Ana Sayfa İnceleme Optikte Sağlamlık Ve Kalite Mirasının Sonucu: Olympus M.Zuiko Pro Lens Serisi

Optikte Sağlamlık Ve Kalite Mirasının Sonucu: Olympus M.Zuiko Pro Lens Serisi

239
0

Olympus sistemlerini şu an birçoğumuz OMD serileri ya da Tough serisi gibi istisnai ve başarılı fotoğraf makineleri ile hatırlasak da Olympus’un 1920’lerde doğuşu optik ve mikroskop üreticisi olarak ortaya çıkmıştır. 1920’lerde mikroskoplardaki optik başarısı döneminde çığır açan bir teknikle geliştirilen Seika mikroskop ile doruk yapmıştır. İmparator Hirahito’ya adanan bu mikroskop 1951’ de imparatorca kullanılmıştır.

Optik başarısının gelişmesi 1936’da fotoğraf optiği konusunda çalışmaları ile günümüzde kullandığımız objektiflerin temellerine dönüştü. 1948’de 35mm kamera sistemlerini geliştirmesi ve 60‘larda başlayan fiberoptik görüntüleme teknikleri ile tıbbi görüntülemede öncü bir konuma gelmiştir. 72’de ise şu an kullandığımız OMD serisinin öncülü olan kompakt tasarımlı ve dayanıklı M1 fotoğraf makinası üretime başlamıştır.

80’lere gelindiğinde ise Olympus’un optik konuda devrimsel damar içi görüntüle sistemleri kullanılmaya başlandı ve 90’larda tıbbi görüntülemede küresel çapta iyice büyürken 2000’lerde tam sayılsa SLR makinası olan E-10’ı piyasaya sürdü.

2000’ler boyunca af sistemleri üzerine çalışırken esas atılımı 2009 da ürettiği Pen E-P1 ile micro four third standardına geçerek yaptı. 

Aslında ana konumuz olan Olympus M.Zuiko Pro lensleri anlamak için üstte bahsettiğim tarihsel gelişimi, tasarım ruhu ve vizyonunu anlamak gerekir. Neden bu pro lensler bu kadar iyi, küçük, hafif ve sağlam?  Optik bağlamda çalışması en zor ve sonuçları hayati olan tıbbi görüntüleme alanında boyut ve sağlamlık iki anahtar kavramdır. İşte Olympus M.Zuiko Pro lensler de bu kavramlar üzerine kurulmuştur.

Genel olarak ana farkları,  hafiflik, hava ve sıvı sızdırmazlığı, sağlamlığı ve optik gücüdür.

Yapısındaki bileşenler ve MFT (micro four third) sensöre göre yapılmış tasarımı sayesinde üçte birlik bir hafiflik sağlar. Bu da serinin en büyük lensi diyebileceğimiz Olympus M.Zuiko  Pro 40-150mm f2.8  yaklaşık  880gr olmasını sağlar. Serinin bir diğer büyük lensi olan 300mm f4 Pro lensi söz konusu olduğunda FF karşılığı olan 600mm ile boyut farkı çok daha büyüktür.

Olympus sistemlerde geçmişinden gelen sağlamlık geleneği hava koşulları, yağmur ve toz gibi ortamlara karşı dayanıklılığı da birlikte, özel sızdırmazlık sistemi ile zoom lenslerde bile bu sızdırmazlık en üst seviyededir. Özellikle doğa fotoğrafı, spor fotoğrafı ya da belgesel fotoğrafı gibi alanlarda çalışan ya da gezilerinde her koşul ve ortamda çekim yapmak isteyenler için bu özellik kesinlikle fark yaratmaktadır.

Dayanıklılığı destekleyen diğer önemli kısım da lenslerin içinde bulunan alüminyum bileşik iskelet yapısıdır. Özel bir patente sahip Olumpus M.Zuiko Pro lenslerdeki bu alüminyum bileşik iskelet yapısı ısı değişimlerinden de etkilenmemektedir.

Olympus’un uzun yıllara dayanan mikroskop üretim geleneğindeki merceklerde oluşan ışık ve renk sapmalarını (aberasyon) tespit yetenekleri M.Zuiko Pro lensler için de kullanılmıştır. Her lens segmentinin mutlaka en ideal değerler arasında olması bu ölçümler sayesinde mümkün olmaktadır. Ölçümlerinde bu standardı sağlayan en önemli teknik Z Nano kaplama tekniğidir. Pro lenslerde uygulanan bu kaplama tekniği sayesinde optik yüzey geçirgenliği (transmittance) değerleri yükselir, ışığın açılarında kaynaklanan puslu görüntüler ve bulanık yansımalar yok olur, ters ışıklarda bile keskin görsellik sağlanır.    

Pro lenslerin içinde dolaşmaya devam ettiğimizde fark yaratan bir şeyin de otomatik netleme (Auto-focus) sistemi olduğunu görürüz. Olympus özel ikili VCM (Dual Voice Coil Motor) sistemi sayesinde hızlı bir şekilde netleme yapmayı sağlar. İkili şekilde çalışan bu AF sistemi macro lenslerde de daha fazla yakınlaşma mesafesi sağlar.

Optik olarak birçok inavasyonun geliştiricisi Olympus DSA (Dual Super Aspherical) asferikal optik tekniği ile kompack alanda en az bozulmaya ulaşabilmektedir. ED (Extra-low Dispersion) tekniği ile birleşince de kullanılan bu özellikler geniş açılarda ciddi farklar ortaya koymaktadır.

Olympus M.Zuiko Pro lens serileri zoom lensler ve prime lensler olarak iki farklı grupta yer almaktadır. Bunlar;

Zoom Lensler

Prime Lensler

Ürünü satın almak veya hakkında daha fazla bilgi edinmek için shop.olympus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz