Ana Sayfa İnceleme Phase One XF Kamera Sistemleri ile Ürün Çekimlerinde Focus Stack Özelliği

Phase One XF Kamera Sistemleri ile Ürün Çekimlerinde Focus Stack Özelliği

274
0

Bu yazımızda orta format fotoğraf makinesi markalarından önde gelen Phase One sistemlerinin ilginç özelliklerden sadece biri olan otomatik focus stack (netleme yığılması) aracını inceleyeceğiz. Özellikle reklam ve ürün fotoğrafçılarının çok sık kullandığı focus stack yani netlik yığılması ya da netlik alanını genişletme yöntemi Phase One XF kamera sistemleri ile mükemmel bir şekilde tasarlanarak en iyi sonuçları çok daha kısa sürede yüksek fotoğraf kalitesi ile meydana getirme imkânı sağlıyor.

Focus Stack Özelliği

Özellikle ürün ve makro fotoğraf çekenler için çok önemli bir yöntem olan netleme genişletmesi (focus stack) Phase One’nın en son geliştirdiği XF gövdeleri ile çok daha hızlı ve mükemmel seviyede çalışmaktadır. Bildiğimiz eski yöntemler ile focus stack işlemi çok uzun ve zahmetli bir süreçten oluşmaktaydı. Uygulanan bu yöntem her netlik alanı için ayrı ayrı netleme yaparak pek çok fotoğrafın çekilmesi ve çekilen bütün fotoğrafların doğru netleme noktasında yer alması şartıyla yapılabilmekteydi.

Phase One XF gövdelerinde bulunan otomatik focus stack özelliği sayesinde takı, saat ve diğer makro çekimlerde mükemmel alan netliğine sahip imajlar üretebilmek oldukça kolay bir yönteme dönüşmüştür. Bu özelliği kullanmanız için sadece objenin netlik alanlarının en yakın noktasını ve en uzak noktasını seçmeniz gerekiyor. Diğer bütün işlemler XF gövdesinde bulunan bu uygulama sayesinde otomatik olarak yapılacak ve çekilen fotoğraflara da yapılan işlemin işareti eklenecektir. Bu da size Capture One ile çalışırken çektiğiniz grup netleme fotoğraflarını çok daha kolay bulma ve pozlama yapma imkânı sağlayacaktır.

Pek çok fotoğraf makinesinde otomatik bir netlik genişletme özelliği bulunmadığından bunu yapabilmek için bazı araçlar ya da sürekli manuel netleme ile elle yapma yönetimlerini kullanmak zorunda kalıyorduk. Ancak bu yöntemler, hata olasılıklarını yükselttiği için birleştirme işlemlerinde çok sık olarak bazı birleştirme kusurlarına sebep olmakta ve çekimin en baştan tekrar yapılmasına neden oluyordu. Eğer profesyonel olarak fotoğrafçılık yapıyorsanız bildiğiniz gibi çekimlerde zaman faktörü çok önemlidir. Çekimin planlanandan uzun sürmesi fotoğrafçı ve diğer pek çok ilgili kişi için daha fazla maliyete neden olacaktır. Phase One’ın bunun gibi pek çok özelliği sayesinde, profesyonel fotoğraf çekimlerinde özel yöntemler gerektiren bu süreçlerde daha kısa bir sürede üstün kalitede fotoğraflar oluşturabilmenizi sağlayan çok ilginç yöntemleri kendi içinde barındırmaktadır.

Live View (Ön İzleme) Modunda Net Alan Gösterme Özelliği (Focus Peaking)

Phase One XF gövdeleri ile hem alışmış olduğumuz vizörle netleme yapabilir hem de geliştirilmiş live view modu ile net alanları fokusun nerde olduğunu gösteren işaretleme özelliğiyle çok daha hızlı bir şekilde yakalayabiliriz. Bu özellikle, focus stack yaparken netleme alanlarını yani en uzak ve en yakın alanları seçerken çok daha hızlı bir sürede yapma imkanını sağlayacaktır. Örnek fotoğrafta gördüğünüz gibi netliğin nerde olduğunu belirten yeşil alanlar çekimde ve çekimden sonra görüntülenebilmektedir. Netleme referansı alabildiğimiz bu kullanım makro ürün çekimlerinde inanılmaz bir kolaylık sağlamaktadır.

Bu özelliğin sonuçlarını göstermek için Atatürk çiçeğinin yapraklarını kullandık. Phase One’nın Schneider Kreuznach 120mm Blue Ring Makro lensi ile yaptığımız bu çekimde, yaprakların normal şartlarda ne kadar net alan derinliğine sahip olduğunu yeşil olan netleme alanlarından görebilirsiniz.  Görmüş olduğunuz gibi oldukça az bir netlik alanına sahip. Eğer biz tek kare ile makro bir fotoğraf çekseydik son derece flu olan bir fotoğraf oluştururduk. Bu tarz bir çekimde otomatik focus stack özelliğini kullanarak, netleme yapılacak en uzak ve en yakın alanı seçiyoruz. Daha sonra Phase One bize bu netlik için ne kadar fotoğraf çekmesi gerektiği hakkında bir çekim sayısı veriyor. Çekim sayısını daha az veya daha yüksek yapabilirsiniz. Bu örnekte daha basit olması için verdiği 33 çekim önerisini 15 kare olarak değiştirdik.

Bu basit ayarlamalardan sonra işlemin başlaması için komut veriyoruz. Phase One XF bütün bu süreçleri otomatik olarak çekiyor ve fotoğraflara focus stack işleminin yapıldığını belirten bir işaret koyarak fotoğraflara özel bir ID yani kimlik oluşturuyor. Böylece Capture One programı içinde çekmiş olduğunuz fotoğrafın bir tanesine sağ tıklayarak ID’ye göre seç dediğinizde bütün Focus stack yapılmış aynı seride olan fotoğrafların seçildiğini göreceksiniz.Eğer çekimlerinizde flaş kullanıyorsanız bildiğiniz gibi her flaşın tekrar bir dolum süresine ihtiyacı olacaktır. Bu sebepten her çekimden sonra flaş patlama senkron hızınıza göre belirleyeceğiniz bir süre aralığı ile de çekimler arasında bir boşluk yapabilirsiniz. Bu da her flaş patlamasının doğru güçte olmasını sağlayacaktır. Eğer flaş kullanmıyorsanız perde seçeneklerinizi elektronik yaparak çok daha hızlı ve minimum titreşimle de çekebilirsiniz. Stüdyo kurgulu bu çekim özelliklerinde profesyonel her durum düşünülerek bunun gibi yan özellikler de eklenmiştir.Yaptığınız bütün bu tercihlerden sonra bütün süreç otomatik olarak gerçekleşecektir. İşlem bittikten sonra Capture One fotoğraf işleme programında karar verdiğimiz pozlama ve renk ayarlarından sonra duruma göre TIFF ya da JPG çıktı alarak Adobe Photoshop ya da benim genelde daha çok tercih ettiğim HeliconFocus uygulaması ile çekilen bütün fotoğrafları birleştirebilirsiniz. Capture One’dan çıktısını aldığınız fotoğraflarınızı sadece sürekle at yaparak işleme başlayabilirsiniz. Bu program da kullanması gayet basit bir program. Süreklediğiniz fotoğrafları 3 farklı metod ile birleştirebilirsiniz. Bu örnek çalışmada ben B methodu yani derinliğe göre birleştirme yap seçeceğini seçtim. Ve böylece fotoğrafın net alanları ile birlikte derinlik haritasına da göz atarak hızlı ve doğru bir şekilde birleştirme işlemini tamamladı.

Bütün bu işlemlerin sonunda ortaya çıkan fotoğraf kalitesi gerçekten inanılmaz. Bu kadar detaya ve netliğe sahip olan bir fotoğrafı sadece birkaç dakika içinde hazır hale getirmiş olabiliyorsunuz. Bundan önce bu işlemi yapabilmek için bazen birkaç saat uğraşmamız gerekiyordu. Özellikle saat ve takı çekimlerinde her bir detayın mükemmel görünmesini sağlayacak bir özellik. Fotoğrafın yüksek çözünürlüklü haline bu linkten (ya da QR koddan) ulaşabilirsiniz: https://ozan.prodibi.com/a/76yo56xrm5o5xwz

Phase One fotoğraf makinelerin en temel amacı üstün görüntü kalitesidir. Bunun yanında tamamen fotoğrafçıların çalışma şekline göre biçimlenmiş pek çok ilginç özelliği de yanında getirmektedir. Bu yüzden Phase One bir fotoğraf makinesi değil daha çok sürekli gelişen bir fotoğrafçı platformu olarak tanımlanabilir. Otomatik Focus Stack özelliği bunlardan sadece biri…Gün ışığında herhangi bir filtreye gerek duymadan uzun pozlama imkânı sağlayan “Frame Averaging”; fotoğraflarda çok ilginç, yaratıcı imkanlar sağlamaktadır.

Özellikle uzun pozlama fotoğraf çekmeyi sevenler ya da tarihi bir yeri ziyaret eden insanların fotoğrafta görülmemesi için uzun süre pozlama yapılması gereken senaryolarda ekstra bir ekipmana gerek kalmadan en iyi sonuca ulaşma imkânı vermektedir.  15 dinamik aralığını neredeyse 18 dinamik aralığa çıkartan “Dual Exposure+” özelliği ile pozlama seçenekleri hiç olmadığı kadar geniş bir konuma geliyor. Bu da özellikle ters ışığın fotoğrafta yaptığı detay kaybının geri gelebilmesini sağlayan mükemmel bir özelliktir. Phase One orta format fotoğraf makinelerin bu üstün özelliklerine yazı ve videolar ile anlatmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz