Ana Sayfa Makaleler Photoshop’ta Ustalaşın: Levels

Photoshop’ta Ustalaşın: Levels

281
0

Dijital düzenlemede yeniyseniz eğer Levels aracını hiç duymamış olabilirsiniz. Bu araç yardımıyla kontrastı geliştirebilir, pozlamaya ince ayar yapabilir ve renkleri düzeltebilirsiniz. Temel düzeltmeler için Levels aracı hepsi bir arada paketi gibidir. Üstelik basit olmasına rağmen çok iyi işler çıkartır. Bu derste iyi pozlanmış bir JPEG üzerinde çalışacağız. Tabi bu JPEG’i kameradan değil de Raw dosyası üzerinden işleyip alırsanız detaylar maksimumda olacaktır. Bildiğiniz gibi JPEG dosyalar Raw dosyalara göre daha az bilgi taşırlar. Bu yüzden Raw’dan işlenmiş bir JPEG üzerinde çalışmak size fazlasıyla avantaj sağlar.

Elements’te bulunan Quick Edit özelliklerini kullanmak size daha kolay gelebilir. Ancak benim size tavsiyem hızlı araçları bırakıp editlemenin tamamen içine girmeniz. Quick Edit seçeneği tek tıklamayla düzenlemeler yapar fakat en iyi sonuçları veremez. Koyu tonları arttırırken açık tonları patlatabilir ya da gölgelerin dokusunu bozabilir. Ayrıca görsellerinizin piksellerini hedef aldığı için işlemler geri alınamaz.

Ancak bir Adjustment Layer ile çalıştığınızda esnek olursunuz ve istediğiniz değişikliği istediğiniz zaman geri alabilirsiniz. Ayrıca orijinal görsele dokunmadığınız için pikseller huzur içinde yaşayabilirler. Ayrıca Layer Mask kullanabilir, belli bölgelere ince ayar yapabilirsiniz. Tabi bunlar biraz daha gelişmiş işlemler oluyor. Ancak Elements üzerindeki araçlara alıştığınızda zamanla onlar üzerinde ustalaşacak ve işlemlerinizi hızlıca yaparak zamandan tasarruf edeceksiniz.

1- Levels’a erişin

Öncelikle Layer paletinizin açık olması gerekmekte (Windows>Layers). Şimdi bir Levels adjustmet layer’ı ekleyin (Layer>New Adjustment Layer>Levels). New Layer diyalog kutusu çıktığı zaman OK tuşuna basın. Böylelikle Layer paletinize yeni bir layer’ın eklenmesinin yanı sıra bir de ayar penceresi açılacak. Burada görselinizin histogramını göreceksiniz.

2- Görselinizi belirleyin

Ortalama bir manzara fotoğrafı elde etmek için açık ve koyu tonların sapmadığı, siyahların gerçek siyah, beyazların ise gerçek beyaz olduğu bir histograma ihtiyacınız var. ‘Önce’ isimli histogramdaki veriler ile fotoğrafınız düz ve mat bir görünüme sahip. Auto butonuna tıklayarak görselinizdeki değişikliği gözlemleyin. Bizim ‘Sonra’ isimli histogramımız ise açık ve koyu tonların eşit dağılımını gösteriyor.

3- Kontrolü ele alın

Eğer Auto seçeneği kontrastı ve renkleri sizin için yeterli seviyede iyileştirdiyse pencereleri kapatıp işleminizi burada sonlandırabilirsiniz. Eğer bu işlem yeterli gelmediyse Adjustment panelinin alt kısmındaki Reset butonuna tıklayın. Siyah kaydırma çubuğunu en sağa kadar çekin. Aynı şekilde Beyaz kaydırma çubuğunu da en sola kadar çekin. Görselinizdeki tonal değişikliği anında fark edeceksiniz.

4- Hedef rengi

Görselinizde ufak da olsa bir renk sapması varsa ya da renk tonlarını değiştirmek istiyorsanız bunun için Levels kullanmalısınız. Ortadaki Eye dropper aracını seçin ve görseldeki gri ya da orta tonlardaki bir bölgeye tıklayın. Alternatif olarak RGB yazan açılır menüden Kırmızı, Yeşil ya da Mavi renk kanallarını ayrı ayrı seçerek seçili kanalın tonalitesini değiştirebilirsiniz.

5- Bir sonraki adıma geçin

Yeni başlayanlar dersi dördüncü adımda yeterli görüp bitirmek isteyebilirler. Ancak ileri seviye adımlar çok daha önemli. Eğer burada bizim kullandığımız gibi gökyüzünün güçlü olduğu ön planın ise düşük pozlandığı (ya da tam tersi) bir görsele sahipseniz Layer Mask kullanarak işinizi daha da kolaylaştırın.

6- Layer Mask kullanın

Ön planın renk tonları düzenlendi fakat gökyüzü ve sisli arka plan görüntüsü de daha iyi bir hale getirilebilir. Sadece gökyüzü üzerinde çalışmak için yeni bir Adjustment layer ekleyin ve bu bölüme odaklanıp ince ayarlamalar yapın. Sonuçtan memnun kaldıysanız eğer Brush Tool’u seçin, Ön plan rengini Siyah olarak belirleyin. Kenarlar yumuşak, Opacity ise %100 olarak ayarlansın.

7- Editleyin

Adjustment Layer’ınızdaki Layer Mask bölümüne tıklayın ve seçili hale getirin. Sonrasında ön planı fırçalayın. Böylece ilk Levels düzenlemelerinin yapıldığı layer ortaya çıkacak. Ön plan ile gökyüzünün buluştuğu noktaya geldiğinizde Opacity kaydırma çubuğunu %40-50 civarına getirin. Görsele iyice yaklaşın, daha ufak bir fırça boyutu seçin ve iki bölge arasındaki sınır üzerinde dikkatli dokunuşlar uygulayın.

8- Süreci tekrarlayın

Özel ilgi gerektiren bölgelerde bu işlemi defalarca tekrar edin. Daha fazla hâkimiyet için düşük opasiteli bir fırça kullanın. İşlemler sırasında hata yaparsanız rengi siyahtan beyaza çevirin ve hatalı bölgelerin üzerinden beyaz renk ile geçin. Böylece müdahale ettiğiniz bölgenin orjinali tekrar gelecektir. Artık ihtiyacınız yoksa Adjustment Layer’ı silebilir ya da çift tıklayarak histogram üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz