Ana Sayfa Makine Olympus OMD EM1 Mark II İncelemesi

Olympus OMD EM1 Mark II İncelemesi

297
0

İki yılı aşkın bir süredir Olympus OMD serisinin en üst modeli olan EM1 Mark II kullanıyorum. Kasım 2016’da İspanya Ronda kentinde yapılan dünya lansmanına katıldığım EM1 Mark II, Ocak 2017’den bugüne Türkiye’de de satışa sunuluyor.

Önceki modellere oranla pek çok avantaja sahip olan EM1 Mark II’nin ilk göze çarpan özelliği biraz daha büyüyen gövde yapısı. Aynasız pek çok makinenin küçük olması büyük bir avantaj kabul edilirken bu modelin biraz daha büyük olması “ele avuca sığmasını” sağlamış durumda…

EM1 Mark ‘’nin elbette SLR full frame bir makineden elbette daha küçük yapısı var. Ancak bu yeni tasarım ile ele daha çok oturan ve dengeli bir tutuş sağlayan gövde yapısını özellikle vurgulamak gerekiyor.  Ayrıca bu makineyle birlikte piyasaya sürülen 12-100 mm Pro Objektif sadece bir makine ve bir objektifle tüm çekimleri yapma şansı veriyor. Yenilenen pili sayesinde de daha uzun süre çekim yapma şansı var.

16MP’den 20MP’ye yükselen çözünürlük, saniyede 60 kare çekim hızı, 4K video, yüksek çözünürlüklü çekim özelliğiyle 80 MP fotoğraf çekebilme becerisi bu modelin öne çıkan özellikleri…

Yüksek performans

Olympus EM1 Mark II’nin motor modu seçenekleri arasında tek çekim, seri çekim hızlı ve yavaş alternatifleriyle birlikte YÜKSEK HIZLI SERİ ÇEKİM (Pro Capture High) özelliği dikkat çekiyor. Bu özellik ile saniyede 60 kareye kadar hızlı çekim yapabiliyoruz. Bu özellikle ilgili olarak İspanya Ronda’da bir çalışma yaptırdılar. Bu çalışmada peş peşe asılı duran 4 su dolu balona hazırlanan bir okçu atışlar yaptı. Makineyi deneyen bizler de YÜKSEK HIZLI SERİ ÇEKİM özelliğiyle bu atışların fotoğrafını çektik. Bizden istenen okun ilk balonu delip tamamen patlatması, 2. Balonu patlatması ama balonun tam dağılmaması, okun 3. Balonu delmesi ve balonun yırtılmasını yakalamamız ve 4. Balonu delen okun henüz balonu parçalamaya zaman bulamamasıydı. Dünyanın farklı yerlerinden gelen 40 fotoğrafçının tamamı da bu istenen çalışmayı başardı!  

AF Sistemi

Tüm Olympus modellerde olduğu gibi EM1 Mark II’de de dünyanın en hızlı AF (Auto Focus-Otomatik Netleme) sistemi çalışıyor. Bu sayede hem Single AF (tek netleme) hem de Continious AF (sürekli netleme) seçeneklerinde deklanşöre dokunduğunuz an, seçilen nokta netleniyor. Yine tüm modellerde olduğu gibi LCD ekran üzerinde herhangi bir yere dokunduğunuzda da makine o noktayı netleyerek anında çekimi gerçekleştirebiliyor.

Seri çekim ve hızlı netleme özellikleri hareketli konuları çekmeyi seven fotoğraf gönüllüleri için büyük avantaj sağlıyor.

Sarsıntı Engelleyici

Olympus EM1 Mark II’de de diğer modellerde olduğu gibi 5 eksenli sarsıntı engelleyici motor bulunuyor. Diğer birçok makine markasında bu özellik objektif üzerinde bulunduğundan daha yetenekli objektifler için daha fazla bütçe ayırmak gerekiyor. Olympus’ta ise bu becerinin makine gövdesinde olması tüm objektifleri sarsıntı engelleyici özelliğiyle kullanma şansı veriyor.

12-40 mm f2.8 Pro Lens ve 12-100 mm f4 Pro Lens ile yaptığım çekimlerde rahatlıkla 1 saniye, 1,3 saniye pozlama sürelerinde elde çekim yapabiliyorum. Bu sayede neredeyse günün her saatinde ve her ışık koşulunda sadece bir makine ve bir objektif taşıyarak, tripoda ihtiyaç duymadan çekim yapma şansım oluyor.

Yüksek Çözünürlüklü Çekim (High Resolution Shot)

Olympus EM1 Mark II modeli 20 MP’lik bir çözünürlüğe sahip. Bu birçok çalışma için yeterli bir ebat. Çektiğim JPEG Super Fine dosyaları 100×150 cm büyüklükte baskı yaptırabiliyorum. Ancak zaman zaman profesyonel çekimlerde ya da doğa-manzara gibi konularda daha yüksek çözünürlüğe de ihtiyaç duyduğum oluyor. İşte bu noktada Olympus’un Yüksek Çözünürlüklü Çekim özelliği devreye giriyor. Sarsıntı engelleyici için hareketli olan sensörün bu özelliğini kullanarak 8 farklı fotoğraf çeken makine bunları birleştirerek çok daha yüksek çözünürlüklü dosyalar elde etmeyi sağlıyor. Bu çekimleri yaparken makineyi oynatmamak ya da bir tripod üzerinde çalışmak en doğru ve iyi sonucu almaya yardımcı oluyor.

Uzun süre dayanan pil

Aynasız fotoğraf makinelerinin en büyük derdi küçük yapılarına uygun olarak daha küçük pil kullanmaları ve daha az sayıda fotoğraf, video çekimine izin vermeleriydi. Olympus EM10 Mark II gibi modellerde küçük ve ince pil yaklaşık olarak 300 kare fotoğraf çekimine imkân sağlıyordu. Olympus EM1 Mark II yeni Li-Ion piliyle rahatlıkla 600-650 kare fotoğraf çekimine fırsat veriyor. Bu da özellikle gezi fotoğrafçıları için bir yedek pille birlikte bir tam gün çok rahat çekimlere devam etmek anlamını taşıyor.

Bu yıl piyasaya çıkan Olmypus EM1X pek çok özelliğiyle aklımı çelse ve seyahatlerde sık sık kullansam da EM1 Mark II hala mutlaka çantamda yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz