımlanmış çekim ayarlamalarıyla kolay ve hızlı çekim yapılmasını sağlar.


Sanat (ART) modu

Yaratıcı renk filtreleri, farklı siyah beyaz özellikleri, yüksek kontrastlık özellikleri gibi fotoğrafınızın çekim anında estetize edebileceğiniz filtrelerin bulunduğu bir moddur.

Daha önce OM-D EM10 MARK III’ün video çekimleri için de yetenekli bir platform olduğundan söz etmiştik. Videografideki bu başarısı özellikle time-lapse özelliğinde kendini kanıtlamaktadır. Otomatik kullanımda dahi time-lapse çekiminde ışık ve beyaz ayarı değişimlerine oldukça başarılı reaksiyon vermektedir. Yaptığınız time-lapse çekimi sadece fotoğraf olarak değil, 4K formatında 5fps, FULLHD ve HD formatında 5fps, 10fps, 15fps standartlarında video olarak birleştirerek size vermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz