Ana Sayfa İnceleme Olympus TG-6 Yenilikler

Olympus TG-6 Yenilikler

285
0

Olympus, sualtı ve doğa fotoğrafçılarının tutkusu haline gelen Tough serisinin yeni modeli TG-6 ile seviyeyi ilerilere taşıyor. Olympus TG-6, Tough serisinin önceki  modellerindeki temel özelliklere sahip olmakla beraber özellikle kullanıcıya büyük bir kolaylık sağlayacak mod değişiklikleriyle öne çıkıyor.

Yüksek hız performansı ve üstün yüksek hassasiyet sunan 12 megapiksel görüntü sensörü, 4K video, RAW kayıt, f2 diyafram açıklığına sahip lens,  100-12800 ISO aralığı, mikroskop modu, sanat filtreleri, canlı kompozit, manuel beyaz ayarı ve beyaz ayarına manuel değer atayabilme, image overlay, odak braketi ve odak istifleme gibi eşsiz kamera özelliklerinin yanı sıra 15 metreye kadar basınca dayanıklılık, 2 metreye kadar düşmeye karşı dayanıklılık, buğu önleyici çift tabaka cam, -10 dereceye kadar donmaya dayanıklılık, toz geçirmeme, GPS, WIFI, pusula, termometre, altimetre, barometre gibi Tough özellikleri önceki modellerde olduğu gibi TG-6 modelinde de yer alıyor.

TG-6, Olympus Pro amiral gemisi sistem kamerası OM-D E-M1X’ten alınan en yeni TruePic VIII görüntü işlemcisi ile donatılmış. Gelişmiş görüntü işleme algoritması, özellikle düşük ISO duyarlılığında çekim yaparken düşük kontrastlı alanlarda daha yüksek görüntü çözünürlüğü sağlıyor.

Dikkat çeken en önemli değişikliklerden biri 3 farklı sualtı modunun bulunması. Sualtı modu koşullara göre ortalama olarak ayarlanmış bir beyaz ayarıdır. Şimdiye kadarki Tough modellerinde sadece bir adet sualtı modu yer almaktaydı. TG-6 ile “Sualtı Sığ” 0-3 metre, “Sualtı Orta Aralık” 3-15 metre ve “Sualtı Derin” 15+ metre olmak üzere bulunan derinliğe göre 3 farklı ayar yapabilmek mümkün.

A (diyafram öncelikli çekim) modunda hızlı menüdeki fokus ayarlarından AF veya MF süper makro modları seçilerek Tough serisinin eşsiz mikroskobik çekim modunun ayrıcalıklarını yaşama şansına sahip oluyorsunuz. A modunda bu çekimi yapabilmek diyaframı kısarak net alan derinliğini artırarak büyük bir avantaj sağlıyor. Zoom yaptığınızda ise diyaframı f18’e kadar kısabiliyorsunuz.

TG-6’daki yeniliklerden biri de sualtı modundaki çekim seçeneklerine mikroskop modunun eklenmesi oldu. TG-5 ve önceki modellerde mikroskop moduna sadece mod butonundan geçilebiliyordu. TG-6’da hem mod butonundan hem de sualtı modundan mikroskop moduna erişim mümkün.  

Tough serisinin müdavimlerinin her yeni modelde beklediği özellik “Manuel Mod”, TG-6’da tam olmasa da kısmen gerçekleşmiş durumda. Menü’den ISO Auto’ya gelerek en düşük perde hızını seçebiliyorsunuz. Tabi bu özelliği kullanabilmek için ISO’nun Auto’da olması gerekiyor. Eğer ISO’yu manuel olarak atadığınızda en düşük perde hızı seçme devre dışı kalıyor. Aynı menüden ISO’ya da bir değer aralığı atarayak kameranın ISO’yu çok yükseltmesini engelleyebilirsiniz.

Videoda göze çarpan en önemli yenilik Full HD 1080P çözünürlükte 120 kare/sn çekim yapabilmesi. Bu özellik sayesinde akışı yavaşlattığınızda (slow motion) daha kesintisiz bir görüntü elde edebileceksiniz.

Yine video için modlarda yapılan bir değişiklik de hızlı menüden 4K geçişinin yapılabilmesi. Daha önce 4K’ya geçmek için önce mod butonundan video moduna geçmek gerekiyordu.

LCD ekranın bir önceki model TG-5’e göre iki kat daha net olması TG-6 ile gelen etkileyici yeniliklerden biri.

Ürünü satın almak veya hakkında daha fazla bilgi edinmek için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz